Görüşlerinizi
Paylaşın
MALİYE BAKANI AĞBAL ATO MECLİS TOPLANTISI'NA KATILDI

ATO BAŞKANI, 67 MESLEK KOMİTESİ'NE KAYITLI ÜYELERİNİN SORUNLARINI ANLATTI, MALİYE BAKANI AĞBAL "EV ÖDEVLERİMİ ALDIM. HER BİRİSİYLE İLGİLİ KALEM KALEM ÇALIŞACAĞIM" DEDİ.

 

ANKARA TÜCCARININ YENİDEN YAPILANDIRMAYA İLİŞKİN SORUNLARININ ANINDA ÇÖZÜMÜ İÇİN ATO İLE ANKARA VERGİ DAİRESİ ARASINDA ACİL ÇAĞRI MERKEZİ KURULACAK.

 

31 MAYIS 2018- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Ticaret Odası (ATO) üyelerinin "yeniden yapılandırma" konusundaki sorunlarının çözümü için "Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ile ATO arasında Acil Çağrı Merkezi kuralım. Yeniden yapılandırma kanununda sorun yaşadığınızda, bu noktaya müracaat edin anında çözelim" dedi.  


 

Ankara Ticaret Odası'nın 28. Dönem 2. Olağan Meclis Toplantısı, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın katılımıyla yapıldı. ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal'in yönettiği toplantının açılışında bir konuşma yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO meclisindeki 181 üyeden 109'unun yenilendiğine işaret ederek, bir buçuk yıla yaklaşan görev süresince vadettiklerinden fazlasını yaptıklarını dile getirdi.

 

-BARAN ÜYE SORUNLARI DOSYASINI BAKAN AĞBAL'A SUNDU-

 

ATO'nun üyelerini merkezine alan çalışmalarının yeni dönemde de hızla başladığını bildiren Baran, Ostim'den Siteler'e, Kızılay'dan Şaşmaz'a kadar Ankara'nın dört bir yanından 157 bin üyesini temsil eden 67 meslek komitesinin, seçimlerden bu yana geçen kısa sürede 78 ayrı soruna ilişkin çalışma kararı aldığını aktardı.

 

ATO'ya kayıtlı sektörlere ilişkin sorunları içeren bir dosyayı Bakan Ağbal'a sunan ATO Başkanı Gürsel Baran, bu sorunların bir bölümünü de tek tek anlattı. Baran, "Ankara ticaretinin kalbi burada atıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu ülke için neyse, Ankara Ticaret Odası meclisi de odur" dedi.

 

-7 BİN 410 ÜYE NEFES KREDİSİNDEN FAYDALANDI-

 

ATO'nun üyeleri için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm Odalardan daha fazla kaynak aktardığını belirten Baran, "1 milyar 500 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk. 2 Nisan'dan 18 Mayıs'a kadar 7 bin 410 üyemiz, 1 milyar 318 milyon liralık kredi kullandı. ATO'nun sağladığı kredinin yüzde 88'i, bir buçuk ayda kullanılmış oldu" diye konuştu.

 

- "TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞİNİ DURDURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

 

Türkiye'nin son dönemde attığı adımlarla dünyanın dikkatini üzerine çektiğini vurgulayan Baran, "Türkiye, son dönemde gerek coğrafyasında aldığı inisiyatif gerek arka arkaya sağladığı büyüme oranları gerekse yerli ve milli üretim hamlesiyle dünyanın dikkatini üzerine çeken bir ülke. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yani not veren kuruluşların, ekonomik gerekçelerden uzak olan kararlarında bu dikkat çekiciliğin payı çok yüksek" dedi.

 

Baran, aynı durumun dövizdeki dalgalanma için de söz konusu olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

 

"Türkiye'nin gelişme azmini kırmak, yatırımcının hevesini söndürmek istiyorlar. Küresel arenada sular sürekli kaynıyor. Bazı fon yöneticileri seçim önü belirsizlik ortamını gerekçe göstererek, sıcak parayı çekiyor. Neden 2 ay önce değil de şimdi? Seçim var diye. Bu seçimler yapılacak ve millet en doğru kararı verecek. Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için, bu sıcak para çıkışlarını yavaşlatmak üzere kurulan mekanizma, döviz kurlarının yükselmesi sonucunu doğuruyor. Sıcak parayı cezbetmek üzere kullanılan faiz enstrümanı dövizin ateşini düşürse de bu kez karşımıza artan finansman maliyeti olarak çıkıyor."

 

"VATAN VARSA EKMEĞİMİZİN TADI VAR"

 

Tüm bunların, güçlenen, bölgesel ve küresel güç olan Türkiye'nin önünü kesmek ve yükselişini durdurmak için yapıldığını ifade eden Baran, "Bu tabloyu net bir biçimde görerek pozisyonumuzu almamız gerekiyor. Dövizdeki dalgalanmaya karşı işlerimizi korumak için çalışmalarımızı tabii ki yapacağız. Ancak bugün her zamankinden daha çok bilmemiz gereken tek şey var, o da önce vatan. Bugün burada konuştuğumuz her konu, ülke gündemimizde yer alan her mesele, vatan dediğimiz toprağımız varsa anlam taşıyor. Vatan varsa işyerimiz, fabrikamız, işçimiz, ekmeğimiz, aşımız var.  Vatan varsa ekmeğimizin tadı var" diye konuştu.

