Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİNDEN SANAYİ SİTELERİNE ZİYARET

-ATO YÖNETİMİ, BAŞKENT VE ANADOLU ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİ ZİYARET EDEREK İNCELEMELERDE BULUNDU.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ANKARA SANAYİ DEVRİMİNİN DÖRDÜNCÜ JENERASYONUNU YAKALIYOR"

"ÇALIŞAN, ÜRETEN VE İSTİHDAM SAĞLAYANLARIN YANINDAYIZ"

 

AĞUSTOS 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Başkent Organize Sanayi Bölgesi ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Memur şehri Ankara'nın sanayi alanında büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çeken Baran, "Ankara bugün organize sanayi bölgeleri, savunma sanayide üretim yapan tesisleriyle Türkiye'nin önemli sanayi üretim şehirlerinden biri haline geldi. Teknolojinin her türlü imkânlarının kullanıldığı modern sanayi tesislerimiz mevcut. Ankara sanayi devriminin dördüncü jenerasyonunu yakalıyor" dedi.

ATO heyetinin sanayi bölgeleri incelemelerinde ilk durağı Temelli Malıköy mevkiinde, içerisinde 300 sanayi tesisi bulunan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) oldu. Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, sanayi bölgesi hakkında bilgi verdi. Sanayinin kalıcı istihdam kaynağı olduğunu, Başkent OSB'de çalışan sayısının 20 bine ulaştığını söyleyen Türk, "İşte o yüzden burada yapılan her yatırım önemli" dedi. Türk, tren yolu ve karayolu ile Ankara'yı hem Türkiye'nin diğer bölgelerine hem de liman kentleri üzerinden dünyaya bağlayacak lojistik köy projesinden de söz etti.

Ziyaret sırasında ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ercenk Akgözlü de ODTÜ tarafından geliştirilen ve itfaiyenin fabrika yangınlarına kısa sürede doğru şekilde müdahale etmesini sağlayan yazılım hakkında bilgi vererek, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde pilot uygulama yapmak istediklerini söyledi. 

-"ÇALIŞAN, ÜRETEN VE İSTİHDAM SAĞLAYANLARIN YANINDAYIZ"

ATO heyeti daha sonra Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti. ATO Başkanı Gürsel Baran, burada yaptığı konuşmada, Ankara Ticaret Odası olarak Başkent'e değer katan ve katkı sağlayan herkesin yanında olduklarını söyledi. Türkiye'nin cari açık sorununun çözüm yollarından birinin üretim ve ihracat olduğunu kaydeden Baran, "Ankara Türkiye'nin beşinci ihracatçısı durumunda. Şehir ekonomisini geliştirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için tek yol çalışmak ve üretmek. Biz de oda olarak çalışan, üreten ve istihdam sağlayan tüm işletmelerimizin yanındayız" diye konuştu.

Tanıtım filmi gösteriminin ardından Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 2002 yılında kurulan organize sanayi bölgesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. İşletme sermayelerinin arsa, fabrika binası ve altyapı yerine üretime dönmesi gerektiğini belirten Tuncay, inşaatları TOKİ'nin yapması halinde üretici firmaların öz kaynaklarını üretim araçlarına yatırabileceklerini söyledi. Başkan Tuncay, görüşmenin ardından ATO heyetine OSB içindeki Uyuz Gölü ve çevresindeki ağaçlandırma alanı ile Çanakkale Şehitler Anıtı'nı gezdirdi. Heyet, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen Ankaralı askerlerin isimlerinin yazılı olduğu anıtın başında dua okudu.

ATO Başkanı Baran'a ziyaretleri sırasında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Nuh Acar ve Süleyman Ekinci, ATO Meclis Üyeleri Ercenk Akgözlü, Olgun Aydın ve Levent Yılmaz eşlik etti.