Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARIYLA ORTAK AKIL ARAMAYA DEVAM EDİYOR

30. DOĞAL TAŞ, MERMER VE HAZIR BETON İMALATÇILARI MESLEK KOMİTESİ SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

-ATO BAŞKANI BARAN: "TÜRK MERMERİNİ DÜNYA TANIYOR. İHRACATIMIZI 7 MİLYAR DOLARA ÇIKARTABİLİRİZ"

-BARAN: "170 MİLYAR DOLARLIK İHRACATIMIZI KENDİ MARKAMIZLA YAPALIM"

 

15 Aralık 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, dünya doğal taş ve mermer rezervlerinin yüzde 40'ının Türkiye'de olduğunu belirterek, "Vatikan'daki kilisede Afyon İscehisar mermeri, ABD Temsilciler Meclisi Binası'nda Elazığ mermeri kullanıldı. Türk mermerini dünya tanıyor. Yıllık 2 milyar dolar civarında ihracatımız var. Rezervlerimiz dikkate alındığında bu rakamı yıllık 7-8 milyar dolara çıkartabiliriz" dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın "Sektörel İstişare Toplantıları" 30 No'lu Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi ile devam etti. Gölbaşı Öğretmenevi'nde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun 67 komitesinde görev alan üyelerin sektörlerine hakim olduğunu, sorunlarını bilmekle kalmayıp çözüm de üretebildiğini söyledi. Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri anlatan Baran, Türkiye'nin zor bir coğrafyada, iç ve dış şoklara rağmen ayakta kalmayı başardığını, bunun da Türk vatandaşlarının müteşebbis ruhu ile mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisine yönelik Ağustos'ta yaşanan saldırıların etkilerinin devam ettiğini kaydeden Baran, bu süreçlerin sistem oturtmak için fırsat taşıdığını anlattı. Ankara ekonomisinin gelişiminden bahseden Baran, savunma sanayi şirketlerinin yerli ve milli üretim yapmasının Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Markalaşma olmadan katma değer üretilemeyeceğini ve cari açığın kapatılamayacağını dile getiren Baran, "170 milyar dolarlık ihracatımızı kendi markamızla yapmalıyız. Bu yüzden yerli ve milli üretim çok önemli" dedi.

Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi'nin ekonomik alanı hakkında bilgi veren Baran, Türkiye'nin hazır beton üretiminde Avrupa lideri, Çin ve ABD'den sonra dünya üçüncüsü olduğunu söyledi. Baran, kurlarda yaşanan dalgalanmanın inşaat sektörüyle birlikte hazır beton sektörünü de etkilediğini kaydetti. Doğal taş ve mermer sektörlerinin Türkiye açısından önemine dikkat çeken Baran, dünya doğal taş ve mermer rezervlerinin yüzde 40'ının Türkiye'de olduğunu söyledi. Baran, "Vatikan'daki kilisede Afyon İscehisar mermeri, ABD Temsilciler Meclisi Binası'nda Elazığ mermeri kullanıldı. Türk mermerini dünya tanıyor. Yıllık 2 milyar dolar civarında ihracatımız var. Rezervlerimiz dikkate alındığında bu rakamı yıllık 7-8 milyar dolara çıkartabiliriz" dedi.

-TÜRK TAŞI ANDEZİT-

Toplantıda ATO Meclis Üyesi ve 30 Nolu Komite Başkanı Ali İhsan Güçlü de bir konuşma yaptı. Sektörleri hakkında detaylı bilgi veren Güçlü, Ankara taşı olarak da bilinen Andezit taşının öneminden bahsetti. Güçlü, "Türk taşı dediğimiz bu doğal taş tüm tarihi eserlerde kullanılıyor. Hikâyemizi tüm dünyaya anlatmalı ona göre birim fiyat skalasında İtalya'nın geldiği noktaya biz de ulaşmalıyız" diye konuştu.

Doğal taş, mermer ve hazır beton sektörlerinde yatırımların ve yatırımcının önünün açılması gerektiğine dikkat çeken Güçlü, kamu kurumları başta olmak üzere inşaatlarla yerli ve milli olan mermer ve taşların kullanılması için çalışma yapılması talebinde bulundu. Nitelikli ara eleman ihtiyaçlarından da bahseden Güçlü, andezit taşına coğrafi işaret tescili almak üzere çalışmalar yürüttüklerini de bildirdi.

Toplantıda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Arık bir sunum yaparken, Girişim Uzmanı Demir Çulhacı da bir konuşma gerçekleştirdi.