Görüşlerinizi
Paylaşın
TANZANYA MİLLİ GÜNÜ

-TANZANYA MİLLİ GÜNÜ, ATO'NUN EV SAHİPLİĞİNDE KUTLANDI. MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'IN DA KATILDIĞI ETKİNLİK, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.

 

-MALİYE BAKANI AĞBAL: "21. YÜZYIL AFRİKA YÜZYILI OLACAK. TÜRKİYE ORAYA ALMAK İÇİN DEĞİL VERMEK İÇİN, İNSANLIK İÇİN, ORTAK İDEALLER İÇİN GİDECEK"

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ, KARŞILIKLI POTANSİYELİ YANSITMAKTAN UZAK"

 

2 MAYIS 2018- Tanzanya Milli Günü, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) ev sahipliğinde kutlandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katıldığı etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. 

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Tanzanya Milli Günü'nde yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarının bu ülkedeki yatırımlarının 40 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Türkiye ile Tanzanya arasındaki ticaretin 2017 yılı sonu itibariyle 165,5 milyon dolara ulaştığını, bunun 115,8 milyon dolarının ihracat olduğunu belirten Baran, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi, karşılıklı potansiyeli yansıtmaktan uzak" dedi. Tanzanya'nın siyasi istikrarı, ekonomik büyümesi ve yeraltı zenginlikleriyle bölgenin önemli ülkeleri arasında yer aldığına işaret eden Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılında gerçekleştirdiği Tanzanya ziyareti sırasında 10 ayrı anlaşma imzalandığını hatırlattı. Tanzanya'nın Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında, Türk inşaat sektörünün en çok iş yaptığı ülke olduğunu vurgulayan Baran, "2017 yılında Türk müteahhitlik sektörü Tanzanya'da 3,1 milyar dolarlık iş aldı. Tanzanya, bu rakamla, Türkiye'nin geleneksel pazarları olan Rusya, Türkmenistan, Libya ve Suudi Arabistan'ı geride bıraktı. İş adamlarımız, Tanzanya'da sadece yatırım yapmakla kalmıyor, çok önemli oranda istihdam da sağlıyor" diye konuştu. Baran, ATO olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde Ankara'nın payını artırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

 

-BAKAN AĞBAL: "21. YÜZYIL AFRİKA YÜZYILI OLACAK"-

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise konuşmasında, Türk firmalarının Tanzanya'ya ilgisinde son yıllarda önemli bir artış olduğunu belirterek, "İş adamlarımızı, sanayicilerimizi Tanzanya'ya daha fazla yatırım yapma konusunda teşvik ediyoruz. Bu bütün Afrika ülkeleri için geçerlidir. 21. yüzyıl Afrika yüzyılı olacak. Bunu hepimiz görüyoruz. Türkiye oraya almak için değil vermek için, insanlık için, ortak idealler için gidecek ve Afrika'nın gelişmesi ve büyümesine de ülke olarak büyük katkı vereceğiz" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tanzanya ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırdığını vurgulayan Ağbal, "Halen Tanzanya ile Türkiye arasında yürütülen ticaret hacmi 165 milyon dolar civarında. Son derece yetersiz. Türkiye'ye de Tanzanya'ya da bu rakamlar hiçbir şekilde yetmez. Ben inanıyorum ki yatırımcıların, hükümetlerin, iş adamlarının çabalarıyla bu rakamları hızla yukarıya çekeceğiz" diye konuştu.

 

Konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Ağbal, darbe girişimi karşısında Afrikalı birçok dost ülkenin, Türk hükümetinin yanında yer alan mesajlar vermesinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Bakan Ağbal, şunları söyledi:

 

"FETÖ terör örgütü sadece Türkiye için değil, bulunduğu bütün ülkelerde, o ülkenin güvenliğini doğrudan doğruya tehdit eden bir önemli faktör. Yine memnuniyetle görüyoruz ki 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası dönemde Afrika'da çok sayıda ülke, bu terör örgütü noktasında gerekli adımları attı. Burada, özellikle FETÖ terör örgütüyle iltisaklı birçok şahsın da süratle gerekli tedbirler alınmak suretiyle ülkemize iadesini yaptı. Bunu da takdir ediyoruz. Afrika ülkelerinin bu konuda yapmış olduğu çalışmaları da hiçbir zaman unutmayacağız. Bu anlamda, Tanzanya hükümetinin de FETÖ terör örgütüne karşı gerekli tedbirleri alacağına, Türkiye'nin bu konudaki duyarlılıklarını hassasiyetle takip edeceğine inanıyoruz."

 

AK Parti Erzurum Milletvekili ve Türkiye-Tanzanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zehra Taşkesenlioğlu da konuşmasında Tanzanya'da sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel fırsatların da olduğu söyledi. 2008 yılında Tanzanya'ya gitme kararı verdiğinde kazan-kazan prensibiyle yola çıktığını anlatan Taşkesenlioğlu,  Tanzanya'da maden, tarım, alt yapı gibi birçok alanda yatırım fırsatları olduğunu sözlerine ekledi.

 

-" AFRİKA'DA EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİLERDEN BİRİ"-

 

Tanzanya Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondu ise konuşmasında Tanzanya'nın Afrika'da en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğunu belirtti. Turizmin Tanzanya ekonomisinde öncelikli sektörlerden biri olduğunu hatırlatan Kiondo, iş adamlarına bu alanda yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Tanzanya'nın hala düşük gelirli bir ülke olduğunu söyleyen Kiondo, "Durumumuzu orta gelir seviyesine yükseltmek için 2025 vizyonumuzu oluşturduk. Bu vizyonu gelişim planlarımızla hayata geçirme aşamasındayız. Vizyonumuza yönelik olarak stratejik ortaklıklar kurmayı dört gözle bekliyoruz. Türkiye'nin 2025 hedeflerimiz için bu yolculukta güvenilir ve stratejik bir ortak olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

 

Büyükelçi Kiondu, Türk yatırımcılara, Tanzanya'da özellikle sanayi, tarım, gıda, turizm, madencilik, enerji ve iletişim teknolojileri sektörlerinde yaptırım yapma çağrısında bulundu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Büyükelçi Kiondo, Maliye Bakanı Ağbal'a bir tablo hediye etti. Daha sonra Maliye Bakanı Ağbal, ATO Başkanı Baran ve Büyükelçi Kiondo sahnede pasta kesti. Dans grubu gösterisinin de sunulduğu etkinlikte, misafirlere Tanzanya yöresel yemekleri ikram edildi. Fuaye alanında Tanzanya'nın yöresel el sanatları sergilendi.  

 

Tanzanya Milli Günü kutlamasına, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyeleri ile Tanzanya Fahri Konsolosu Ziya Karahan da katıldı.