Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP

-ATO BAŞKANI BARAN: "ANKARA TİCARET ODASI OLARAK ŞEHRİMİZİN SAĞLIK TURİZMİNDE PARLAK BİR GELECEĞİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ."

 

2 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara'nın sağlık turizminde büyük potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Hekimlerine duyulan güven, sağlık çalışanlarının ilgisi ve hizmet kalitesi nedeniyle Ankara, sağlık turistlerinin Türkiye'de ziyaret ettikleri iller arasında ilk sıralarda yer alıyor" dedi.

Sevgi Vakfı tarafından kurulan ve bu yıl eğitim-öğretime başlayan Lokman Hekim Üniversitesi'nde 'Beyaz Önlük Giyme Töreni'ne katılan Baran, öğrencilere başarılı bir eğitim öğretim yılı diledi.

Toplantıda öğrencilere seslenen Baran, "Geleceğimizi sizler inşa edeceksiniz. Ülkemiz adına inisiyatif alacaksınız. Devletimiz, yarınlarımızı daha aydınlık kılmak için tüm imkânlarını sizlerin eğitimine seferber ediyor. Buna karşılık sizlerin de okuyup araştırmanız, kendinizi sürekli geliştirmeniz, hedefleriniz doğrultusunda azimle ve kararlılıkla çalışmanız çok önemli" dedi.

-"SAĞLIK SEKTÖRÜ TURİZMİN ÖNEMLİ BİR DALI"-

Günümüzde sağlık sektörünün turizmin önemli bir dalı haline geldiğini söyleyen Baran, dünyada sağlık turizmi pazarının her geçen gün büyüdüğünü belirtti. Birçok ülkenin, ekonomik getirisi çok yüksek olan bu alanda birbiriyle yarıştığına dikkati çeken Baran, "Kanada'dan Brezilya'ya, Hindistan'dan Kosta Rika'ya, Malezya'dan Küba'ya kadar pek çok ülke sağlık turizminden ciddi gelirler elde ediyor. Sağlıkta dönüşüm programı ile bölgesinde cazibe merkezi haline gelen, Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeyde büyük ve donanımlı hastaneleri bulunan ülkemiz de son yıllarda sağlık turizminde adından söz ettirmeye başladı" dedi.

-2023 YILINDA 20 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ VAR-

Sağlık turisti sayısının 2017 yılında 700 bine ulaştığı bilgisini veren Baran, sağlık turizminden elde edilen gelirin 2011 yılından 2017 yılına kadar 1 milyar dolardan 8 milyar dolara çıktığını belirterek, "2023 yılında 2 milyon sağlık turisti ve 20 milyar dolar gelir hedefliyoruz" diye konuştu.  

-"ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP"-

Ankara'nın sağlık turizminde büyük potansiyele sahip illerden biri olduğunu ifade eden Baran, "Hekimlerine duyulan güven, sağlık çalışanlarının ilgisi ve hizmet kalitesi nedeniyle Ankara, sağlık turistlerinin Türkiye'de ziyaret ettikleri iller arasında ilk sıralarda yer alıyor" dedi.

Ankara'da 2013 yılında 23 bin 228 olan sağlık turizmi toplam hasta sayısının 2017 yılında 40 bin 687'ye ulaştığını kaydeden Baran, kamu ve özel hastanelerde kemik iliği naklinden tüp bebek tedavisine kadar birçok hizmet verildiğini aktardı.

-ANKARA KALİFİYE İNSAN GÜCÜNÜN TERCİH ETTİĞİ İL-

Ankara genelinde 40 sağlık tesisine sağlık turizmi yetki belgesi verildiğini hatırlatan Baran, "Ankara, kalifiye insan gücünün tercih ettiği bir il. Genç ve eğitilebilir nüfusumuz ile ciddi bir iş gücü potansiyeline sahibiz. İnanıyorum ki Lokman Hekim Üniversitesi de yetiştireceği nitelikli sağlık çalışanlarıyla, Ankara'nın sağlık turizminde başkent olmasına büyük katkı sunacak" dedi.

Yapımı devam eden iki şehir hastanesi hizmete açıldığında Ankara'nın hasta yatağı kapasitesinin 15 bine ulaşacağını söyleyen Baran, sözlerine şöyle devam etti:

"Hem devletimiz hem de özel sektörümüz Ankara'da önemli sağlık yatırımları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Sağlık kurumlarımızın çoğu Batı ile yarışabilecek seviyede. Yıllık 10 milyon yolcu kapasitesine sahip modern bir havalimanımız var. Ankara'nın ilçeleri, değerlendirilmeyi bekleyen zengin termal su kaynaklarına sahip? İstanbul Üniversitesi'nin yaptığı bilimsel analizler, Haymana kaplıca suyunun, dünyanın en iyi termal suyu kabul edilen Fransa'nın ünlü Vichy kaplıcaları ile denk olduğunu gösteriyor. Bu kaynakları yeterince değerlendirir ve dünya standartlarında kaliteli spa ve termal tesisler kurarsak, medikal sanayi yatırımlarına hız verirsek Ankara'nın sağlık turizminde büyük bir atılım yapmasını sağlayabiliriz. Bunun için ortak bir irade ve kararlılık sergilememiz gerekiyor. Tüm bu avantajları üst üste koyduğumuzda Ankara'yı sağlık turizminin başkenti haline getirebilecek potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz. Ankara Ticaret Odası olarak şehrimizin sağlık turizminde parlak bir geleceği olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda, yerel yönetimlerin ve mülki idarelerin farkındalığının artırılması, Ankara'nın uluslararası tanınırlığının sağlanması ve markalaşma konularında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz."

Lokman Hekim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Altuğ ise öğrencilere sağladıkları imkânlardan söz ettiği konuşmasında, "Sizler ilk mezunlar olacaksınız. Bizim için, kendiniz için ve ülkemiz için çok çalışacaksınız" diye konuştu.

Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Koşar da konuşmasında üniversite hakkında bilgi vererek vatansever, inançlı ve dürüst insanlar yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer ise meslekte etik kuralların önemli olduğunu vurgulayarak, "Etikten ödün vermeyin. Hayatınız boyunca bu beyaz önlükleri leke sürmeden taşıyacağına inanıyorum" dedi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Bekir Keskinkılıç da konuşmasında sağlık personelinin sağlık sistemindeki önemini anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Baran, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Birincisi Etka Durmuş'a beyaz önlük giydirdi. Törene, ATO Meclis Üyesi Necmettin Din, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.