Görüşlerinizi
Paylaşın
BARAN BORUSAN İKİNCİ EL VE KİRALAMA MERKEZİ'NİN AÇILIŞINI YAPTI

ATO BAŞKANI BARAN: "ANKARA BU MERKEZLE, İŞ MAKİNALARI ALANINDA SADECE ANKARA'YA DEĞİL, TÜRKİYE'YE, ORTADOĞU ÜLKELERİNE VE TÜRK CUMHURİYETLERİNE HİZMET VERECEK.

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "İMALATÇI SAYISININ DAĞITICI FİRMA SAYISINI AŞMASI EN BÜYÜK TEMENNİMİZ. ANKARALI FİRMALARIMIZ BU KONUDA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR."

 

4 MAYIS 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Borusan Makina ve Güç Sistemleri'nin Ankara'da kurduğu, İş Makinaları İkinci El ve Kiralama Merkezi'yle, Ankara'nın bu alanda sadece Türkiye'ye değil, Ortadoğu Ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine hizmet vereceğini söyledi.

 

ATO Başkanı Baran, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile birlikte Borusan Makine ve Güç Sistemleri'nin İş Makinaları İkinci El ve Kiralama Merkezi'nin açılışını yaptı. Merkezin Ankara'nın ticari hayatına önemli katkı sağlayacağını söyleyen Baran, iş makinaları ikinci el pazarının ithalatı azaltarak cari açığa olumlu etkisinin olacağını kaydetti. Yatırımlara yönelik faaliyet gösteren iş ve inşaat makinaları sektörünün, bayındırlık, alt yapı, sanayi, kamu ve özel sektöre hizmet veren bir iş kolu olduğunu hatırlatan Baran, "Türkiye, iş makineleri sektöründe 3,5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip. TÜİK verilerine göre, 2 bin imalatçı, 14 bin dağıtıcı firma sektörde faaliyet gösteriyor. İmalatçı sayısının dağıtıcı firma sayısını aşması en büyük temennimiz. Ankaralı firmalarımız bu konuda göğsümüzü kabartıyor" dedi.

 

-"TÜRKİYE SEKTÖRDE SATIŞ PAZARI KONUMUNA GEÇİYOR"-
Türkiye'nin yakın döneme kadar iş makinası alanında alım pazarı durumundayken artık satış pazarı konumuna geçtiğini belirten Baran, "Sektörün ihtiyacının yaklaşık yüzde 60'ı dağıtıcı firmalar, yüzde 40'ı da üretim yapan kuruluşlar tarafından karşılanıyor. Ülkemizde 2023 yılına kadar alt yapı, enerji, kentsel dönüşüm ve ulaşım gibi alanlarda 750 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. Bu potansiyel iş makineleri sektörü için de büyük anlam taşıyor" diye konuştu.
Türkiye'nin yüzde 7,4'lük büyüme ile OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Baran, büyümenin devamlılığı için ekonomideki canlılığın sürmesi gerektiğine vurgu yaptı.  

-"TİCARETİN GELİŞMESİ İÇİN ALTERNATİFİ OLMASI LAZIM"-
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise konuşmasında ilçede ticaretin canlanması açısından önemli adımlar atıldığını belirterek, Ankara'da iş makinalarının artık tek noktadan satıldığını söyledi. İkinci El ve Kiralama Merkezi sayesinde hem müteahhitlerin daha uygun şartlarda alışveriş yapma imkânına kavuşacaklarını hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını kaydeden Yaşar, "Bu çalışmaları yaparken belediye olarak hem esnafı hem de tüketiciyi düşünüyoruz. Her gün makinalar değişiyor, yeni işlevleri olan makinalar çıkıyor. Ticaretin gelişmesi için alternatifi olması lazım. Bu alternatifi Yenimahalle'de sağladık" dedi.
Borusan Türkiye Genel Müdürü Fuat Murat da merkezin Türkiye'de en büyük ikinci el merkezi olduğunu hatırlatarak sadece Ankara için değil tüm Türkiye için çözüm olacağını söyledi.
Açılış törenine ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar, Süleyman Ekinci ve ATO Meclis Üyesi Ali İhsan Özdemir de katıldı.