Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN: "6 AYDA 802 KONUYU İLGİLİLERİNE ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE BİRLİKTE AKTARDIK"

-ATO BAŞKANI BARAN: "ÖZEL SEKTÖR OLARAK SORUNLARI TESPİT EDİP, KAMUYA AKTARMAKTAN VE KAMUYLA BİRLİKTE ÇÖZÜM GELİŞTİRMEKTEN MEMNUNUZ"

 

BARAN: HÜKÜMETİMİZ, FİNANSAL SEKTÖRE OLAN BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİKLE, SGK PRİM BORÇLARININ TAKSİTLENDİRİLMESİYLE KTV, ÖTV İNDİRİMLERİYLE VE DİĞER ÖNLEMLERİ HAYATI GEÇİREREK REEL SEKTÖRÜN SIRTINDAKİ YÜKÜ HAFİFLETMEK İSTİYOR"

 

21 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara'nın merkezi olan Kızılay'da faaliyet yürüten üye firmaları ziyaret etti. ATO'nun Nisan ayında gerçekleşen seçimlerinden bu yana yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Baran, üyelerin sektörel sorunlarını dinledi. Baran, "Özel sektör olarak sorunları tespit edip, kamuya aktarmaktan ve kamuyla birlikte çözüm geliştirmekten memnunuz" dedi. Baran, hükümetin, gerek bugün resmi gazetede yayınlanan Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaparak, SGK Prim borçlarını taksitlendirerek, KDV, ÖTV indirimi yaparak ve diğer önlemleri hayata geçirerek bu zor dönemde reel sektörün sırtındaki yükü hafifletmek istediğini söyledi.

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği üye ziyaretlerini Kızılay Semti'nde sürdürdü. Cadde üstü ve pasaj içindeki firmaları tek tek ziyaret ederek, işletme sahipleri ve çalışanlarla sohbet eden Baran, ziyareti sırasında ATO'nun üyelere ve Ankara'nın gelişimine yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Reel sektörün nabzını çarşı pazarda tutmak için sık sık üye ziyaretleri gerçekleştirdiğini anlatan Baran, üyelerin sektörel sorunlarını dinledi.

 

-SEKTÖREL ANKETLER-

 

ATO yönetimi olarak 157 bin üyenin ekonomik gelişmeler karşısındaki durumunu sektörel anketlerden tespit ettiklerini bildiren Baran, bu anketlerin üyelere yönelik çalışmalarda yol gösterici olduğun kaydetti.

 

-496 TOPLANTI 802 KONU BAŞLIĞI-

 

Baran, ATO'nun komite ve meclis üyelerinin çalışmalarıyla da yine sektörlerin sorunlarını belirleyip çözüm üretilmesi yönünde adım attıklarını kaydetti. ATO'nun Meslek Komitelerinin 67 ayrı başlık altında sektörlerin sorunlarını görüşmek üzere altı ayda 496 toplantı gerçekleştirdiğini ifade eden Baran, "Komite ve meclis üyelerimiz toplantılar yaparak sektörel sorunlarını masaya yatırdılar. Bu toplantılardan çıkan 802 konuyla ilgili de yönetim olarak biz çalışma yaptık. Her bir konuyla ilgili tespit, sorun ve çözüm önerilerini ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşa ilettik" dedi.

 

-KAMUYLA BİRLİKTE ÇÖZÜM GETİRMEKTEN MEMNUNUZ-

 

Hükümetin de "reel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini en iyi reel sektörün bileceği"nden hareket ederek, sorun ve çözüm önerilerine ilişkin pozitif yaklaşım sergilediğine dikkat çeken Baran, şunları söyledi:

 

"Ekonomideki durgunluktan etkilenen beyaz eşya, mobilya, konut ve otomotiv sektörlerinin desteklenmesi taleplerimiz karşılık buldu, SGK prim borçlarına taksit talebimiz karşılık buldu, konkordatonun bir şirketi kurtarırken başka şirketleri zor durumda bıraktığını anlattık yeni bir düzenleme için harekete geçildi, ihracat destekleri dedik hemen adım adıldı, kooperatifleşmenin önemine işaret ettik bu konuda harekete geçildi. Tüm bu gelişmeler bizim çalışmalarımızı daha da moralle yapmamıza yol açıyor. Reel sektöre yönelik bu yaklaşım için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a ve tüm Bakanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ankara Ticaret Odası olarak üyelerimizin sorunlarını ilgili mercilere aktarmaya ve çözüm üretilmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz"

 

Baran, ATO olarak istişareye önem verdiklerini ve Ankara'nın gelişimi için de hem ATO Yüksek İstişare Kurulu toplantısı hem de Ankara Odalar Borsalar Müşterek Toplantısı yaparak ortak akıl oluşturmaya çalıştıklarını anlattı. Baran, "ATO olarak üyelerin görüş ve önerilerini çok önemsiyoruz" dedi.

 

-HÜKÜMET REEL SEKTÖRÜN SIRTINDAKİ YÜKÜ HAFİFLETİYOR-

 

Türkiye'nin son dönemde ekonomik saldırılara uğradığını, faiz, kur ve enflasyon üçgeninde ciddi manipülasyonlara maruz kaldığını hatırlatan Baran, "Hükümetimiz, Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Yönetmelikle, SGK Prim Borçlarının taksitlendirilmesiyle KDV, ÖTV indirimleriyle ve diğer önlemleri hayatı geçirerek reel sektörün sırtındaki yükü hafifletmek istiyor. Asıl önemli nokta ülke olarak sabırlı ve kararlı bir şekilde ekonomimizin çarklarını döndürmeye devam etmemiz" diye konuştu.

 

ATO Başkanı Baran'a üye ziyaretinde ATO Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Edip Balcı, Halil İlik, Nuh Acar, Mehmet Fatih Çetinkaya, Murat Ülkü Karakuş, ATO Meclis Üyeleri Abdülbekir Yılmaz, İbrahim Ayhan, Mert Ünyazıcı ve Süleyman Cici eşlik etti.