Görüşlerinizi
Paylaşın
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ATO İFTARINA KATILDI

İŞ DÜNYASI, ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER VE YETİM ÇOCUKLAR ATO'NUN İFTARINDA BİR ARAYA GELDİ.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VATANDAŞLARA YASTIK ALTINDAKİ DÖVİZ, PARA VE ALTINLARI SİSTEME SOKMALARI ÇAĞRISINDA BULUNDU. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "ANKARA TİCARET ODASI'NIN GEÇTİĞİMİZ NİSAN AYINDA SEÇİLEN YÖNETİMİNİ BU VESİLEYLE BİR KEZ DAHA TEBRİK EDİYORUM. ODA YÖNETİMİNİN ARALARINDA 15 TEMMUZ GAZİLERİNİN DE BULUNDUĞU ARKADAŞLARIMIZDAN OLUŞUYOR OLMASINDAN AYRICA MEMNUNİYET DUYUYORUM"

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU, "ŞU AN YİNE BAZI MALUM ÇEVRELER, TÜRKİYE EKONOMİSİNİ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEK İSTİYOR. BUNLARA KARŞI İÇERİDE SAFLARI SIK TUTMALIYIZ. GÜVENİ VE İSTİKRARI MUHAFAZA ETMELİYİZ"

ATO BAŞKANI BARAN: " TÜRKİYE'NİN, BÖLGESİNDE YÜKSELEN BİR GÜÇ OLARAK, DÜNYA SİYASETİNDE KAZANDIĞI ETKİN ROLÜN FARKINDAYIZ. BİZ DE ANKARA TİCARET ODASI OLARAK, EKONOMİK CEPHEDE YÜKSELMEYİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN ÜSTÜMÜZE DÜŞEN HER TÜRLÜ FEDAKÂRLIĞI YAPMAYA HAZIRIZ"

 

7 HAZİRAN 2018 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin şehit ve gazileri sayesinde üstesinden geldiği saldırıların ekonomik ayağının bulunmamasının mümkün olmadığını belirterek, "İşte bu ekonomik saldırıları da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, İstanbul Ticaret ve Ankara Ticaret Odalarımız başta olmak üzere iş dünyamızın desteğiyle karşılıyoruz. Şimdi burada biz sadece güçlü Meclis demiyoruz, biz sadece güçlü hükümet demiyoruz, biz sadece güçlü Türkiye demiyoruz. Bütün bunlarla beraber aynı zamanda güçlü ekonomi diyoruz. Türkiye, geçtiğimiz 16 yılda ortaya koyduğu ekonomi performansıyla dünya çapında bir modeldir, dünya çapında bir efsanedir. Ülkemizi 16 yılda 3,5 kat büyüterek gelişmekte olan ülkeler arasında en ileriye çıkartarak, gelişmiş ülkeler sınıfına bir adım mesafeye taşıdık." dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) geleneksel olarak şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlediği iftar programı bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın teşrifiyle gerçekleşti. "Bereketin sırrı paylaşmaktır" sloganıyla düzenlenen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güzel bir iftar sofrasındayız. Tuttuğunuz oruçların, bu ay boyunca yaptığınız ibadetlerin, hayır ve hasenatın Hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Bizleri, huzuru kalple bu mübarek aya eriştiren Rabbimizin, inşallah ailelerimiz, dostlarımız ve sevdiklerimizle beraber kutlayacağımız bayrama da kavuşturmasını diliyorum" dedi. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil niyaz eden Erdoğan, gazilere de sıhhat ve afiyet diledi.

