Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ÇUBUK'TA REKOR DENEMESİNE KATILDI

ATO BAŞKANI BARAN, 13. ULUSLARARASI ÇUBUK KÜLTÜR VE TURŞU FESTİLALİ TANITIM ETKİNLİĞİNDE KONUŞMA YAPTI.

 

-BARAN: "ANKARA'YI 81 İLİMİZİN COĞRAFİ ÜRÜNLERİNİN SERGİLENİP SATILDIĞI BİR MERKEZ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

 

28 AĞUSTOS 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali" tanıtım etkinliği ile "dünyanın en büyük turşusu" rekor denemesine katıldı.

 

ATO Başkanı Baran, Ankara'nın Çubuk İlçesi Çubukabad Parkı'nda gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde bir konuşma yaparak coğrafi işaretli ürünlerin kalkınmanın anahtarı olduğunu söyledi. ATO olarak yöresel ürünlerin tanıtılması ve pazarlanması açısından Ankara'yı Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı haline getirmek amacıyla Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi düzenlediklerini hatırlatan Baran, hedeflerinin Başkent'te 12  ay süreyle açık kalacak bir coğrafi işaretli ürünler pazarı kurmak olduğunu söyledi. Baran, "Ankara'yı 81 ilimizin coğrafi işaretli ürünlerinin sergilenip satıldığı bir merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. İstiyoruz ki Çubuk'un turşusunu, Ankara'nın simidini, Maraş'ın dondurmasını, Malatya'nın kayısısını, Amasya'nın elmasını, Çorum'un leblebisini, Antep'in baklavasını, Siirt'in fıstığını, Datça'nın bademini tüm dünya bilsin. Fransa'nın ünlü Comte peyniri, İtalyan bir ailenin kahvaltı sofrasında, nasıl kendine yer buluyorsa, bizim Kars kaşarımız, Kayseri pastırmamız, Afyon kaymağımız, Çubuk turşumuz da aynı sofrada yerini alsın. Türkiye'nin ürünleri tüm insanlığın hayatına lezzet katsın, değer katsın" dedi.

 

Coğrafi İşaretin, yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladığını anlatan Baran, "Yöresel ürünlerimiz Anadolu'muzun kıymetli hazineleri. Bu hazineleri gün ışığına çıkartarak ihracatımızı artırabilir, marka oluşturarak zenginleşebiliriz" diye konuştu.

 

Çubuk Belediyesi'nin 13-16 Eylül tarihleri arasında 13'üncüsünü düzenleyeceği Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğine dikkat çeken Baran,  "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmalarında, "Coğrafi işaretler, ülkemizin tarihine kültürüne ve coğrafyasına dair ürünlere daha iyi sahip çıkmamızı sağlayacak. Bu çerçevede özellikle illerdeki valilerimize, belediye başkanlarımıza, ticaret ve sanayi odalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza büyük sorumluluk düşüyor" demişti. Çubuk Belediyemiz bu sorumluluğu layıkıyla yerine getiriyor" diye konuştu.

 

-ÇUBUK TURŞUSU İÇİN ATO'DAN DESTEK-

 

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan da yaptığı konuşmada, Çubuk turşusunun patentinin ve uluslararası coğrafi işaret belgesinin alındığını belirterek, Ankara Ticaret Odası'nın bu konuda kendilerini desteklediğini söyledi.  Kaliteden ödün vermeden dünyanın en büyük turşusunu kurarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi amaçladıklarını dile getiren Acehan, Çubuk turşusunun ününün Türkiye'de ve dünyada bir kez daha duyurulacağını söyledi. Acehan, 13-16 Eylül tarihlerinde yapılacak 13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali hakkında da bilgi verdi.

 

Konuşmaların ardından dünyanın en büyük turşu kurma rekor denemesi gerçekleştirilerek, 1,5 tonluk turşu kuruldu. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülkü Karakuş, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ender Saraç ve Yemek Uzmanı Sahrap Soysal, vatandaşlar ve öğrencilerle birlikte turşu malzemelerini devasa turşu kavanozuna doldurdu.