Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNA ÇÖZÜM

-ATO BAŞKANI BARAN, TÜRKİYE'DE BİR YANDAN İŞSİZLİK SORUNU YAŞANIRKEN DİĞER YANDAN REEL SEKTÖRÜN NİTELİKLİ ELEMAN BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİĞİNİ BELİRTEREK, "BU BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ" DEDİ.

 

-BARAN, BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ'NDE İSTİHDAM EDİLMEK ÜZERE 1000 KİŞİYE İŞ GARANTİLİ MESLEKİ EĞİTİM KURSU DÜZENLEYECEKLERİNİ AÇIKLADI.

 

-FUARDA STANT AÇAN ATO, İŞ ARAYANLA, ELEMAN ARAYANI BULUŞTURUYOR.

 

18 EKİM 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'de bir yandan işsizlik sorunu yaşanırken diğer yandan reel sektörün nitelikli eleman bulmakta güçlük çektiğini belirterek, "Bu büyük bir çelişki? Özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli eleman yetiştirmek için eğitim sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ile birlikte "6. Ankara İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri" etkinliğinin açılışına katıldı.

 

ANFA Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan Baran, ATO'nun nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği'ne destek verdiklerini hatırlatan Baran, devletin işverenlere sağladığı istihdam destekleri hakkında bilgi almak isteyen üyelerinin ATO Binası içindeki İŞKUR Hizmet Noktası'na başvurmalarını istedi.

 

Nitelikli eleman yetiştirmek üzere çeşitli eğitim programları düzenlediklerini anlatan Baran, bu programları başarıyla tamamlayan kursiyerlerin hem kendilerine hem de topluma faydalı bireyler haline geldiklerini vurguladı.

 

-1000 KİŞİYE İŞ GARANTİLİ KURS-

 

ATO Başkanı Baran, Ankara Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü ve Tepe Servis ve Yönetim A.Ş. ile imzaladıkları protokol uyarınca Bilkent Şehir Hastanesi'nde istihdam edilmek üzere 1000 kişiye iş garantili mesleki eğitim kursu düzenleyeceklerini belirterek, "Bu kurslarda hasta yönlendirme, resepsiyon, refakat, taşıma, oda destek ve temizlik elemanı yetiştireceğiz" dedi. İstihdamın dünyadaki tüm ekonomilerin ortak sorunları arasında ilk sıralarda yer aldığına işaret eden Baran, "Bizim de önemli sorunlarımızdan biri işsizlik. Bu sorunun çözümü için devlet ve özel sektör el ele vermek zorundayız. Özel sektör olarak ülkemize yapacağımız en güzel hizmetlerden biri istihdamı artırmak olacaktır" diye konuştu.

 

Programa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve ilgililer katıldı.

 

-ATO STANDANDA ELEMAN ARAYANLA İŞ ARAYAN BULUŞTURULUYOR -

 

Eğitim ve istihdam çalışmalarına özel önem veren Ankara Ticaret Odası, 6. Ankara İstihdam Fuarı'nda stant açtı. İŞKUR Hizmet Noktası, ATO Özel İstihdam Ofisi, meslek edindirme kursları, test belgelendirme merkezi faaliyetlerinin tanıtıldığı stant, fuar katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü. ATO Standında, eleman talep eden işverenler ile iş arayanlara daha sonra eşleştirme yapılmak üzere form doldurtuluyor.

 

ATO Standı üç gün boyunca açık kalacak.