Görüşlerinizi
Paylaşın
ENERJİNİN KALBİ ANKARA'DA ATIYOR

- ATO BAŞKANI BARAN, 11.ULUSLARARASI ENERJİ KONGRESİ VE FUARI'NA KATILDI.

-BARAN: "ÖZEL SEKTÖR OLARAK DEVLETİMİZİN ENERJİ ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINA DESTEK VERMEK, ÖZELLİKLE YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDAKİ YATIRIMLARIMIZI ARTIRMAK DURUMUNDAYIZ"

 

8 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin "daha çok yerli, daha çok yenilenebilir enerji" stratejisini desteklediklerini belirterek, "Özel sektör olarak devletimizin enerji alanındaki çalışmalarına destek vermek, özellikle yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı artırmak durumundayız" dedi.

11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, Ankara Congresium'da başladı. Enerji sektörünün yurt içi ve yurt dışındaki önemli temsilcilerini bir araya getiren kongrenin açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı.

-KONGRE ONURSAL BAŞKANI BARAN-

11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'na Kongre Onursal Başkanı Sıfatıyla katılan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Türkiye'nin enerji kaynaklarına en yakın ülke olması nedeniyle stratejik bir konumda bulunduğunu söyledi. Bölgedeki gelişmelerin de etkisiyle enerji arz güvenliğinin uluslararası gündemin en üst sıralarına taşındığını vurgulayan Baran "Bu durum, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi de artırıyor. Türkiye, 'daha çok yerli, daha çok yenilenebilir enerji' stratejisi doğrultusunda, yerli kömür, rüzgâr, güneş, hidroelektrik, jeotermal gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji sepeti içerisindeki payını artırmaya çalışıyor. Artan enerji ihtiyacının karşılanmasında milli kaynaklarımızı önceleyen bu yaklaşımı destekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Baran, "Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının ve cari açığımızın azaltılması, enerji arz güvenliğinin sağlanması için yenilenebilir enerji kaynaklarımızın tamamını harekete geçirmemiz ve enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Baran, yenilenebilir enerji yatırımlarının istihdamı artıracağını da sözlerine ekledi.

11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışına TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Nuh Acar ve Süleyman Ekinci, Meclis Üyeleri Abdulbekir Yılmaz ve İsmail Kulak ile enerji sektörünün temsilcileri katıldı.