Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN ABD'NİN YAPTIRIM KARARINA TEPKİ

BARAN: "ABD'NİN YAPTIRIMI HUKUK SİSTEMİNE MÜDAHALEDİR"

 

"ABD YÖNETİMİ BU YANLIŞ KARARINDAN DÖNMELİDİR"

 

"ABD'NİN BU KARARINA KARŞI DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ"

 

2 Ağustos 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'nin iki bakanına yönelik yaptırım kararına tepki göstererek, "Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı bağımsızlığı her şeyin üstündedir. Bu yaptırım hukuk sistemine yönelik saygı dışı bir tutum ve müdahale anlamına gelmektedir" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, Yönetim Kurulu, Meclis üyeleriyle Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu'na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Baran, ABD'nin dün gece açıkladığı yaptırım kararına tepki gösterdi. Kararın Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri zedelemekten başka bir anlam taşımayacağına dikkat çeken Baran, "ABD yönetimi bu yanlış kararından dönmelidir" dedi.

 

ABD'nin kararına karşılık devletin yanında yer aldıklarının altını çizen Baran, şunları söyledi:

 

"Dünyanın en çağdaş, insan hakları konusunda en duyarlı ülkesi olduğunu ifade eden Amerika Birleşik Devletleri'nin ülkemize karşı hasmane tavrı bizleri derinden yaralıyor.  15 Temmuz kalkışmasının ardında kimin olduğunu tüm dünya biliyor. ABD, Fethullahçı terör örgütü liderini ülkesinde tutmaya devam ettiği halde Türkiye'ye yönelik bu tutumlarını anlamak mümkün değil. ABD'nin bu kararı Türk yargısına müdahale anlamına gelmektedir. Bakanlarımız gereken cevabı vermişlerdir. ABD'nin bu kararına karşı devletimizin yanındayız"