Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA'NIN HAFIZASI SİLİNMESİN

-ATO YÖNETİMİ, ULUS'TA FAALİYET GÖSTEREN VE ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ YENİLEME ALANI PROJESİ'NDEN ETKİLENECEK OLAN ATO ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ.  

 

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ: "AHİLİK GELENEĞİNİN SÜRDÜĞÜ ULUS, TİCARET VE TURİZMİN KALBİDİR. PROJE HAYATA GEÇİRİLİRKEN BU HASSASİYET GÖZETİLMELİ, HAK KAYBI OLMADAN HAREKET EDİLMELİDİR."

 

18 EKİM 2018- ATO Yönetimi, Ulus'ta faaliyet gösteren ve Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'nden etkilenecek olan ATO üyeleriyle bir araya geldi. ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz başkanlığında ATO'da gerçekleştirilen toplantıda projenin sebep olabileceği olumsuzluklar ve alınacak tedbirleri görüşüldü.

 

Ankara'yı ilgilendiren her konuda olduğu gibi, Ankara tüccarının sorunlarının da takipçisi olacaklarını ifade eden Yılmaz, "Ahilik geleneğinin sürdüğü Ulus, ticaret ve turizmin kalbidir. Proje hayata geçirilirken bu hassasiyet gözetilmeli, hak kaybı olmadan hareket edilmelidir" dedi.

 

-"ANKARA'NIN HAFIZASI SİLİNMESİN"-

 

Ulus semtinde bulunan Anafartalar Çarşısı'nın tarihi dokusuna dikkat çekilen toplantıda, çarşının Ortadoğu ve Balkanların ilk alışveriş merkezi olduğu ifade edildi. Bölgede gerçekleştirilecek yenileme projesinde Ankara'nın tarihi dokusunun korunmasının önemini vurgulayan Yılmaz, "Ortadoğu ve Balkanların ilk iş merkezinin ve ilk camekânlı çarşının bulunduğu semtimiz, aynı zamanda Ankara'nın tüketim kültürünü yöneten bir yerdir. İstiyoruz ki bölgede kentsel dönüşüm olurken Ankara'nın hafızası silinmesin" dedi.

 

-ULUS'UN DEĞİL ANKARA'NIN PROBLEMİ-

 

Ulus'ta gerçekleştirilecek yenileme projesinin çalışan, işveren ve tedarikçiler dâhil yaklaşık 100 bin kişiyi etkileyeceğini kaydeden Yılmaz, "Proje sadece Ulus'un değil Ankara'nın da problemi. Bölgeye yapılması düşünülen proje ile turist çekmeye çalışırken tüccar mağdur edilmemeli" diye konuştu.

 

-ATO BAŞKANI ULUS TÜCCARINI ZİYARET EDECEK-

 

Konu ile ilgili gerekli girişimlerin başlatılacağını kaydeden Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile yakın zamanda Ulus bölgesini ziyaret edeceklerini belirterek, detaylı çalışma başlatılacağını bildirdi.