 

-"EV ÖDEVLERİMİ ALDIM. HER BİRİSİYLE İLGİLİ KALEM KALEM ÇALIŞACAĞIM" -

 

ATO Başkanı Baran'ın ardından ATO Meclisine hitap eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, üyelerinin sorunlarını aktaran ATO Başkanı Baran'ı dikkatle dinlediğini belirterek, "Ev ödevlerimi aldım. Her birisiyle ilgili kalem kalem çalışacağım" dedi. Bakan Ağbal, yeni dönemde ATO'nun Ankara ve Türkiye ekonomisine katkılarını artırarak devam ettireceğine yürekten inandığını söyledi.

 

Kamuya olan vergi, sosyal güvenlik prim borçları, trafik cezaları gibi birçok borcun yeniden yapılandırılmasını ilgilendiren kanuna ilişkin sunum yapan Ağbal, kanunun işletmelerin kamuya olan borçların daha kolay ödenmesinin önünü açacağını dile getirdi.

 

Matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi anlamında da kanun kapsamında önemli düzenlemeler bulunduğunun altını çizen Ağbal, yurt içindeki ve dışındaki varlıkların ekonomiye kazandırılması adına varlık barışı düzenlemesi yapıldığını da hatırlattı.

 

- "183 MİLYAR LİRALIK KAMU ALACAĞI"-

 

Yeniden yapılandırma kapsamında Maliye Bakanlığı'nın 119 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) da 63 milyar lira alacağı bulunduğunu anlatan Ağbal, bu anlamda yaklaşık 183 milyar liralık bir kamu alacağının 36 aya kadar yapılandırılabileceğini ifade etti.

 

31 Mart 2018'den önce kesilmiş cezaların düzenleme kapsamında olduğunu dile getiren Ağbal, kesinleşmiş alacaklarda da ödeme kolaylığı sağlanacağını kaydetti. Vergi ihtilaflarının sonlandırılması noktasında da devlet ile mükellefler arasında yeni bir beyaz sayfa açmak istediklerini dile getiren Ağbal, "Aramızdaki ihtilaf vergi mahkemesinde bir şekilde devam ediyorsa, diyoruz ki cezaları tamamen silelim, vergide de yarı yarı yarıya indirim yapalım" dedi.

 

-MATRAH ARTIRIMI İMKÂNI-

 

Ağbal, yapılandırma kanununun 2013-2017 dönemine ait geriye dönük vergi beyanları için matrah artırımı imkânı getirdiğini bildirerek, "Böylece geçmişe dönük olarak mükellefle devlet arasında bir vergi barışını da sağlamış oluyoruz" diye konuştu.

 

İşletme kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin kanunda yer alan düzenlemeler hakkında da bilgi veren Ağbal, şunları söyledi:

 

"İş ortamında zaman zaman kayıt dışı alış ve satışlar olabilir. Burada biz diyoruz ki geçmişte alıp da halen işletmede olan bu mallara ilişkin eğer bir beyanda bulunursanız normalde alışta uygulanan yüzde 18 KDV oranını da istemiyoruz. Kayıt dışı alışlarınıza ilişkin beyanda bulunup malın bedelinin yüzde 10'una tekabül eden bir vergi öderseniz bunu kayıtlarınızda gösterebilirsiniz. Hiçbir ceza yok. Peki benim aldığım mal yüzde 8'e tabi ise o zaman da yarısı oranında KDV ödeyeceksiniz."

 

Kayıt dışı satışların vergisinin ödenmesi halinde de geçmişe dönük gecikme faizi uygulanmayacağını vurgulayan Ağbal, matrah artırımı ile ilgili olarak 31 Ağustos'a kadar başvuru yapılabileceğini söyledi.

 

-"VERGİ VE PRİM YAPILANDIRMA BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 31 TEMMUZ"-

 

Maliye Bakanı Ağbal, vergi ve prim ile ilgili yapılandırma başvurularının 31 Temmuz'a kadar gerçekleştirilebileceğini bildirdi. Ağbal, daha önce iki yapılandırma kanununu hayata geçirdiklerini ve 2016 yılının Ağustos ayından bu yana 41 milyar lira tahsilat yaptıklarını belirterek, "Bugüne kadar 5 ayda eski yeniden yapılandırma kanunlarından 6 milyar lira tahsilat yaptık. Yeni yapılandırma kanunundan da bu yıl içinde 15 milyar lira ilave gelir bekliyoruz." dedi.

 

İlk ödemelerin 31 Ağustos'ta SGK'ya prim alacakları için yapılacağını anlatan Ağbal, vergi ile ilgili ilk ödemenin ise 1 Ekim'de gerçekleştirileceğini ifade etti. 

