Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA'DA RAMAZAN PİDESİNE VE SEBZE MEYVEYE ZAM YOK

-ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN, RAMAZAN AYINDA PİDE VE SEBZE MEYVE FİYATLARINA ZAM YAPILMAYACAĞINI AÇIKLADI.

-BARAN, GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ BU YIL DA, 275 GRAMLIK RAMAZAN PİDESİNİN 2 TL, 500 GRAMLIK SUSAMLI-YUMURTALI PİDENİN İSE 4 TL'DEN SATILACAĞINI BİLDİRDİ.

 

14 MAYIS 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ramazan ayında Ankara'da pideye ve sebze-meyve fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Baran, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, 275 gramlık Ramazan pidesinin 2 TL, 500 gramlık susamlı-yumurtalı pidenin ise 4 TL'den satılacağını bildirdi.

Ramazan pidesi gramaj ve fiyatları ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Baran, 5174 sayılı TOBB Kanunu'nun Odalara, başlıca maddelerin piyasa fiyatlarını takip etmek, belirlemek ve yaymak görevini verdiğini hatırlatarak, "Ramazan pidesi fiyatları konusunda Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitemiz önce kendi aralarında daha sonra da bizlerle istişareler gerçekleştirdi. Çalışmalarımızın sonucu olarak bu Ramazan ayında vatandaşlarımızın uygun fiyatla Ramazan pidesi yiyebilmesi için pide fiyatlarına zam yapılmadı" dedi.

-ATO BAŞKANI'NDAN FIRINCILARA TEŞEKKÜR-

Ekmek veya pide fiyatları konusunda fırıncıların vatandaşlarla birebir muhatap olmak zorunda kaldıklarını belirten Baran, şunları söyledi:

"Fırıncılarımız hakkında yüksek fiyatla ürün satıyor algısı oluşuyor. Bu yıl da geçen yılki fiyatlar ile satışlara devam etme kararı komitemizce alınmış ve zam yapılmamıştır. Bu rakamlar hem fırınlarımızı denetlemekle görevli belediyelerimiz ve yetkili kurumlar tarafından bilinsin diye hem de vatandaşlarımızın fiyat konusunda bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaları için bilgilendirme yapıyoruz. Bu vesileyle, zam yapmayarak, özveride bulunan Ankaralı fırıncılarımıza bu kararlarından dolayı teşekkür ediyorum."

Ramazan ayının kardeşlik bağlarının yeniden kurulduğu rahmet, bereket, af ve mağfiret ayı olduğunu vurgulayan Baran, "Toplum olarak bizim en güzel değerlerimiz Ramazan ayında yenilenir ve kuvvetlenir. Ramazan ayında sofraların bereketine fırıncılarımız da Ramazan pidesi fiyatlarına zam yapmayarak katılmış oldu. Onların da bereketi çok olsun. Raman ayının, şehrimize, ülkemize ve dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimize huzur ve bereket getirmesini diliyorum" diye konuştu.  

-SEBZE-MEYVEYE DE ZAM YOK-

Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz de toplantıda hazır bulundu. Baran, sabah Toptancı Hali tüccarını ziyaret ederek istişarelerde ve incelemelerde bulunduğunu belirterek, "Ramazan ayı boyunca sebze ve meyve fiyatlarına zam yapılmayacağının sözünü sabah kendilerinden aldım. Bunu da Ankaralı vatandaşlarımıza duyurmak isterim" dedi. 

Basın toplantısına, ATO Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İlik, Mehmet Fatih Çetinkaya ve Süleyman Ekinci, ATO Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Süleyman Yılmaz, Başkan Yardımcısı İlhami Özdemir ve komite üyeleri katıldı.

Toplantıya ATO Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi, üzerinde çörek otuyla ATO yazılı Ramazan pidesi ile geldi. Toplantı sonrasında da Ramazan pidesi basın mensuplarına ikram edildi.