-"TÜRK MİLLETİ ALİCENAP BİR MİLLETTİR"-

Arif Nihat Asya'nın "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor" şiirindeki "Şehitler tepesi boş değil/Biri var bekliyor/Ve bir göğüs, nefes almak için rüzgar bekliyor/Türbesi yakışmış kutlu tepeye/Yattığı toprak belli/Tuttuğu toprak belli/Kim demiş meçhul asker diye" dizelerini okuyan Erdoğan, "Nefes almak için rüzgar bekleyen bir millete, aradığı o gücü, morali, güveni veren tüm kahramanlarımıza şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Halen sınırlarımız içindeki dağ başlarından Kuzey Irak'taki terör yuvalarına, El Bab'dan Afrin'e kadar pek çok yerde operasyon yürüten, güvenlik sağlayan tüm askerlerimize, polislerimize, jandarmalarımıza, istihbaratçılarımıza, güvenlik korucularımıza başarılar diliyorum. Allah bizlerin huzuru ve güvenliği, evlatlarımızın geleceği için bu büyük mücadeleyi yürüten tüm kahramanlarımızı korusun diyorum. Bizlerin bu güzel iftar sofrasında bir araya gelmesine vesile olanlara da teşekkür ediyorum. Türk milleti alicenap bir millettir. Bu milletin devleti de elbette ona göre hareket edecektir. Nitekim öyle de oluyor. Şehitlerimizin emaneti olan yakınlarına ve gazilerimize hem millet hem de devlet olarak tüm imkânlarımızla sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

- "YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİN EN YAKIN ŞAHİTLERİ SİZLERSİNİZ"

Bir insanın canını ortaya koyarak yürüttüğü mücadeleyi dünyevi olarak paha biçilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Şehitlerimizin emanetine gazilerimizin fedakârlığına layık olmak için yaptığımız hizmetlerin en yakın şahitleri sizlersiniz. Eksiklikler, aksaklıklar elbette olabilir. Bu sorunların hepsi çözülür. Önemli olan sizlerin milletimizin gönlünüzdeki yerinizdir"  dedi.

Şehit aileleri ve gazilerin el üstünde tutulduğunu gördüğünü kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz, dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 şehitliği olan bir milletiz. Şehitlik ve gazilik makamı bu milletin alametifarikasıdır. Biz, dedelerimizden ve onların babalarından Balkan Savaşı'na, Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Harbi'ne dair kahramanlık hikâyelerini şehit ve gazi anılarını dinlerdik. Sonra Kore'den Kıbrıs müdahalesine kadar daha yeni hikâyeleri bizzat yaşayanlardan dinlemeye başladık. Ardından kendi akranlarımızdan terörle mücadelede yaşadıkları hadiseleri dinledik. 15 Temmuz zaten hepimizin içinde olduğu başlı başına bir kahramanlık hikâyesiydi. Eğer bu coğrafyada yaşamakta kararlıysak, ecdadın mirası olan dik duruşumuzu koruyacaksak, eğer iddialarımızın, hedeflerimizin peşinden gideceksek, gelecekte de şehitlik ve gazilik hikâyeleri anlatılmaya devam edecektir. Biz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta ifade ediyoruz. Amacımız şehitlerimize ve gazilerimize layık olabilmektir. Rabbim yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Rabbim bu milleti ebediyete kadar kaim ve muzaffer eylesin."

-"TÜRKİYE BAŞARI HİKÂYESİNE İMZA ATTI-"

Türkiye'nin yıllık yüzde 5,7 büyüme oranıyla dünya ortalamasının iki katı bir gelişme gösterdiğini hatırlatan Erdoğan, "Bundan 16 yıl önce bir Türk vatandaşı Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarının üçte biri kadar gelire sahipti. Peki, 16 yıl sonra geldiğimiz yer neresi? Bugün bir Türk vatandaşı, AB vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisi kadar bir gelire sahip hale gelmiştir. Hedefimiz, 2023'e kadar bu oranı eşitlemek ve hatta geçmektir." diye konuştu. Türkiye'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği 8 milyona yakın istihdamla Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla iş alanı açtığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin bir yandan geliri diğer yandan da istihdamı artırarak eşine az rastlanır bir başarı hikâyesine imza attığını dile getirdi.

