Görüşlerinizi
Paylaşın
TOBB TİCARET VE SANAYİ ODALARI VE TİCARET ODALARI KONSEYİ MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI

ATO YÖNETİM KURULU VE TOBB TİCARET ODALARI KONSEYİ BAŞKANI BARAN, REEL SEKTÖRÜN TALEP VE BEKLENTİLERİNİ AKTARDI.

BARAN. "TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BUGÜN YAŞADIĞIMIZ BU SÜRECİ AŞACAĞINDAN, HATTA DAHA DA GÜÇLENEREK ÇIKACAĞINDAN ŞÜPHEMİZ YOK"

 

26 ARALIK 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ekonomisinin geçmişte yaşadığı bütün sıkıntılı dönemleri aştığını ve her seferinde daha da güçlenerek çıktığını vurgulayarak "Bugün yaşadığımız bu süreci de aşacağından hatta daha da güçlenerek çıkacağından şüphemiz yok" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla TOBB'da yapıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Baran, 2018 yılının Türkiye için zor bir yıl olduğunu belirterek, son 15 yıldır başarılı bir büyüme grafiği sergileyen, sancılı coğrafyasında güven adası haline gelen Türkiye'nin, ekonomik alandaki saldırılarla yıpratılmaya çalışıldığını söyledi.

Kur merkezli saldırıların döviz ve faizlerin yükselmesine yol açtığını hatırlatan Baran, hükümetin aldığı önlemler ve attığı adımlarla fırtınanın durulduğunu, piyasaların sakinleşmeye başladığını bildirdi. Baran, Türkiye ekonomisinin geçmişte yaşadığı bütün sıkıntılı dönemleri aştığını ve her seferinde daha da güçlenerek o süreçlerden çıktığını vurgulayarak, "Bugün yaşadığımız bu süreci de aşacağından, hatta daha da güçlenerek çıkacağından şüphemiz yok." ifadesini kullandı.

Oda başkanları olarak reel sektörün nabzının attığı sokakları, dükkânları, iş merkezlerini, fabrikaları takip ettiklerini dile getiren Baran, son dönemde yaşanan sürecin etkilerinin ortadan kalkması için talep ve beklentilerinin olduğunu anlattı. Baran, ekonomik gelişmelerden dolayı reel sektörün kaynak ihtiyacının daha da arttığına işaret ederek, "Kamu kurumları bir an önce reel sektöre ödemelerini yapmalılar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İkinci 100 Günlük İcraat Planı'nda, KDV iade tutarlarının yüzde 50'sinin 10 iş günü içinde ödenmesine ilişkin sistem geliştirileceğini ifade etmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Baran, şirketlerin KDV alacaklarının bir an önce ödenmesinin, piyasaya kaynak sağlanması açısından önem taşıdığını bildirdi.

Baran, yılbaşında sona erecek KDV ve ÖTV indirimlerinde sürenin uzatılması gerektiğini belirterek, "Döviz kredilerinin Türk lirasına çevrilmesi ve Kredi Garanti Fonu kredilerinin yeniden yapılandırılması bankacılık sektörünün insafına bırakılmamalıdır. Bankacılık sektörünü, bu kararları uygulamaya yönlendirecek tedbirler alınmalıdır." diye konuştu.

Hükümete ve ekonomi yönetimine güvenlerinin tam olduğunu vurgulayan Baran, bugünlerin atlatılacağını, benzer tabloları yaşamamak için de yapısal tedbirlerin hayata geçirilmesini ve Türkiye ekonomisinin daha da güçlendirilmesini beklediklerini kaydetti.