Görüşlerinizi
Paylaşın
DÜNYA TİCARETİNDE FİRMA MALİYETLERİNİN AZALTILMASI REKABETİN ARTIRILMASI STRATEJİLERİ PANELİ ATO'DA GERÇEKLEŞTİ

-ATO BAŞKANI BARAN: "DIŞ TİCARETİN KOLAYLAŞTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARI BİR AN ÖNCE TAMAMLAMAMIZ VE DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİNİ YAKALAMAYA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR"

 

TİCARET BAKAN YARDIMCISI YILMAZ BATUR "EN HIZLI VE EN KOLAY TİCARETİN ADRESİ TÜRKİYE"

 

12 Aralık 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin son yıllarda dış ticarette gümrük geçişlerini kolaylaştırmaya yönelik birçok çalışma ve düzenleme yaptığını, bu çalışmaların Dünya Bankası tarafından yayınlanan "İş Yapma Kolaylığı Endeksi"nde Türkiye'nin 17 basamak birden yükselmesini sağladığını söyledi. Baran, "Rekabet ve başarı için koşulları iyileştirmek zorundayız. Dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmaları bir an önce tamamlamamız ve dördüncü sanayi devrimini yakalamaya çalışmamız gerekiyor" dedi.

 

Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği tarafından düzenlenen "Dünya Ticaretinde Firma Maliyetlerinin Azaltılması Rekabetin Artırılması Paneli" ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ile Eski Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katıldığı panelin açılışında ATO Başkanı Gürsel Baran bir konuşma yaptı. Ülkelerin ekonomik gücünün artmasında dış ticaretin önemli bir unsur olduğunu kaydeden Baran, "Uluslararası rekabet gücü ürünün depodan çıkıp diğer ülkedeki depoya varana kadar olan süreçteki tüm masraf ve sürelerle belirleniyor" dedi.

 

-GÜMRÜK KAPILARINDA MODERNİZASYON-

 

Türkiye'nin son dönemde yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdiğini anlatan Baran, bu çalışmaların Dünya Bankası'nın "İş Yapma Kolaylığı Endeksi"nde Türkiye'yi 17 basamak yükselterek 43. sıraya yerleştirdiğini söyledi. İş yapma kolaylığı kriterlerinden birinin de "sınır ötesi ticaret yapma kolaylığı" olduğunu kaydeden Baran, gümrükleme maliyetleri, dış ticaret için gerekli belge sayısı, bu belgelerin maliyetleri, alınma sürelerinin de endekste yer aldığını anlattı. Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde kurdukları Gümrük ve Turizm İşletmeleri Anonim Şirketi ile gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptıklarını hatırlatarak, "Modernizasyon sonrası, sınır kapılarında saatler süren beklemeler dakikalara indi, araç ve yolcu geçiş süreleri iki kat hızlandı. Kilometreleri bulan araç kuyrukları sona erdi.  Hareketli kamera sistemleri, tırların içini görüntüleyen x-ray cihazları, elektronik kantar, plaka okuma sistemleri sayesinde sınır ticaret de, ulaştırma da kolaylaştı" dedi.   Baran, yılda 6 milyon aracın geçtiği gümrüklerde gerçekleştirilen bu modernizasyonun dış ticarette rekabete katkıda bulunacağını ifade etti. Ticaret Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı "Tek Pencere Sistemi" "Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri Sistemi" gibi projelerle işlem sürelerini kısaltarak ticareti kolaylaştırdığını anlatan Baran, "Dünyada bütün ezberleri bozacak yeni bir sanayi devrimi yaşanıyor. Dördüncü sanayi devrimi denen bu gelişim, eşyanın menşei, mülkiyet hakkı, patent, lisans, lojistik, yazılım ve sistem entegrasyonlarını yeniden düzenlemek zorunda bırakacak. Türkiye olarak, dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmaları bir an önce tamamlamamız ve dördüncü sanayi devrimini yakalamaya çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

-EN HIZLI VE EN KOLAY TİCARETİN ADRESİ TÜRKİYE-

 

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, "Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü", "Yerinde Gümrükleme", "Tek Durak Tek Pencere" "Varış Öncesi Gümrükleme" çalışmalarından bahsederek, Ticaret Bakanlığı olarak son dönemde yaptıkları faaliyetlerin tamamının ticareti kolaylaştırmak amacı taşıdığını ve devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Yılmaz Batur, uygulamaya koydukları yüksek güvenlikli projelerde amaçlarının ticaret erbabını kriminal vaka olarak görmek değil, ticareti hızlandırmak olduğunu söyledi. Yılmaz Batur, "Türkiye'yi en hızlı ve en kolay ticaretin adresi haline getirebilecek uygulamalar yapmayı amaçlıyoruz"  dedi.

 

Türkiye'nin Dünya Bankası'nın hazırladığı "İş Yapma Kolaylığı Endeksi"nde 17 sıra birden yükselerek 43. sıraya yerleşmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz Batur, Dünya Bankası'nın bu raporu yatırımcıya doğrudan adres gösterme niteliği taşıdığını kaydetti.

 

-REKABETİN EN ÖNEMLİ NOKTASI MALİYETTİR-

 

Eski Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin de konuşmasında, Bakanlık olarak "En Kolay Ticaret En Güvenli Ticaret" sloganıyla çalışmalar yürüttüklerini hatırlatarak, "Ticaretteki rekabetçiliğin en önemli noktası maliyettir. Siz ne kadar az maliyetle pazara çıkarsanız o kadar rekabet etme şansınız yüksek olur. Bu nedenle bütün işlemlerde kolaylık ve hızı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çok iyi bir şekilde uyguluyor ve uygulamaya devam ediyor" dedi.

 

Özel sektörün hızlı ve pratik anlayışının kamuya yansıması gerektiğinin altını çizen Metin, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisini hedefliyorsak işleri kolaylaştırmamız lazım. Yüksek teknolojiye geçmemiz, yüksek katma değerli ürünler ihraç etmemiz lazım" diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ersan Öz'ün yaptığı panelde Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Önder Uysal, Eski Gümrük Müfettişi Sercan Bahadır, Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği Başkanı Sami Ceyhan konuşma yaptı. Panele ATO Başkanı Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da katıldı.