-"TÜRKİYE EKONOMİSİ SABOTE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR"-

Son günlerde kurlar ve faizler üzerinden oynana oyunla Türkiye ekonomisinin bir kez daha sabote edilmeye çalışıldığını kaydeden Erdoğan, "Türkiye'nin ne gelirlerinde ne giderlerinde ne borçlanmasında ne borçlarını ödemesinde en küçük bir sıkıntısı yoktur. Tam tersine, makro rakamlar açısından baktığımızda Türkiye, bırakınız gelişmekte olan ülkeleri, gelişmiş ülkelerin çoğunun dahi ilerisinde bir fotoğrafa sahiptir. Bütçe açığımızdan borç stokumuza, döviz varlığımızın borçları karşılama oranından bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranına, büyüme rakamlarına kadar ekonomiyle ilgili ne kadar gösterge varsa hepsi de çok iyi bir düzeydedir" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin ihracatının 36 milyar dolardan ulaştığı 162 milyar dolarla rekor kırdığının altını çizerek "Turizmle vurmak istediler. Bu yıl hedef inşallah 40 milyon turisti ağırlayacağız. Tüm zamanların rekoruna gidiyoruz." dedi.

"BUNLARIN DERDİĞİ 'ERDOĞAN'I ÇÖKERTEBİLİR MİYİZ? AMA ÇÖKERTEMEYECEKLER"

Yakında bu yılın ilk çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağını bildiren Erdoğan, Türkiye'nin büyüdüğünün mü, küçüldüğünün mü görüleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomimize bakarak değil, ülkemiz aleyhinde oluşturulan havayı körüklemek için açıklamalar yapan kredi derecelendirme kuruluşları büyüme rakamlarımızı görünce bakalım mahcup olacaklar mı? Bunların derdi ne biliyor musunuz? 24 Haziran. 24 Haziran'da acaba AK Parti'yi çökertebilir miyiz? Erdoğan'ı çökertebilir miyiz? Bütün hesapları bu. Ama çökertemeyecekler, başaramayacaklar. Öyle sipariş üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri oranlarla bir yere gidemezler" diye konuştu.

- "EKONOMİMİZ DAHA GÜÇLÜ BİR YÜKSELİŞE GEÇECEK"

Yunanistan'daki duruma dikkati çeken Erdoğan, "Batmışlar adamlar, bitmişler. Batmış, bitmiş adamların derecesini dört kat yükseltiyor. Bunlar batmış, çökmüşler. Sen oradan onu yükseltmekle kurtarıyor musun? İşte buyur, sokakların hali... Ne haldeler görüyorsunuz. Kur, faiz ve enflasyon sarmalıyla bozulmak istenen ekonomimiz, 24 Haziran'ın ardından yeni ve çok daha güçlü bir yükselişe geçecektir. Onun da müjdesini şimdiden veriyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'de, yatırımları 16 yılda 11 kat artırdıklarını dile getiren Erdoğan, son yıllarda küresel ekonomideki finansal daralmanın etkisiyle uluslararası yatırımlarda bir gerileme yaşandığını söyledi.

Erdoğan, "Ancak Türkiye'nin cazibesi öylesine büyük ki küresel düzeydeki sıkıntılara rağmen yatırımları yeniden artırabileceğimize inanıyorum. Seçimlerin hemen ardından bu konuda kolları sıvayacak ve daha çok gayret göstereceğiz." dedi.

Teşvikler konusunda da çok önemli düzenlemeleri zaten hayata geçirdiklerini aktaran Erdoğan, bunları geliştirmekle kalmayacaklarını, doğrudan yatırımcılara hizmet edecek bir yapı kurarak süreci hızlandıracaklarını vurguladı.

-YASTIK ALTINDAKİLERİ SİSTEME SOKUN-

Bugüne kadar Türkiye'ye güvenip yatırım yapan hiç kimsenin pişman olmadığına dikkat çeken Erdoğan, "Tüm vatandaşlarıma çağrıda bulunuyorum, evinizde yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi, paralarınızı, altınlarınızı bankalara, katılım şirketlerine ve diğer yatırım mecralarına yatırarak lütfen sisteme sokun ve ülkemizin büyümesine hep beraber katkıda bulunun. Biz Varlık Barışı'nı bunun için çıkardık. Gel, Varlık Barışı'nda hem kazan hem ülkeye de kazandır. Maliye Bakanım, 'Vergi de yok.' diyor. Önce vergiyi koymuştu, dedik ki sıfırla. Vergi de yok. Gel kazan. Bundan daha güzel bir imkan olur mu? Hem kayıt dışından da kurtuluyorsun. Her şeyi kayıt altına alıyorsun. Dolayısıyla Türkiye'nin kayıt dışı ekonomiyle yürütülmediğini de ispat ediyorsun. Bu adımı atmamız lazım" diye konuştu.

