Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI'NA ZİYARET

-GÜRSEL BARAN BAŞKANLIĞINDAKİ ATO HEYETİ, GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ'Yİ ZİYARET ETTİ.

-ATO HEYETİNİN ZİYARETİ SIRASINDA, GÜMRÜK VERGİLERİNİN EKSİK ÖDENMESİ NEDENİYLE EL KONULAN İTHAL ARAÇLARIN SAHİPLERİNE ARAÇLARINI İADE ALMALARI İÇİN 31 TEMMUZ'A KADAR TANINAN SÜRENİN UZATILMASI GÜNDEME GELDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN: "TÜCCARIMIZIN VE ANKARA'NIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

 

9 MAYIS 2018 - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'yi ziyaret eden Ankara Ticaret Odası (ATO) heyeti, gümrük vergilerinin eksik ödenmesi nedeniyle el konulan ithal araçların sahiplerine, araçlarını iade almaları için 31 Temmuz'a kadar tanınan sürenin uzatılmasını talep etti. ATO'nun talebini haklı bulan Bakan Bülent Tüfenkci, süre uzatımına yeşil ışık yaktı. 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında ATO Meclis Üyesi Aydın Erkoç, ithal araç sahiplerine araçlarını iade almaları için tanınan 6 aylık sürenin yetersiz olduğunu belirterek, sürenin 2019 yılı sonuna kadar uzatılması talebinde bulundu. Erkoç, 42 bin araç sahibini ilgilendiren düzenleme kapsamında 5 bin 900 başvuruda bulunulduğunu, bunlardan 2 bin 900'ünün kabul edildiğini ve devletin kasasına 75 milyon TL para girdiğini hatırlattı.  

Talebi haklı bulan Bakan Tüfenkci, görüşme sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı telefonla arayarak ATO heyetinin süre uzatımı talebini iletti. Bakan Tüfenkci, konunun takibi için de Bakanlık bürokratlarına talimat verdi.

-TÜFENKCİ: "ATO, ANADOLU'NUN BAĞRINDAKİ EN ÖNEMLİ ODA"

Ankara Ticaret Odası'nın "Anadolu'nun bağrındaki en önemli oda" olduğunu, 365 oda ve borsanın beklentilerini ve sıkıntılarını dile getirebilecek bir konumda bulunduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci, "Önemli görevlerdesiniz. Ankara'ya vizyon kazandıracak, önemli projeleri hayata geçirebilecek bir odasınız. Cenabı Allah yeni dönemde de hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin" diye konuştu. Reel sektörün gerçek temsilcilerinin ticaret ve sanayi odaları olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, "Ticaret erbabının sesi olması noktasında odaların yeri farklı. Odaların iyi çalışması o ilin vizyonunun gelişmesine de katkı veriyor" dedi.

Bakan Tüfenkci, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere ilişkin olarak da "Türkiye 24 Haziran'da makas değiştiriyor. Bu seçimler Türkiye için gerçekten bir milat ve Türkiye'nin geleceğini belirleyecek bir seçim olacak. Bürokratik sıkıntıların, engellerin ortadan kalktığı bir sisteme geçmiş olacağız. Bu işten en karlı iş dünyasının çıkacağına inanıyorum. İnancım odur ki gelecek bugünlerden çok daha iyi olacak" değerlendirmesinde bulundu.  

ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında Nisan ayında yapılan Oda seçimlerinde ATO Meclisi'nin yüzde 64'ünün yenilendiğini belirterek, "Kadromuz gençleşti. Hepimiz çok heyecanlıyız. Tüccarımızın ve Ankara'nın sorunlarını çözmek için çalışacağız" dedi. Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi'nin öne alınmasını olumlu bulduklarını da vurgulayan Baran, "Altıncı aydan sonra tüccarımız işine bakacak. En azından yılı kaybetmemiş olacağız. Hep şikâyetçi olduğumuz bürokrasi engelini inşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kaldıracağız" diye konuştu.

ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ise ATO seçimleriyle birlikte kendi içinde uyumlu bir Meclis ve Yönetim Kurulu'nun oluştuğunu söyledi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da desteğiyle ciddi hizmetler yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Deryal, "Önümüzdeki dönem tarih yazmamız lazım" dedi. Türkiye'nin parçalanmış bir coğrafyanın ortasında yer aldığına dikkati çeken Deryal, genel seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'yi ziyareti sırasında ATO Başkanı Baran'a, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Edip Balcı, Mehmet Fatih Çetinkaya, Murat Ülkü Karakuş, Nuh Acar ve Süleyman Ekinci ile Meclis Üyesi Aydın Erkoç eşlik etti.