Görüşlerinizi
Paylaşın
TANZANYA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

-BÜYÜKELÇİ'DEN TANZANYA'YA YATIRIM ÇAĞRISI

 

13 HAZİRAN 2018- Tanzanya Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondu, Tanzanya'nın 460 milyon nüfuslu Doğu Afrika Birliği'nin giriş kapısı olduğunu, Tanzanya'da Türk işadamları için büyük fırsatlar bulunduğunu belirterek, Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

 

Tanzanya Büyükelçisi Prof. Elizabet Kiango Kiondu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret ederek, 2 Mayıs 2018 tarihinde düzenledikleri Tanzanya Milli Günü kutlamalarına ev sahipliği yapmaları nedeniyle teşekkür etti. Tanzanya'nın Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu kaydeden Büyükelçi Kiondo, Türk inşaat sektörünün geçen yıl en çok iş yaptığı ülkelerden birinin Tanzanya olduğunu söyledi. Büyükelçi, "Kaliteli iş yapmaları nedeniyle Türk firmalarına talep artıyor" dedi.

 

-TANZANYA DOĞU AFRİKA BİRLİĞİ'NİN GİRİŞ KAPISI-

 

ATO Başkanı Baran'ı işadamlarıyla birlikte Tanzanya'ya davet eden Büyükelçi Kiondo, Tanzanya'da enerji, gıda, tarım, turizm, madencilik, iletişim ve inşaat sektörlerinde iş fırsatları bulunduğunu dile getirdi. Kiondo, 55 milyon nüfuslu Tanzanya'nın toplam 460 milyon nüfuslu Doğu Afrika Birliği'nin giriş kapısı olduğunu da ifade etti. Kiondu, Tanzanya'daki ticaret odalarından biriyle, Ankara Ticaret Odası'nın 'Kardeş Ticaret Odası' olması konusunda öneride bulundu.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında Tanzanya Milli Günü resepsiyonuna ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Bundan sonra tüm etkinliklerinize ev sahipliği yapmak isteriz" dedi. Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Afrika ziyareti sırasında beraberindeki heyette yer aldığını kaydederek, Tanzanya'yı ve Tanzanyalıları çok sevdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine ilişkin niyetin en önemli göstergesi olduğunu kaydeden Baran, "İstanbul'dan Tanzanya'ya doğrudan uçuşlar var. Ankara olarak biz de ticaretimizi geliştiriyoruz. Belki ilerleyen dönemde bu uçuşlardan birinin Ankara üzerinden gerçekleşmesi mümkün olur" diye konuştu.

 

İki ülke arasındaki ticaret dengesinin Türkiye'nin lehine olmasına rağmen rakamın yetersiz kaldığına dikkat çeken Baran, "Her iki ülkede de ciddi potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirmek için elimizden gelen her ne varsa ortaya koyma gayreti içinde oluruz" dedi.

 

Tanzanya nüfusunun yaklaşık yüzde 35'inin Müslüman olduğunu belirten Baran, Tanzanya'daki Müslüman halkın yaklaşan Ramazan Bayramı'nı Büyükelçi Kiondu aracılığıyla kutladı.