- "GELİN İMAR BARIŞI'NDA DA HEP BERABER YERİMİZİ ALALIM"

Türkiye'nin kaynağa ihtiyacının bulunduğunu ve en büyük kaynağın milletin kendisi, iş adamları, sanayiciler, tüccarlar olduğunu belirten Erdoğan, "Biz, devletiyle sorunlu hiçbir birey kalmasın diye kamuya olan tüm borçları yeniden yapılandırdık. Bir de İmar Barışı'nı çıkardık. Dün Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bununla ilgili güzel açıklamalar yaptı. Gelin İmar Barışı'nda da hep beraber yerimizi alalım. İmar Barışı'yla birlikte de halkım çok şeyler kazanacak. Tüm vatandaşlarımızın, bu imkânları kullanarak kendisine, geleceğine daha güvenle bakabileceği bir iklim oluşturmasını diliyoruz. İşte bunun için vakit Türkiye vakti. Vakit ekonomi vakti diyoruz" diye konuştu.

-"ERDOĞAN ATO YÖNETİMİNİ TEBRİK ETTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ATO yönetimini tebrik ederek, "Ankara Ticaret Odası'nın geçtiğimiz Nisan ayında seçilen yönetimini bu vesileyle bir kez daha tebrik ediyorum. Oda yönetiminin aralarında 15 Temmuz gazilerinin de bulunduğu arkadaşlarımızdan oluşuyor olmasından ayrıca memnuniyet duyuyorum" dedi.

Ankara'nın sanayi ve ticarette giderek yükselen bir güç haline geldiğine dikkat çeken Erdoğan, şehrin üretim ve ihracat gücüyle de ekonomide belirleyici hale gelmeye başladığını söyledi. Erdoğan, savunma sanayisi başta olmak üzere yüksek teknoloji gerektiren alanlarda gösterdiği atılımın Ankara'yı çok farklı bir yere doğru götürdüğünü ifade etti.

-"BİR VE BÜTÜN OLMAK ZORUNDAYIZ"-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Bu cennet vatanın tapusu, şehit ve gazilerimizin canıyla kanıyla mühürlenmiştir" diyerek başladığı konuşmasında, aziz milletin kahraman evlatlarının, Malazgirt'ten Mohaç'a, Çanakkale'den Sakarya'ya, Kore'den Kıbrıs'a, terör operasyonlarından 15 Temmuz'a, El Bab'dan Afrin'e tarihin akışını değiştiren pek çok zafere imza attığını anlattı.  Dünyanın bir yangın yerine döndüğüne dikkat çeken Baran, "Yangın yerine dönen bu dünyada, devletimiz güçlü olmalı, ordumuz güçlü olmalı, maliyemiz güçlü olmalı ve tüm bunlar için ekonomimiz güçlü olmalı. Güçlü ekonomi ve kalkınma için güven ve istikrar olmazsa olmaz. Geçmişte ödediğimiz bedellerle bunu çok iyi öğrendik. Bir ve bütün olmak zorundayız" dedi. 

"BEREKETİN SIRRI PAYLAŞMAKTIR"

ATO'nun geleneksel iftarının sloganına gönderme yaparak, "Hırsları uğruna, mazlum milletlerin acı çekmesine, kadınların, çocukların ölümüne; günahsız insanların evsiz, yurtsuz kalmasına sebep olan zalimlerin aksine bizler, hak ve adalet ilkelerini sonuna kadar gözetmekle mükellefiz. İnsanımızın refah düzeyini yükseltmek için önümüze koyduğumuz her bir hedefi, dostluğa, kardeşliğe, açılan bir kapı olarak görüyoruz. Bu hedefler için gece gündüz çalışıyoruz. Biz, bereketin sırrının paylaşmak olduğuna inanıyoruz" dedi.

