Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI'NA ZİYARET

-ATO BAŞKANI BARAN: "ANKARA ENERJİNİN DE BAŞKENTİ OLMAYA ADAY."


16 AĞUSTOS 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'deki dev enerji şirketlerinden bir kısmının Ankara'da bulunduğunu belirterek, "Ankara enerjinin de başkenti olmaya aday" dedi. 

ATO Yönetimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e tebrik ziyaretinde bulundu. ATO Başkanı Baran, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, eskiden memur şehri olarak anılan Ankara'nın savunma sanayi, sağlık ve enerji alanındaki başarılarından söz ederek, Türkiye'nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikasının Ankara'da kurulduğunu söyledi.

Türkiye'nin yıllık enerji ve maden ithalatı faturasının 50 milyar doları aştığını kaydeden Baran, büyümeye bağlı olarak 2023 yılında enerji ihtiyacının iki kat artacağını belirtti. Enerjide dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltmak için güneş, rüzgâr ve jeotermal kaynakların değerlendirebileceğini söyleyen Baran, "Ankara'nın Haymana, Şereflikoçhisar ve Evren ilçeleri ile Bala ve Polatlı'nın bir bölümü güneş enerjisi yatırımına uygun bölgelerimiz. Konutları ısıtmada ve tarımda jeotermal kaynaklardan yararlanabiliriz" diye konuştu. Baran, elektrik enerjisiyle çalışacak yerli otomobilin de Türkiye'nin enerji tüketimini azaltması bakımından önemli olduğunu bildirdi.

-"HER ZAMAN GÖREVE HAZIRIZ"-

Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydeden Baran, "Bu sıkıntılı süreci en çok hisseden kesimlerden biri reel sektör. Her zamankinden daha fazla çalışarak, üreterek, daha fazla birlik beraberlik içinde olarak, daha fazla ihracat yaparak ve istihdam sağlayarak bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz. ATO olarak bu zor günlerde devletimizin yanındayız. Bilin ki Ankara Ticaret Odası olarak her zaman göreve hazırız" dedi.

Baran'ın konuşmasının ardından ATO Meclis Üyeleri söz alarak sektörlerinin sıkıntılarını, taleplerini ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

ATO Başkanı Baran, Bakan Dönmez'e madencilik sektörünün ve meslek komitelerinin temsil ettiği diğer sektörlere ilişkin sorun ve çözüm önerilerinin yer aldığı iki ayrı dosya sundu. Dosyada ATO'nun 22 No'lu Yangın ve Güvenlik Sistemleri Meslek Komitesi, 29 No'lu Kömür ve Yeraltı Kaynakları Meslek Komitesi, 30 No'lu Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi, 41 No'lu İnşaat Tamamlayıcı İşler Meslek Komitesi, 42 No'lu Enerji Sektörü Meslek Komitesi, 51 No'lu Akaryakıt Tesisleri, Petrol ve Petrol Ürünleri Meslek Komitesi ile 55 No'lu Motorlu Kara Taşıtları Servis, Bakım ve Onarım Hizmetleri Meslek Komitesi'nin sektörlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i ziyareti sırasında ATO Başkanı Baran'a ATO Meclis Başkan Yardımcısı Alaattin Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Edip Balcı ve Nuh Acar,  Meclis Üyeleri Cemal Erdoğan, Ferruh Temel Zülfikar, Hakan Tokaç, Mehmet Aypek, Mehmet Naci İlci, Murat Agçabağ ve Selahattin Karaoğlan eşlik etti.