Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

KURTULUŞ SAVAŞI'NIN DÖNÜM NOKTASI SAYILAN SAKARYA MEYDAN SAVAŞI'NIN ANKARA POLATLI'DAKİ DUATEPE'DE YAPILDIĞINI HATIRLATAN BARAN, "DÜŞMANIN PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ DUATEPE'DEKİ RUH ÇANAKKALE İLE AYNIDIR. BU RUHU GENÇ NESİLLER BAŞTA OLMAK ÜZERE HERKESE AKTARMAK İÇİN ATO OLARAK POLATLI'NIN DA BAŞKENT'İN TURİZM DESTİNASYONLARI ARASINA GİRMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞACAĞIZ"

 

12 EKİM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu'nun bozkır ve küçük şehrinden bir dünya Başkentine dönüşen Ankara'nın, Türkiye'nin başarı hikâyesinin özeti olduğunu belirterek, "Bir milletin yeniden doğuşuna şahitlik eden Ankara'nın Başkent oluşunun 95. yıldönümü kutlu olsun" dedi.

"ÇANAKKALE VE DUATEPE RUHU AYNIDIR"

Ankara'nın sadece Kurtuluş Savaşı'na merkez olarak kalmadığını, yanı başındaki Polatlı'da gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi'yle savaşın kaderinin değiştiğinin altını çizen Baran, "Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale'yi geçilmez yapan ruhla Kurtuluş Savaşı'nda düşmanı Anadolu topraklarından geri çekilmek zorunda bıraktıran Duatepe ruhu aynı ruhtur" dedi. Başkent'in milli mücadeledeki rolünün daha etkin anlatılması ve Duatepe'nin de Hacı Bayram gibi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi Ankara'nın turizm noktaları arasına alınması gerektiğini kaydeden Baran, "ATO olarak Ankara'nın ticareti, sanayisi, bilimi, teknolojisi kadar tarihiyle de hak ettiği yeri alması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

"CUMHURİYETİN SEMBOLÜDÜR"

ATO Başkanı Baran, Kurtuluş Savaşı'na merkezlik yapan Ankara'nın,   silahında mermisi, ayağında çarığı olmayan milletin göğsündeki imanla varlık mücadelesi göstermesinin de simgesi olduğunu söyledi. Ankara'nın 15 Temmuz'da da hainlere karşı göğsünü siper eden vatanseverleriyle Kurtuluş Savaşı ruhunu bir kez daha sergilediğinin altını çizen Baran,  "Devletimizin başkenti Ankara adeta Cumhuriyetimizin sembolü olmuştur" dedi.

Başkent ilan edilişinin üzerinden bir asır bile geçmeden modern bir dünya başkentine dönüşen Ankara'nın gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Baran, şunları söyledi:

"Küçük bir bozkır kasabasından dev bir metropole dönüşen Ankara, bugün ticaretin, bilimin, sanayinin, turizmin, tarımın ve lojistiğin merkezi durumunda. Ülkemize 95 yıldır Başkentlik yapan Ankara'nın başkent oluşunu yürekten kutluyorum. Bu önemli günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadeleden yeni bir Cumhuriyet çıkartan tüm kahramanları saygı ve rahmetle anıyorum."