Görüşlerinizi
Paylaşın
HİNDİSTAN'DAN ANKARALI İŞ İNSANLARINA 'KIRMIZI HALI'LI YATIRIM ÇAĞRISI

-ATO BAŞKANI BARAN: "HİNDİSTAN TİCARETİMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ."

HİNDİSTAN BÜYÜKELÇİSİ BHATTACHARRYA: "HİNDİSTAN'A TİCARET YAPAN İŞ İNSANLARINA KIRMIZI HALI SERECEĞİZ"

 

8 ARALIK 2018 ?Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Hindistan ve Türkiye'nin dünyada önemli ülkeler olduğunu belirterek "ATO olarak Hindistan ile ilişkilerimize büyük önem veriyor ve ticaretimizi daha ileriye taşımak istiyoruz" dedi.

ATO'nun enerji, maden, medikal, gıda ve turizm sektörlerindeki üyelerinin Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ile bir araya getirildiği "Hindistan ile Yatırım ve Ticaret Fırsatları Toplantısı" ATO'da yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Baran, Ankara Ticaret Odası'nın çalışmaları ile Ankara ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Hindistan ile ticaret hacminin 2017 yılı sonu itibariyle 7 milyar dolar olduğunu bildiren Baran, bu rakamın en kısa sürede 10 milyar dolara, orta vadede de 20 milyar dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti. Baran, "Ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin ticaret alanında da meyvelerini vermesini arzu ediyoruz" dedi. 

Ülkeler arasında ticarette yaşanan sorunlara değinen Baran, "Hindistan'da gümrük vergilerinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Gümrük prosedürleri maalesef şeffaf değil. Birçok ürünle ilgili gümrük vergisi oranları bile bilinmiyor. Her 2 ülkenin bankacılık sistemi arasında işbirliği yok. Türk bankalarının teminat mektupları kabul edilmiyor. Aracı bankalarla işlemler yapılmak zorunda kalınıyor. Bu kez de çok yüksek maliyetler çıkıyor. Hem kamuda hem de özel sektörde bürokrasi çok ağır işliyor" dedi. Baran, çözüm önerilerinin ortaya konduğunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin en kısa sürede artacağını kaydetti.

-SERBEST TİCARET ANLAŞMASINA HAZIRIZ-

Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya da konuşmasında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın farklı zamanlarda ticari ilişkileri geliştirmek ve ortak çalışmalar yapmak amacıyla bir araya geldiklerini hatırlattı. Hindistan'ın rekabet, lojistik ve yenilik endekslerindeki gelişiminden bahseden Bhattacharyya, serbest ticaret anlaşması olmaması nedeniyle iki ülkenin ticari ilişkilerinin yavaş olduğunu söyledi. Bhattacharyya, "Hindistan olarak serbest ticaret anlaşmasına hazırız. Türkiye ve Hindistan gerçek potansiyeline böylece kavuşmuş olacak" dedi.

-YATIRIMCIYA KIRMIZI HALI SERECEĞİZ-

Hindistan'da bürokrasinin hızlanması için çalışmalar yapıldığını anlatan Bhattacharyya, "Ülkelerimiz arasındaki yatırımlar da oldukça düşük. Anahtar sektörler ve alanlar belirlenip çapraz yatırımları gerçekleştirebiliriz. Her iki ülke de sahip oldukları teknolojide üst düzeyde. Bu konuda ortaklıklar kurulabilir. Ortak projeler üreterek bilim ve teknoloji alanındaki yatırımları geliştirebiliriz Hindistan'a ticaret yapan iş insanlarına kırmızı halı sereceğiz" dedi.

Toplantıya Hindistan Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Alok Verma, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya ve Süleyman Ekinci, ATO Meclis Üyeleri Ali Rıza Koç, Fatih Çalışkan, Fuat Kutsal, Raşit Mandıroğlu, ATO komite üyeleri Nazire Erinç Yurteri, Özer Venedik, Sedat Dulkadiroğlu, İbrahim Halil Aslan, Rahim Ergin ve Fatih Yıldırım ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.