Görüşlerinizi
Paylaşın
BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK ATO'DA SAHUR TOPLANTISINA KATILDI

ATO BAŞKANI BARAN, ŞİMŞEK'E KOMİTELERİN SEKTÖRLERİNE DAİR SORUNLARININ YER ALDIĞI BİR DOSYA SUNDU.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞİMŞEK: "MESLEK KOMİTELERİNİN SORUNLARINI İLGİLİ BAKANLARIMIZLA PAYLAŞIRIZ, ÇALIŞIRIZ."

ATO BAŞKANI BARAN: "TÜRKİYE'NİN ÜZERİNE KARA BULUTLARI SERMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK"

BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞİMŞEK: "TÜRKİYE'DE REFORM YAPMA NOKTASINDA İRADE VARDIR. SEÇİMDEN SONRA SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEMEYE YÖNELİK BİR TAKIM SPEKÜLATİF SALDIRILARI AŞACAĞIZ, BOŞA ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ"

 

12 HAZİRAN 2018 - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın başkanlığında, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı, Yüksek İstişare Konseyi, Meclis ve Komite Üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer aldığı sahur programına katıldı. Baran, Ankara Ticaret Odası'nın komiteleri tarafından hazırlanan sektörel sorunlar ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir dosyayı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e sundu. Dosyayı inceleyen Şimşek, "Sektörlerin taleplerini inceledim. Meslek Komitelerinin sorunlarını ilgili bakanlarımızla paylaşırız, çalışırız" dedi.

ATO'nun Congresium'da yer alan hizmet salonunda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin 2018 yılının birinci çeyreğinde sağladığı yüzde 7,4'lük büyümenin önemine dikkat çekerek, ekonomi enstrümanlarıyla spekülasyon yaparak Türkiye üzerinde oyun oynayanların başarılı olamadığını söyledi. Baran, "Her ne yaparlarsa yapsınlar ülkenin üzerine kara bulutları sermeye kimsenin gücü yetmeyecek" dedi. Türkiye üzerinde oynanmaya çalışılan oyunlarının geçmişinin 30 yıl öncesine dayandığına dikkat çeken Baran, "Türkiye terörle mücadele için harcadığı kaynağı ekonomiye aktarmış olsaydı, bugün dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında rahatlıkla yer alırdık" dedi.

Türkiye'nin 15 Temmuz'la da yok edilmeye çalışıldığının altını çizen Baran, 15 Temmuz'un ertesinde darbe girişimi yokmuş gibi Türkiye'nin kredi notunun düşürüldüğünü hatırlattı. Baran, "Geçmiş olsun bile demeden, not düşürüldü. Bunun büyük bir planın parçası olduğu, hepimize gösterildi. Bugün çok daha iyi anlıyoruz" dedi.

-BARAN, ŞİMŞEK'E KOMİTELERİN DOSYASINI SUNDU-

Ankara Ticaret Odası'nın 157 bin üyesinin 67 meslek komitesinde temsil edildiğini kaydeden Baran, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e komitelerin sektörlerine dair sorunlarına ve çözüm önerilerine yer verilen bir çalışma sundu. Dosyada, 1 No'lu Toptan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri, 3 No'lu İlaç ve Tıbbi Cihaz, 6 No'lu Telekomünikasyon, 7 No'lu Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakende Ticareti, 12 No'lu Kozmetik Ürünleri İmalat ve Satıcıları, 15 No'lu Sıhhi Tesisat Malzemesi Satıcıları, 19 No'lu Kırtasiye ve Kitap Dergi Satıcıları ve Kopyalama Merkezleri, 24 No'lu Elektrikli Ev Aletleri, 26 No'lu Hırdavat Satıcıları, 31 No'lu  Plastik ve Kimyevi Madde İmalat ve Satıcıları, 34 No'lu Hurdacılık, Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi, 35 No'lu  İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği, 37 No'lu Konut Amaçlı Olmayan İnşaat ve Altyapı Müteahhitleri, 38 No'lu Nakliyeciler ve Lojistik Hizmetleri, 42 No'lu Enerji Sektörü, 43 No'lu Kuaför ve Güzellik Salonları, 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri- Kantin İşletmeciliği, 50 No'lu Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları, 52 No'lu Şehir İçi Yolcu, Servis Taşımacılığı ve Filo Kiralama Hizmetleri, 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi, 57 No'lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi, 61 No'lu Özel Eğitim-Öğretim Hizmetleri, 64 No'lu Temizlik ve Özel Güvenlik Hizmetleri, 67 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitelerinin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin çalışma yer aldı.

Baran, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e Ankara ekonomisi hakkında da kısa bir bilgi verdi.

Dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisi hakkında detaylı bilgiler veren Başbakan Yardımcısı Şimşek, seçimin erkene alınması kararına piyasaların olumlu tepki verdiğini, kredi derecelendirme kuruluşlarının bu olumlu tepkiyi dikkate almayan açıklamalar yaptığını anlattı.

-"SOSYAL YARDIMLAR MİLLİ GELİRİN YÜZDE 1'İ BİLE DEĞİL"-

Seçim öncesinde hükümetin emeklilerin de içinde bulunduğu kesimlere sosyal yardımlar yaptığını hatırlatan Şimşek, "Bunların hepsini toplasanız milli gelirin yüzde 1'i bile değil" dedi. Seçim sonrasında Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yeni hükümetin 5 yıllığına görev alacağını hatırlatan Şimşek, "Yapısal reformların çok güçlü bir şekilde uygulamaya konması kısa zaman alır. Türkiye'de reform yapma noktasında irade vardır. Seçimden sonra seçim sonuçlarını etkilemeye yönelik bir takım spekülatif saldırıları aşacağız, boşa çıkarmış olacağız" dedi.

-"BEYPAZARI VE AYAŞ'A TARIM ÜRÜNLERİ İHTİSAS GÜMRÜĞÜ"-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  toplantıda katılımcıların Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ve sektörlerine dair sorularını tek tek cevapladı. Şimşek bir soru üzerine, Beypazarı ve Ayaş'da Tarım Ürünleri İhtisas Gümrüğü kurulmasının makul bir talep olduğunu belirterek, seçim sonrasında bu konunun gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

ATO Başkanı Gürsel Baran ile ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal'in ev sahipliği yaptığı sahur programına, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Eda Ersoy, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, ATO Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleriyle, meclis ve komite üyeleri katıldı.