Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY'U ZİYARET ETTİ

ATO YÖNETİMİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY'U ZİYARET ETTİ

-ATO BAŞKANI BARAN: "ANKARA'YI TURİZME KAZANDIRMAK İSTİYORUZ"

-BARAN, ANKARA'NIN SAĞLIK VE TERMAL KAPASİTESİNİN ÇEVRESİNDEKİ MEVLANA, KAPADOKYA, TUZGÖLÜ, ELMADAĞ GİBİ MERKEZLERLE TURİZM PAKETLERİ HALİNE GETİRİLEREK TANITIMININ YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

-BAKAN ERSOY: "2019'DA ANKARA'YI HAREKETLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞABİLİRİZ."

 

8 AĞUSTOS 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara'nın Mevlana ve Kapadokya ile birlikte turizm paketi yapılarak tanıtılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan destek istedi. Bakan Ersoy, Baran'ın talebine sıcak bakarak "Turizm paketi hazırlama yaklaşımınız çok doğru. Siz hazırlıklarınızı yapın, 2019'da Ankara'yı hareketlendirmek için çalışabiliriz" dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti. Ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, ATO yönetimi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. ATO'nun 157 bin üyesiyle Türkiye'nin ikinci en büyük sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken Baran, rutin hizmetlerin yanı sıra Ankara Marka Festivali ve Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi gibi vizyoner projelerle Ankara ve Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Coğrafi işaretli ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 55 milyar Avroluk bir pazar değeri taşıdığını kaydeden Baran, 600'ün üzerinde coğrafi işaretli ürünün Fransa ekonomisine yıllık 18 miyar Avro gelir sağladığı örneğini verdi. Baran, "Ankara'yı coğrafi işaretli ürünler için ihracat merkezi üssü haline getirmek istiyoruz. Bu çalışma köydeki vatandaşımızın ürününü de kıymetlendireceği için köyden kente göçün önüne geçilmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Ankara ekonomisinin gelişiminden bahseden Baran, Bilkent ve Etlik'teki şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle Ankara'daki yatak kapasitesinin 15 bine çıkacağını, ilçelerindeki termal kaynak zenginliği ile birlikte Ankara'nın sağlık turizmi konusunda önemli potansiyel taşıdığını ifade etti.

-"ANKARA'YI TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ"-

Ankara'nın yüksek hızlı tren merkezi olarak konumlandırıldığını kaydeden Baran, Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların artması yönünde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ankara'nın müze ve anıtları, kültürel ve tarihi yerleriyle önemli bir merkez olduğunu kaydeden Baran, şunları söyledi:

"Türkiye'nin cari açık sorununun çözümü için turizm gelirleri çok önemli. Ankara hızlı tren konusunda bir merkez durumunda. Sağlık tesisleri ve termal kaynaklarıyla da çok avantajlı. Konya Mevlana, Nevşehir Kapadokya, Tuzgölü, Elmadağ Kayak Merkezi gibi çevresindeki zenginliklerle birleştirilerek turizm paketleri hazırlanabilir. Ankara'da paket programı zenginleştirecek çok önemli argümanlar var. Ankara'yı turizme kazandırmak için ATO olarak elimizi taşın altına koymak istiyoruz, bunun için sizden destek bekliyoruz. 80 milyonluk ülkenin başkenti Ankara'nın hak ettiği yere kavuşması gerektiğine inanıyoruz."

Bakan Ersoy, Baran'ın önerisine sıcak bakarak, "Siz hazırlıklarınızı yapın, 2019'da Ankara'yı hareketlendirmek için çalışabiliriz" dedi.

Türkiye'ye yönelik negatif algıyı pozitife çevirmek için çalışmalar yürüteceklerini kaydeden Baran, "Ankara, hızlı tren bağlantıları olsun yol bağlantıları olsun, içi turizmi hareketlendirmek açısından dolu dolu yaşanabilecek bir paket algısı oluşturulabilirse birçok kişi gelir. Hızlı tren bağlantısından dolayı çevre illerden hareket olabilir" diye konuştu. Ersoy, Ankara'nın turizm potansiyelinin yükselmesi için kent markaları oluşturmanın önemine işaret etti.

-MESLEK KOMİTELERİ SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ DOSYASI-

ATO Başkanı Baran, ATO üyelerinin sektörel sorunları ve çözüm önerilerini meslek komiteleri aracılığıyla yönetim kuruluna aktardıklarını bildirdi. Baran, Bakan Ersoy'a ATO Üyelerinin 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenleme taleplerinin de yer aldığı bir dosya sundu. Dosyada, ATO'nun 2 No'lu Konfeksiyon- Hazır Giyim-Triko Meslek Komitesi, 4 No'lu Kuyumcular ve Mücevherat Meslek Komitesi, 7 No'lu Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakende Ticareti Meslek Komitesi, 8 No'lu Bilişim Teknolojileri Meslek Komitesi, 9 No'lu Ayakkabıcılar Meslek Komitesi, 12 No'lu Kozmetik Ürünleri İmalat ve Satıcıları Meslek Komitesi, 13 No'lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi, 14 No'lu Medya Meslek Komitesi, 16 No'lu Ekmek ve Unlu Mamuller Komitesi, 17 No'lu Tekstil - Tuhafiye - Mefruşat Meslek Komitesi, 20 No'lu Züccaciye-Billuriye ve Hediyelik Eşya Satıcıları Meslek Komitesi, 23 No'lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi, 24 No'lu Elektrikli Ev Aletleri Meslek Komitesi, 27 No'lu Halı, Mobilya, İmalat Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi, 40 No'lu Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Meslek Komitesi, 43 No'lu Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi, 47 No'lu Gayrimenkul Yatırımcıları Meslek Komitesi, 52 No'lu Şehir İçi Yolcu, Servis Taşımacılığı Meslek Komitesi, 57 No'lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi, 58 No'lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi, 59 No'lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi, 60 No'lu Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi, 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve 66 No'lu Gözlükçülük ve Fotoğrafçılık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin sektörlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri yer aldı.

ATO heyetinin Bakan Ersoy'u ziyaretinde ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay,  Yönetim Kurulu Üyeleri Ülkü Karakuş, Adem Ali Yılmaz, Edip Balcı, Halil İlik, Mehmet Fatih Çetinkaya, Nuh Acar, Süleyman Ekinci, Meclis Üyeleri Metin Tunçtürk, Mehmet Emin Başer, Mehmet Naci İlci, Faruk Elmalı, Savaş Çolakoğlu ve Turan Öztürk eşlik etti.