Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN YENİ YIL MESAJI

BARAN: "2019 TÜRKİYE'NİN İLERİ TEKNOLOJİLİ ÜRETİM VE İHRACATLA BÜYÜMEYİ SAĞLAYACAĞI BİR YIL OLACAK"

 

31 ARALIK 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 2019 yılının Türkiye ekonomisinin reformlarını tamamladığı ve ileri teknolojili üretim ve ihracatla büyümeyi sağlayacağı bir yıl olması temennisinde bulundu.

 

Baran, yazılı bir açıklama yaparak 2018 yılını değerlendirdi ve 2019 yılına ilişkin dilek ve öngörülerini paylaştı. Türkiye ekonomisinin son 15 yıldaki parlak gelişiminin ardından, birkaç yıldır büyük sınavlar vermek zorunda bırakıldığını kaydeden Baran, 2016'da darbe teşebbüsüyle başarılı olamayanların 2018 yılında ekonomik saldırılarla Türkiye'yi kıskaca almaya çalıştığını hatırlattı. Baran, "Ekonomik saldırılarla Türkiye'yi yıpratmak isteyenler gördüler ki Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam. Millet ve hükümet el birliğiyle bütün sıkıntıların üstesinden geliyor" dedi.

 

Baran, Ağustos ayında kurlarda yaşanan dalgalanmanın birçok sektöre olumsuz yansıdığını ancak zamanında ve doğru alınan tedbirlerle ekonomik sarsıntının çok daha fazla büyümeden atlatıldığını anlattı. Baran, "Bu süreçte hükümet reel sektörün sesine kulak verdi ve talep edilen düzenlemeleri kısa sürede hayata geçirerek, ekonomideki daralmanın önüne geçti" dedi.

 

2019'da ekonomimizde dengelenme süreci devam ederken disiplin sürecinin de başlayacağını kaydeden Baran, şunları söyledi:

 

"2019 yılı Türkiye ekonomisinde dengelenme sürecinin devam edeceği ve mali disiplin süreciyle destekleneceği bir yıl olacak. Ekonomik reformların tamamlanacağı ve ileri teknolojili üretim ve ihracatla büyümenin sağlanacağı bir yıl olmasını diliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı yaklaşıyor. Dünyanın kaos yaşadığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti olarak başarı hikayesi yazdı. Şimdi de bütün dengelerin an be an değiştiği bir dünya var. Türkiye bu dünyada her alanda yeni bir başarı hikâyesi yazabilecek güce sahiptir."