Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO İLE TÜRKSOY ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

-ATO BAŞKANI BARAN: "TİCARET BİR UZLAŞI KÜLTÜRÜDÜR. TİCARET SAYESİNDE TOPLUMLAR KÜLTÜREL OLARAK DA BİRBİRLERİNDEN ETKİLENİR, HALKLAR KAYNAŞIR, DİYALOGLAR GELİŞİR."

-TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ KASEİNOV: "BU ORTAKLIĞIN GENÇ KUŞAKLARIMIZI ORTAK DEĞERLERİMİZİN ETRAFINDA TOPLAYACAĞINA İNANIYORUM"

ATO'NUN 95'İNCİ, TÜRKSOY'UN 25'İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ, TÜRKSOY GENÇLİK ODA ORKESTRASI KONSERİYLE KUTLANDI.

 

27 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) arasında, Türk kültür ve mirasını korumak, bu alanda ortaklaşa bilimsel çalışmalar, konferanslar, kongreler, sergiler, yarışmalar, festivaller ve konserler düzenlemenin yanı sıra iç ve dış ticareti geliştirmeyi amaçlayan bir iş birliği protokolü imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda gerçekleşen imza töreninde bir konuşma yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TÜRSOY'un ortak Türk kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması ve bu kültürün evrensel manada layık olduğu yerlere ulaşması için önemli faaliyetler yürüttüğüne dikkat çekti. "ATO olarak bizim de misyonumuzda, Türkiye'nin kültürel değerlerini iş ve ticaret hayatının merkezine alarak insan-ticaret-kültür etkileşimi ortaya koyan ve toplumun değerleriyle bütünleşen bir girişimcilik modeli çerçevesinde iç ve dış ticareti geliştirmeye yönelik yatırım ve faaliyetleri desteklemek yer alıyor" diyen Baran, bu misyon doğrultusunda yerel ve uluslararası tüm kurumlarla karşılıklı iş birliği ve yardımlaşmayı planladıklarını söyledi.

-"KÜLTÜREL ORTAKLIĞIN SİNERJİSİ TİCARETE YANSISIN"-

Türk Cumhuriyetler bağımsızlıklarına kavuştuklarında ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Baran, Türkiye'nin bölge ülkeleri için önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Türk dünyası ile Türkiye'nin ticari ilişkilerine değinen ve bu ilişkilerin geliştirilebileceğine dikkat çeken Baran, "Ticaretle kültürü harmanlamak, kültürel ortaklığın sinerjisini ticarete yansıtmak amacıyla işbirliği yapıyoruz. Ticaret bir uzlaşı kültürüdür. Ticaret sayesinde toplumlar kültürel olarak da birbirlerinden etkilenir, halklar kaynaşır, diyaloglar gelişir. Ticaret, ikili ilişkilere barışa ve birliğe de katkı sağlar" dedi. 

Baran, ATO'nun 95'inci, TÜRKSOY'un da 25'inci kuruluş yıldönümünün TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Konseri'ye kutlandığına da dikkat çekerek, ""Bu konserin, Türk dünyası ülkeleri arasındaki kültürel bağı güçlendirerek karşılıklı ticaretimizin altyapısını oluşturacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"GENÇ KUŞAKLAR ORTAK DEĞER ETRAFINDA TOPLANACAK"-

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da konuşmasında, ATO ile işbirliği protokolü imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kaseinov,  "ATO ile TÜRKSOY'un kuruluş yıl dönümlerini beraber kutlaması ve iş birliklerini artırmak üzere ortak zeminde buluşması, geleceğe dair umut veriyor. Bu ortaklığın genç kuşaklarımızı ortak değerlerimizin etrafında toplayacağına inanıyorum" dedi. TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası'nın sanatıyla Türk dünyasını ve çalgı aletlerini en iyi şekilde temsil ettiğini vurgulayan Kaseinov, orkestranın gelecek hafta Avrupa turnesine çıkacağını hatırlattı.

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Baran ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, karşılıklı olarak İşbirliği Protokolü'nü imzaladılar. TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, TÜRKSOY'un 25'inci Yıl Madalyası'nı ATO Başkanı Baran'a takdim etti.

-TÜRKSOY GENÇLİK ODA ORKESTRASI KONSERİ İLE KUTLAMA

Protokolün imzalanmasının ardından, ATO'nun 95'inci, TÜRKSOY'un da 25'inci kuruluş yıldönümü Türk Dünyası Halk Çalgıları eşliğinde Türksoy Gençlik Oda Orkestrası konseri ile kutlandı.

Konsere, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, milletvekilleri, bazı ülkelerin büyükelçileri, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis ve Komite Üyeleri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Azerbaycan'dan Nuriyya Huseyinova, Kazakistan'dan Bakzhol Akazhan ve Amina Mashkeyeva, Kırgızistan'dan Saikal Abylkasimova ve Türkiye'den Ahmet Baran'ın solist olarak yer aldığı konser, sanatseverlere keyifli anlar yaşattı.