Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN 'RAFADAN TAYFA' STÜDYOSUNU ZİYARET ETTİ

-ATO BAŞKANI BARAN: "HER ALANDA OLDUĞU GİBİ, ÇİZGİ FİLM ALANINDA DA YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM ÇOK ÖNEMLİ"

 

1 Aralık 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,  çocukların çok severek izlediği "Rafadan Tayfa" isimli çizgi dizinin üretimini gerçekleştiren ATO üyesi bir firmanın stüdyosunu ziyaret etti. Stüdyoda çizgi film prodüksiyonları hakkında bilgi alan Baran, "Her alanda olduğu gibi, çizgi film alanında da yerli ve milli üretim çok önemli" dedi.

Baran, stüdyo ziyaretinde çizgi dizi, animasyon gibi dijital dünyada yayınlanan ürünler hakkında bilgi aldı. TRT'de dizi olarak yayınlanan "Rafadan Tayfa"nın sinema versiyonunun üretilerek vizyona girdiğini ve çok kısa sürede büyük gişe başarıları elde ettiğini öğrenen Baran, "Ankara merkezli bir şirketin hele de ATO üyesi bir şirketin böylesine çok boyutlu bir sanat alanında başarı elde etmesinden gurur duyduk" dedi.

-"ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YERLİ VE MİLLİ ÇİZGİ FİLM İHTİYAÇTIR"-

Çizgi ve animasyon filmlerin, edebiyat, senaryo, ar-ge, resim, karikatür, müzik, grafik tasarım, bilişim teknolojileri başta olmak üzere birçok farklı sanat ve modern bilimi uyum içinde bir araya getirdiğini anlatan Baran, "Ankara çizgi film, animasyon, dizi ve film alanlarında da gelişmekte olan bir il. Üyelerimizin başarıları bizi mutlu ediyor. Hele çocuklara yönelik üretimlerin üyelerimiz tarafından gerçekleştirilmesinden ziyadesiyle memnun oluyoruz. Çocuklarımız izledikleri çizgi filmlerden ve animasyonlardan etkileniyor. Bütün hayatlarının şekillenmesinde bu üretimlerin rolü çok büyük. Çocuklarımızın iyi yetişmesi, toplumumuzun kültürünü benimsemesi için çizgi film ve animasyonlarda da yerli ve milli üretim bir ihtiyaçtır "diye konuştu.

-KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETİM-

Türkiye'nin cari açığını kapatmak için katma değeri yüksek üretim yapmak zorunda olduğuna dikkat çeken Baran, "Çizgi ya da normal film ve dizi ihracat alanlarımızdan biri olmak zorunda. Bu alanda faaliyet gösteren ve çok başarılı işlere imza atan firmalarımız mevcut. Türkiye film sektörü alanında dünyaca tanınmaya da başladı. Bu alanda 156 ülkeye toplam 350 milyon dolar düzeyinde ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu rakamı neden 1 milyar dolara çıkarmayalım" diye konuştu.

"Rafadan Tayfa" çizgi filminin 7 ayrı uluslararası organizasyonda yer alacağını kaydeden Baran, " Çocuk dünyanın her tarafında çocuktur. Bizim çocuklarımızın yabancı çizgi film izlediği gibi yabancı ülkelerde de bizim çizgi filmlerimiz izlenebilir. Bu çizgi filmin yedi ayrı ülkede izleyiciye sunulması hem kültürümüzün tanıtılması açısından hem de ticari gelir açısından büyük başarıdır" dedi.

-KAMU ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ ÇEŞİTLENDİRİLMELİ-

Rafadan Tayfa filminin, "Türkiye'de Tüm Zamanların En İyi Açılışını Yapan Yerli Animasyon", "Türkiye'de Tüm Zamanların En İyi Açılışını Yapan TRT Ortak Yapımı", "Türkiye'de Tüm Zamanların En İyi Açılışını Yapan Kültür Bakanlığı Destekli Animasyon" ve "Türkiye'de Tüm Zamanların En İyi Açılışını Yapan İkinci Animasyon." Unvanlarını aldığının bildirilmesi üzerine de Baran, çizgi filmin bu başarısında Türkiye'nin köklü kuruluşu TRT'nin de payının olduğunu söyledi.

Baran, "TRT, Türk televizyonculuğunda sektöre her zaman vizyoner katkılar sunan değerli bir kuruluşumuz. Çocuklarımızın yabancı çizgi dizilerin esaretinden kurtulması için TRT'nin itici gücüne ihtiyacımız var. Millî hassasiyetlerimizi senaryosunda barındıran yapımlar her zaman için desteklenmelidir" dedi.   

ATO Başkanı Baran'a ziyarette ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İlik, Edip Balcı, Adem Ali Yılmaz, Meclis Üyeleri Abdulbekir Yılmaz, Ali İhsan Güçlü ve Raşit Mandıroğlu eşlik etti.

;