-"GÖNÜL BİRLİĞİYLE VERDİĞİMİZ MÜCADELE DEVLETİMİZİ, MİLLETİMİZİ, VATANIMIZI GÜÇLÜ KILACAK"-

Baran, iş dünyası olarak, en büyük hedeflerinin her alanda güçlü Türkiye için çalışarak istiklali ve istikbali korumak olduğunu söyledi. Baran, "Bizi kardeş kılan, millet yapan değerlere bağlı kalarak, elbirliği ve gönül birliğiyle verdiğimiz mücadele devletimizi, milletimizi, vatanımızı güçlü kılacak. Bayrağımız, sonsuza kadar dalgalanacak. İş dünyası olarak, ekonomik faaliyetlerimizin hareket noktası, bu kadim medeniyet mirasının gösterdiği istikamettir. Döktüğümüz alın terinin en büyük hedefi, istiklalimizi ve istikbalimizi korumaktır." diye konuştu.

-"EKONOMİK CEPHEDE YÜKSELMEYİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKÂRLIĞI YAPMAYA HAZIRIZ"

Ankara Ticaret Odası olarak, ekonomik ve toplumsal kalkınma için devlet-millet bütünlüğünü her zaman gözettiklerini aktaran Baran, "Yerli ve milli üretimi çok ama çok önemsiyoruz. Üyelerimiz ve paydaşlarımızla oluşturduğumuz katılımcı yönetim anlayışıyla istihdamı, ihracatı, katma değeri artırmak, teknolojiyi geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye'nin, bölgesinde yükselen bir güç olarak, dünya siyasetinde kazandığı etkin rolün farkındayız. Biz de Ankara Ticaret Odası olarak, ekonomik cephede yükselmeyi devam ettirmek için üstümüze düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız" diye konuştu.

Konuşmasında Ankara ekonomisinin gelişmesinden bahseden Baran, "Düne kadar, memur ve öğrenci şehri olarak bilinen Ankara, kalkınmada attığı güçlü adımlarla, üretimin, girişimin, ihracatın ve istihdamın da iddialı şehri olduğunu gösteriyor" dedi.

-"MECLİSİMİZDE GAZİLERİMİZ VAR"

Ankara Ticaret Odası'nın Nisan ayında rekor katılımla, demokratik esaslara ve şeffaflık ilkesine bağlı kalarak gerçekleştirdiği seçimlerde meclisin yüzde 60 oranında değişip gençleştiğini bildiren Baran, "Ankara için canla başla çalışan arkadaşlarımız, nöbet değişimini gerçekleştirdi. Bugün meclisimizde 15 Temmuz gazilerimiz var. Ankara Ticaret Odası, çoğulcu anlayışıyla, iradesini hiçbir yapıya teslim etmeden, memleket ve millet sevdasıyla, Ankara'nın ve Türkiye'nin kalkınması için çalışıyor. Bu topraklarda, binlerce yıllık geçmişi olan medeniyetimizi ve kardeşliğimizi koruyacağız. Çanakkale ruhunu gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz." diye konuştu.

-"KARMAŞA PLANLAYANLARIN TEZGÂHINI BOZMALIYIZ"-                

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İslam aleminin, zor bir ramazan yaşadığını, çatışmaların ve terör olaylarının herkesin yüreğini burktuğunu ifade etti. Müslümanların basiret ve feraset sahibi olduklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Öyleyse karmaşa planlayanların tezgahını bozmalı, kaos tacirlerinin heveslerini kursaklarında bırakmalıyız. Bizler iş dünyası olarak, istikrarın kıymetini, bugünlerde daha iyi anlıyor ve takdir ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ülkemizde birliği öne çıkaran, istikrarı koruyan adımlarını çok önemli görüyorum." diye konuştu.

Özel sektör-devlet işbirliğiyle pek çok sorunu aştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Şu an yine bazı malum çevreler, Türkiye ekonomisini zor duruma düşürmek istiyor. Bunlara karşı içeride safları sık tutmalıyız. Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz. İnşallah 24 Haziran'dan sonra da devletimizle yoğun bir şekilde ve yine birlikte çalışacak, sorunları aşacağız." ifadesini kullandı.

