Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO ÜYELERİNE 'ARABULUCULUK' TAVSİYESİ

-ATO MECLİSİ, HAZİRAN AYI OLAĞAN TOPLANTISINDA, ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANI HAKAN ÖZTATAR'I AĞIRLADI. ÖZTATAR, MECLİS ÜYELERİNİ ARABULUCULUK KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ.

-TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: "ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI, EKONOMİYE ODAKLANMA ZAMANI. ANA GÜNDEMİMİZİN EKONOMİ OLMASI LAZIM"

-ATO BAŞKANI BARAN: "AMSTERDAM, LONDRA, ZÜRİH VE KÖLN'E ESENBOĞA'DAN DİREKT UÇUŞLAR BAŞLADI"

BARAN: "ÜYE ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ"


29 HAZİRAN 2018- Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, mahkemelerde bin günde çözülebilen hukuki uyuşmazlıkların arabuluculuk sisteminde 28 günde sonuçlandırıldığını vurgulayarak, "Arabuluculuk, hak arama hürriyeti anlamında en önemli yollardan biridir. Arabuluculukta iletişim var. Mahkemede aylarca sürecek bir sorun arabuluculukta yüz yüze kısa bir sürede çözülebiliyor" dedi. 

ATO Meclisi, Haziran ayı olağan toplantısında, Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar'ı ağırladı. ATO meclis üyelerini arabuluculuk sistemi konusunda bilgilendiren Öztatar, uygulamanın yürürlüğe girdiği Ocak ayından bu yana Türkiye genelinde 155 bin arabuluculuk başvurusu yapıldığını ve 69 bin uyuşmazlığın çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Arabuluculuk sistemiyle birlikte açılan dava sayısının da azaldığını belirten Öztatar, geçen yılın ilk 6 ayında açılan iş davası sayısının 500 olduğunu, arabuluculuğun uygulamaya konulduğu Ocak ayından bu yana 212 dava açıldığını kaydetti.  

-"ARABULUCULUK İŞ ADAMININ MENFAATİNEDİR"-

Arabuluculuğun ekonomik bir sistem olduğunu da hatırlatan Öztatar, faiz, damga vergisi ve yargılama giderlerinin ortadan kalktığını anlattı. Arabuluculuk anlaşmasının mahkeme kararı hükmünde olduğuna dikkati çeken Öztatar, "Arabuluculuk, iş adamlarının menfaatinedir. Sorunu daha az sürede çözerseniz daha az ödeme yaparsınız" diye konuştu. Arabuluculuğun iş adamının ticari itibarını ve ismini koruması bakımından da önemli olduğuna işaret eden Öztatar, uzman arabulucular yetiştireceklerini de sözlerine ekledi. Öztatar daha sonra ATO meclis üyelerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

-HİSARCIKLIOĞLU: "ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI"-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ATO Meclis Üyesi Rifat Hisarcıklıoğlu da meclis üyelerine hitap etti. ATO'nun 14 Nisan'da yapılan seçimlerinde Meclis'in yüzde 64 oranında yenilendiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Hepinize hayırlı uğurlu olsun. Türkiye'deki en demokratik kurumun içindesiniz. Hiçbiriniz atanarak gelmediniz. Kim daha iyi hizmet ederse üyelerimiz ona oy veriyor. Bu sizlere bir görev yüklüyor. Hangi meslek komitesinden seçildiyseniz o sektörün lideri sizsiniz. Onların sıkıntısını buraya taşımanız lazım" dedi.

24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Şimdi icraat zamanı, ekonomiye odaklanma zamanı. Ana gündemimizin ekonomi olması lazım" diye konuştu. Döviz kuru ve faiz artışının özel sektöre ciddi bir maliyet artışı getirdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ATO üyelerine harcamaları ve borçlanmaları dikkatli yapmaları uyarısında bulundu. Türkiye'nin pek çok alanda yapısal dönüşüme ihtiyacı olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden hızlı ve etkin icraatlar bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde devletle, hükümetle yoğun çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zengin olması için girişimci sayısını artırmak gerektiğini de sözlerine ekledi. 

-BARAN: "BÜROKRATİK ENGELLER KALKACAK"-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise 24 Haziran seçimlerinin demokrasi tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Bu milletimizin demokrasisine 15 Temmuz'da kanıyla, canıyla nasıl sahip çıktıysa 24 Haziran'da da oyuyla sahip çıktığını gösteriyor" dedi. Yeni yönetim sistemiyle birlikte tüccarın önündeki bürokratik engellerin ortadan kalkacağını söyleyen Baran, "Bu süreçte ATO olarak üzerimize düşen her ne varsa yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.

"AMSTERDAM, LONDRA, ZÜRİH VE KÖLN'E DİREKT UÇUŞ MÜJDESİ"

Türk Hava Yolları'nın iştiraki olan Sun Ekspres'in Ankara'dan Amsterdam, Londra, Zürih ve Köln'e yeni uçuşlar başlattığı müjdesini de veren Baran, "Bu yeni uçuşlarla Düsseldorf'tan Kabil'e, Cidde'den Zürih'e kadar 31 ayrı destinasyona Ankara'dan direkt uçulabiliyor" dedi.

ATO'nun Haziran ayı faaliyetleri hakkında da Meclis üyelerini bilgilendiren Baran, şunları söyledi:

"Seçimler de tamamlandı. Şimdi tüm enerjimizi çalışmaya vereceğiz. Önümüzdeki dönemde de üye odaklı bir çalışmanın içinde olacağız. Üyelerimizi layıkıyla temsil etmek için sizlere ihtiyacımız var."

;