Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN BANKALARA ÇAĞRI

-ATO BÜTÜN İMKANLARINI ÜYELERİ İÇİN SEFERBER ETTİ, BANKA ŞUBELERİ ÜYELERE ZORLUK ÇIKARTIYOR.

-ATO BAŞKANI BARAN, FİNANSMAN SIKINTISI YAŞAYAN ATO ÜYELERİNE KREDİ OLARAK KULLANDIRILMAK ÜZERE BANKALARA BÜTÜN KAYNAKLARINI AKTARDIKLARINI, ANCAK KREDİ KULLANAMAYAN ÜYELERDEN ÇOK SAYIDA ŞİKÂYET GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.

-ATO'DAN BANKALARA ÇAĞRI: "ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN"

-BARAN, KREDİ ALMAK İÇİN BELGE ALAN 4 BİN ÜYEDEN BİN 500'ÜNE KREDİ VERİLDİĞİNİ BİLDİRDİ.

-BARAN, "ŞEMSİYEYE YAĞMUR YAĞARKEN İHTİYAÇ DUYULUYOR" DİYEREK BANKALARIN REEL SEKTÖRÜ "ŞİMDİ" DESTEKLEMELERİ GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ.

 

11 EKİM 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, finansman sıkıntısı yaşayan ATO üyelerinin bazılarının KOBİ Destek Kredisi'nden yararlanmak üzere gittikleri banka şubelerinde zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, tüm Türkiye'nin kenetlendiği bu dönemde bankaları reel sektöre destekleyici yaklaşıma davet etti. Bankalara çağrıda bulunan Baran, "Şimdi değilse ne zaman?" dedi. Baran, bütün zorluklara rağmen enflasyonla mücadele için şartlarını zorlayan üyelerin banka şubelerinde karşılaştıkları tavırdan rahatsız olduklarını kaydetti.

ATO Başkanı Baran, KOBİ Destek Kredileri konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye ekonomisinde dövizdeki aşırı yükselişle başlayan sıkıntılı dönemin kolaylık atlatılması için ATO olarak ellerini taşın altına koymaktan hiç çekinmediklerini anlatan Baran, "Ülkemizin bu dönemi kolay atlatması ve yapısal sorunlarını kalıcı bir biçimde çözmesine yönelik ATO olarak yapabileceklerimizi "eylem planı" olarak açıkladık. İlk maddesi KOBİ Destek Kredisi'ydi. ATO'ya yapacağımız hizmet binamızı erteleyerek bütün kaynağımızı bankalar aktardık" dedi.

İki yılda üç ayrı kredi çalışmasıyla ATO üyeleri için 3 milyar TL'lik bir kaynak oluşturduklarını hatırlatan Baran, ekonomik büyümenin altında yatan en önemli faktörün sermaye birikimi olduğunu ve bankacılık sektörüne bu alanda destek verdiklerini ifade etti.

18 Eylül'de üçüncüsüne başladıkları KOBİ Destek Kredisi'ne başvurmak için yaklaşık 4 bin üyenin ATO'dan belge aldığını bildiren Baran, "Kredi Garanti Fonu'nun da desteği olduğu halde 4 bin üyemizden sadece bin 500'ünün talebine olumlu cevap verilmiş" dedi. Uygulamanın kaynak sıkıntısı yaşayan reel sektörü, moral olarak da sıkıntıya soktuğunu kaydeden Baran, "Şemsiyeye yağmur yağarken ihtiyaç duyuluyor. Bankalarımızın reel sektörü desteklemeleri gereken zaman 'şimdi'" diye konuştu.

Türkiye'nin tüm vergi gelirlerinin yüzde 12'sinin Ankara'dan elde edildiğini hatırlatan Baran, "Banka şubelerinden şartları uyduğu halde kredi alamadan dönen üyemiz ATO'yu arıyor. Her bir üyemizin sıkıntısını yürekten hissediyorum. Tedarikçisinden, nakliyecisine, üreticisinden satıcısına, işçisinden muhasebecisine kadar ekonomi zincirinin halkalarıyız. Bankaların bugün sergileyeceği duruş, bu halkaların birbiriyle bağının kopmadan sürmesine, ekonomide çarkların dönmeye devam etmesine yol açacak. Bu süreçte bankalarımıza reel sektöre azami destek çağrısında bulunmak istiyorum." dedi.