Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN GTİ BAŞKAN VEKİLİ SEÇİLDİ

27 MAYIS 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi'nde (GTİ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak seçildi. Baran, Türkiye'nin gümrük kapılarının modernize edilerek uluslararası standartlarda hizmet sunmasına ilişkin çalışmaların yönetiminde yer alacak.

 

ATO Başkanı Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 137 Oda ve Borsa'nın ortaklığıyla 2005 yılında kurulan GTİ'nin yönetiminde Başkan Vekili olarak görev aldı.

 

-GTİ SINIR KAPILARINI MODERNİZE EDİYOR-

 

Türkiye'nin sınır kapılarını modernize etmek ve hız kazandırmak amacıyla çalışmalarına başlayan GTİ, Habur, Cilvegözü, Sarp, Hamzabeyli, Kapıkule ve Nusaybin Sınır Kapılarına ilişkin çalışmalar yürüttü. Bu kapsamda, söz konusu sınır kapılarında, idari ve ticari binalar, giriş-çıkış kontrol üniteleri, arama hangarları, kaçak eşya depoları, peronlar, kantarlar, sosyal tesisler, TIR park alanları inşa edildi. GTİ'nin ön kaynaklarıyla finanse edilen çalışmalarda, X-Ray araç tarama sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, kapalı devre kamera ve güvenlik sistemleri en modern halleriyle uygulandı.

 

Yenileme projelerinin finansman yükünü üstelen GTİ, çalışmalarıyla hem vergi gelirlerini artırıyor hem de sınır kapılarındaki verimliliği artırarak dış ticaretin gelişmesine katkı sağlıyor. GTİ'nin bu çalışmalarıyla sınır kapılarındaki saatler alan bekleme süreleri dakikalara inerken, araç kuyruklarının da önüne geçiliyor. 

 

GTİ'nin temel hedefleri arasında gümrük kapılarında uluslararası hizmet sunularak gümrük işlem sürelerinin kısalması, trafik akışının rahatlayıp hızlandırılması, yasadışı mal ve insan kaçakçılığı ila mücadele edilmesine destek sağlanması yer alıyor.

 

-GTİ YÖNETİM KURULU-

 

Baran'ın görev almasıyla GTİ yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

 

M. Arif Parmaksız-Yönetim Kurulu Başkanı, Gürsel Baran-Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ulvi Sakarya-Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi, A.Akgün Altuğ-Yönetim Kurulu Üyesi, Murat Kırlangıç-Yönetim Kurulu Üyesi.