-ATO'NUN ÇANAKKALE'YE GÖNDERDİĞİ ÖĞRENCELERE CUMHURBAŞKANI ÖDÜL VERDİ, ATO BAŞKANI BARAN'DAN PARA ÖDÜLLERİNİ EŞİTLEMESİNİ İSTEDİ.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nın Çanakkale'ye gönderdiği öğrenciler arasında Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "Çanakkale'de Can Vererek Can Verenler" temalı resim yarışması ile "Çanakkale'den Ankara'ya Bir Nefes" başlığı altında düzenlenen "Fotoğraftan Hikâyeye Çanakkale" temalı hikâye yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Resim yarışmasında birincilik ödülünü Mukaddes Sema Küçük, ikincilik ödülünü Fatma Reyhan Yücel, üçüncülük ödülünü Yavuzcan Karayulak aldı. Hikaye yarışmasında birincilik ödülüne Didem Bahtiyar, ikincilik ödülüne Rabia Asil, üçüncülük ödülüne Sude Ayvacı layık görüldü. Erdoğan, dereceye giren öğrencilere verilen ödüler arasındaki skala farkına dikkati çekerek "Gürsel bu olmadı hepsini eşit yapacaktın. Çanakkale'ye gitmişler." diye uyardı ve ödülleri eşitleme sözünü ATO Başkanı Baran'dan aldı.

Ardından, ATO Başkanı Gürsel Baran,  "Çanakkale'de Can Vererek Can Verenler" temalı resim yarışmasında Birincilik ödülü alan eseri, eser sahibi  Keçiören Hun Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Mukaddes Sena Küçük ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye olarak takdim etti.

- ŞEHİT VE GAZİLERİN İSMİ EKRANDA GÖSTERİLDİ-

ATO'nun düzenlediği iftar programında akşam ezanı ve kuran tilaveti Hacı Bayram-ı Veli Cami Emekli İmamı Abdülkadir Şehitoğlu tarafından okundu. Asitane İlahi Topluluğu'nun Türk Tasavvuf Müziğinden oluşan konser verdiği iftarda, ATO'nun Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte hazırladığı yerli ve milli üretime dikkat çeken "Yerli ve Milli" filmi gösterildi.

Ardından, Çanakkale Zaferi'nin öneminin yerinde öğrenmesi için 14 yılda 35 bin öğrenciyi Çanakkale'ye gönderen ATO'nun bu yıl düzenlediği seyahati konu alan film izletildi.

ATO'nun Ramazan ayına özel olarak hazırlattığı filmde ise Ankara'nın ekonomik alanda gelişimini, ATO Başkanı Baran'ın mesajlarıyla birlikte dikkatlere sunuldu.

Gecede, şehit ve gazilerin isminin ekranda gösterildiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mücella Pakdemir'in "Şehit Geliyor" isimli şiirini seslendirdiği film en çok dikkat çekenler arasında yer aldı.

-ERDOĞAN'IN MASASINA ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER OTURDU-

İftar yemeği sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın masasına, 15 Temmuz'da şehit düşen 17 yaşındaki Uhud Kadir Işık'ın Annesi Naciye Kaynak Işık ve Babası Mehmet Işık, Kıbrıs Gazisi Reşat Gül ve eşi Nurdan Gül ve 15 Temmuz Gazisi aynı zamanda ATO Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ali Yılmaz ve eşi Fatma Betül Yılmaz oturdu.

-İŞ DÜNYASI, ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER VE YETİM ÇOCUKLAR ATO İFTARINDA BİRARAYA GELDİ-

ATO'nun şehit aileleri ve gazileri onuruna düzenlediği iftar yemeğine yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

ATO Başkanı Gürsel Baran ile ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal'in ev sahipliği yaptığı iftara, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Valisi Ercan Topaca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken,  Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün,  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı İlhan Erdal, Elginkan Vakfı ve Elginkan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam katıldı.

ATO'nun iş dünyası, şehit aileleri, gaziler ve yetim çocuklarını bir araya getiren iftarında, ATO Meclis ve Komite Üyeleri ile ATO çalışanları da aileleriyle birlikte bulundu.