Görüşlerinizi
Paylaşın
BELARUS İLE TİCARET ATO'DA MASAYA YATIRILDI

-ATO İLE BELARUS ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ "BELARUS İLE TİCARET" KONULU TOPLANTI, ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN'IN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN: "BELARUS'LA TİCARET HACMİMİZİ YAKIN SÜREDE 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARMALIYIZ"

-BELARUS BÜYÜKELÇİSİ SAVİNYKH: "BELARUS'TA TÜRK BANKASI KURULDUĞUNDA KARŞILIKLI TİCARET GELİŞECEK"

 

28 HAZİRAN 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ve Belarus arasındaki ilişkilerin liderler düzeyinde diyaloglarla derinlik kazandığını belirterek, "İnanıyorum ki ticaret hacmimizi yakın sürede 1 milyar dolara çıkaracaktır" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Belarus Ankara Büyükelçiliği'nin birlikte düzenlediği "Belarus ile Ticaret" konulu toplantı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belarus Büyükelçisi Andrei Savinykh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Belarus ziyaretlerinin ardından ilişkilerin daha da geliştiğini vurguladı. Büyükelçi Savinykh, Türkiye ile Belarus arasındaki gümrük prosedürlerini basitleştirmek amacıyla imzalanan "Yeşil Koridor" anlaşmasının yakın zamanda yürürlüğe gireceğini belirterek, "Bu anlaşma, Belarus ve Türkiye'nin ticari faaliyetlerini oldukça kolaylaştıracak" dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak için birçok anlaşma imzalandığını hatırlatan Büyükelçi Savinykh, bunlardan birinin de Belarus'ta bir Türk bankasının kurulması olduğunu bildirdi. Savinykh, bu bankanın kurulmasıyla Türk Lirası'nın rubleye çevrilmesinin kolaylaşacağını ve karşılıklı ticaretin gelişeceğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ulaşım projelerinden de söz eden Savinykh, raylı sistem ve suyoluyla ulaşım planlandığını, konuyla ilgili her iki ülkenin ulaştırma bakanlıklarının çalıştığını söyledi. Savinykh, Büyükelçilik olarak Belarus ile yapacakları ticarette Türk iş adamlarına her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

24 Haziran seçim sonuçlarını da değerlendiren Belarus Büyükelçisi Savinykh, "Seçimdeki başarıdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Ülkenin gelişimi açısından çok önemli bir seçim olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

-"TİCARETİN ÖNÜNDEKİ BÜROKRATİK ENGELLER KALKACAK-

ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında Türkiye'de yeni yönetim sistemiyle birlikte ticaretin önündeki bürokratik engellerin kalkacağını söyledi. Dünyanın en büyük 16.ekonomisi olan Türkiye'nin 2023 yılında ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedeflediğini hatırlatan Baran, "Bulunduğumuz coğrafya dünyanın en zor coğrafyalarından birisi. Ama buna rağmen inanıyorum ki 2023 yılında bu ülke dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girecektir" dedi. Ankara'nın en çok ihracat yapan iller arasında beşinci sırada bulunduğunu hatırlatan Baran, "20 milyar dolar dış ticaret hacmine sahip bir şehirde yaşıyoruz" diye konuştu. 

Ankara ekonomisi ve ATO'nun çalışmalarından da söz eden Baran, ticaretin önünü açmak ve ihracatı kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade etti. Belarus ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 600 milyon dolar olduğunu, bu rakamı yetersiz bulduklarını vurgulayan Baran, "Ticari ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. İnanıyorum ki ticaret hacmimizi yakın sürede 1 milyar dolara çıkarma konusunda her iki ülkenin de gayretleri olacaktır" dedi. İstanbul'dan Minsk'e her gün uçuş bulunduğunu söyleyen Baran, Ankara'dan da direkt uçuşları gerçekleştirmeyi istediklerini bildirdi.   

Toplantıya Belarus Grodno Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile tekstil, gıda ve gıda makineleri sektörlerinden firma temsilcileri katıldı. Belarus Grodno Ticaret ve Sanayi Odası Dış Ekonomik Faaliyetler Genel Müdür Yardımcısı Konstantin Kaikov da konuşmasında, "ATO'ya ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik  toplantı düzenlediği için teşekkür ediyoruz. Bu toplantının iki ülke arasındaki ilişkilere katkısı olacağını düşünüyorum" dedi.

Toplantının ardından firma temsilcileri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.