Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN İŞ DÜNYASINA YÖNELİK DESTEKLER İÇİN HÜKÜMETE TEŞEKKÜR ETTİ.

25 ARALIK 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete uygulanan prim desteğinin 2019'da da devam edeceğini açıklaması, KOBİ'lerin alacak sigortasından faydalanmasını sağlayacak devlet destekli sistem ile elektrik ve doğalgazda yapılacak indirimin yılın son günlerinde iş dünyası için moral olduğunu söyledi. Baran,  "Asgari ücret prim desteğinin devam edecek olması işverenlerimiz açısından büyük önem taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz." dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, iş dünyası için müjde niteliği taşıyan kararları değerlendirdi. Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete uygulanan prim desteğinin 2019 yılında da devam etmesi kararının, iş ve istihdamın devamlılığı açısından önem taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez işe alınacak işçilerin tüm sigorta ve vergi giderlerinin devlet tarafından üsteleneceğini açıkladığını kaydeden Baran, bu desteklerin istihdam artışında önemli rolü olacağını vurguladı. 

Konutlar ve KOBİ'ler ile ticarethanelerde doğalgaz ile konutlarda elektrik fiyatlarında yüzde 10 indirime gidilmesinin de kamuoyunda büyük memnuniyet oluşturduğunu ifade eden Baran, "Enerji maliyetleri işletmeler üzerinde önemli yükü oluşturuyor ve güçlü rekabete engel teşkil ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı indirim kararı hem işletmelerimizi hem de tüm vatandaşlarımızı sevindirdi" dedi. Baran, elektrik fiyatlarına uygulanacak yüzde 10 oranındaki indirimin KOBİ ve ticarethanelere de uygulanmasının, moralleri daha da yükselteceğini söyledi.

KOBİ'lerin alacak sigortasından faydalanmasını sağlayacak devlet destekli yeni sistemin iş dünyası için önemli olduğunu kaydeden Baran, "Alacak sigortası iş dünyası olarak uzun zamandır talep ettiğimiz bir sistemdi. Reel sektör, desteklerin arttığı, risklerin de en aza indiği ortamda sahip olduğu tüm enerjisini üretime, ticarete ve ihracata yönlendirerek ekonomimizin daha da güçlenmesi için var gücüyle çalışacaktır" diye konuştu.