 

-ATO ÜYELERİNE YENİDEN YAPILANDIRMA İÇİN ACİL ÇAĞRI MERKEZİ-

 

Bakan Ağbal, yeniden yapılandırma konusunda sorular gelmesi üzerine, "Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ile ATO arasında Acil Çağrı Merkezi kuralım. Yeniden yapılandırma kanununda sorun yaşadığınızda, bu noktaya müracaat edin anında çözelim" dedi. 

 

-VARLIK BARIŞI-

 

Baran Ağbal, varlık barışı düzenlemesine ilişkin olarak, "Yurt dışındaki varlıklarınızla ilgili 30 Kasım'a kadar bildirimde bulunursanız ve sonraki 3 ay içinde Türkiye'ye getirirseniz, o varlık üzerinden yüzde 2 vergi alacağız ama hakkınızda hiçbir vergi incelemesi yapılmayacak" dedi.

 

Eski yapılandırmalar kapsamında borçlarını düzenli ödeyenlere de bir fırsat tanıyacaklarını işaret eden Ağbal, "Geri kalan borcu peşin öderseniz, kalan tutara isabet eden faizin yüzde 90'ını siliyoruz." diye konuştu. Yapılandırmada 18 aya kadar taksit imkanı bulunduğunu aktaran Ağbal, bu borçların kredi kartıyla ödenmesinin de mümkün olacağını dile getirdi.

 

Ağbal, varlık barışı düzenlemesiyle yurt dışındaki ve yurt içindeki varlıkların işletmeye dâhil edilmesine imkân sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Eğer yurt dışındaki varlığınızı temmuz ayı sonuna kadar bildirimde bulup getirirseniz, vergi almayacağız. Yani yurt dışındaki varlığınızı vergisiz olarak getirebilirsiniz. Bu varlığı nerede kullandığınıza bakmıyoruz, yeter ki bu varlıkları Türkiye'ye getirmiş olun. Bunlar yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet olabilir. Bu kapsamda 30 Kasım'a kadar bildirimde bulunursanız ve sonraki 3 ay içinde Türkiye'ye getirirseniz, o varlık üzerinden yüzde 2 vergi alacağız ama hakkınızda hiçbir vergi incelemesi yapılmayacak. 'Bu para nereden kazanıldı' diye sorgulama yapılmayacak."

 

- TAŞINMAZLAR İÇİN ENFLASYON GÜNCELLEMESİ-

 

Ağbal, taşınmazlar için getirilen enflasyon düzenlemesine ilişkin bilgi verdi. Bakan Ağbal, işletmelerin bilançolarına kayıtlı gayrimenkulleri 30 Eylül'e kadar enflasyon güncellemesine tabi tutabileceklerini söyledi.

 

Hükümet olarak her zaman iş dünyasının yanında olduklarını dile getiren Ağbal, "16 yıldır gece gündüz bu millete hizmet ediyoruz, hizmet etmeye de devam edeceğiz. Daha yapacak çok işimiz, hizmetlerimiz var. Ülkeyi devraldığımızda IMF'ye muhtaçtı. O günlerden bugünlere geldik. Ekonomimiz 3,5 kat, ihracatımız 5 kat büyüdü" diye konuştu.

 

Mali disiplinden asla vazgeçmediklerine dikkati çeken Ağbal, "Ülke ekonomisi büyüyecek, göreceksiniz yine bütçe açığı hedefini tutturacağız. 'Bu bütçe açığı tutmayacak' diyen kredi derecelendirme kuruluşlarının hepsi mahcup oldu. Şubat ayında geldiler, toplantı yaptık. Hiç bütçeyi sormadılar, niye sormadıklarını sordum. 'Soracak halimiz mi kaldı ne soralım. Biz yazdık çizdik, siz destan yazdınız' dediler" diye konuştu.    

 

-BAKAN AĞBAL ATO ÜYELERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ-

 

ATO üyelerinin taleplerini ve sorularını dinleyen Ağbal, bu kapsamda gereken çalışmaların yapılacağını söyledi. Ağbal, üniversite hastanelerinin tıbbi cihaz sektörüne olan borçlarının ödenmesi konusunda da Hazine ile görüşeceğini, imkân olması halinde bir an önce ödeme yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti.

 

-TAŞERON ŞİRKETLERİN KIDEM TAZMİNATI SORUNLARI İÇİN KOMİTE-

 

Taşeron şirketlerinin kıdem tazminatı yükü gibi taleplerini dile getirmesi üzerine ise Ağbal, bu konuda ATO ve ilgili bürokratlarla bir komite kurarak tüm sorunları masaya yatıracaklarını söyledi. Ağbal, kıdem tazminatlarının, yargı kararları nedeniyle sektöre rücu ettiğini anımsatarak, yasal düzenleme yaparak sektör lehine adım atacaklarını anlattı. 

 

ATO Meclis Toplantısı'na Bakan Ağbal'ın yanı sıra Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Gelir İdaresi Başkan Yardımcıları, Daire Başkanları, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürlerinden oluşan bir heyet katıldı.