Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO HEYETİ ROMA'DA

-GÜRSEL BARAN BAŞKANLIĞINDA ATO HEYETİ, DİREKT UÇUŞLA GELDİĞİ ROMA'DA, TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE ROMA TİCARET ODASI UNİONCAMERE'Yİ ZİYARET ETTİ.

-ATO YÖNETİM KURULU BAŞKANI BARAN: "HEDEFİMİZ ANKARA'NIN KONGRE, FUAR VE SAĞLIK TURİZMİNDEN DÖVİZ KAZANIR HALE GELMESİ"

-BARAN: "ANKARA'NIN 280 MİLYAR LİRALIK GSYİH'SINI İHRACAT VE TURİZM GELİRLERİYLE YÜKSELTMEK İSTİYORUZ"

 

20 OCAK 2019- THY'nin 60 yıl aradan sonra başlattığı Ankara-Roma direkt uçuşuyla Başkent'ten Roma'ya giden Ankara Ticaret Odası(ATO) heyeti, çalışmalarına başladı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığında, Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ve meclis üyelerinden oluşan heyetin Roma'daki ilk ziyaretleri Türkiye Büyükelçiliği ile İtalyan Odalar Birliği Unioncamere oldu.

Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli'yi ziyaretinde konuşan ATO Başkanı Baran, iki yıldır Ankara'dan yurtdışına direkt uçuşların artırılmasına yönelik çalışma yürüttüklerini anlatarak, direkt uçuşla Türk Hava Yolları ile Roma'ya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Baran, konuşmasında Ankara Ticaret Odası olarak Başkent'in ekonomik gelişimi için sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ankara'nın sanayi ve ticaretin yanı sıra kongre, fuar turizmi ve yaşlı, medikal ve termal sağlık turizmiyle de tanınan bir şehir olmasına yönelik faaliyetler yürüttüklerini anlatan Baran, Başkent'in tüm alanlarda gelişimi için havayolunda aktarmasız ulaşımın önemli olduğuna dikkat çekti. Baran,  "Şehrimiz 280 milyar liralık bir Gayri Safi Yurt İçi hasıla üretiyor. Biz bu rakamı ihracat ve turizm gelirlerini artırarak yükseltmek istiyoruz" dedi.

-YAŞLANAN AB NUFUSUNA ANKARA'DA SAĞLIK TURİZMİ-

ATO Başkanı Baran başkanlığındaki heyetin ziyaretinde, Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli de İtalya ve Türkiye ilişkileri, İtalyan ekonomisi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için yapılabilecekler hakkında bilgi verdi. Ankara-Roma arasında başlatılan direkt uçuşların çok önemli olduğunu belirten Büyükelçi Esenli, Esenboğa'dan önemli destinasyonlara uçuşlar başlatılması için çalışmalar yapan Baran'a teşekkür etti. Esenli, "THY'nin Ankara Roma seferini kamuoyuna duyurmamız gerekiyor" dedi.

Büyükelçi Esenli, özellikle sağlık turizminin gelişmesine yönelik çalışmaların çok yerinde olduğunu belirterek "Sağlık turizmi konusunda yaptığınız çalışmalar çok önemli. AB'nin nüfusu hızla yaşlanıyor. Zamanın öncesinde tedbir alıyor ve bu alanları geliştirme çalışıyorsunuz" diye konuştu.

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyet daha sonra İtalya'nın Odalar Birliği olarak bilinen Unioncamere'nin Ulusal ve Uluslararası Girişim Projeleri Geliştirme Direktörü Domenico Mauiriello ile Milano Ticaret Odası Baş Stratejist Yöneticisi ve Promos Ajans Başkanı Federico Bega ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi.  İtalya'nın odalar sisteminin mevcut durumu ile yeniden yapılanma süreci hakkında bilgi verilen toplantıda, Ankara Ticaret Odası ile yürütülecek ortak çalışmalar ele alındı.

ATO Başkanı Baran burada yaptığı konuşmada da, ATO üyelerinin gelişimlerine yönelik sektörel toplantılar yaptıklarını anlattı. Baran, İtalyan reel sektörüyle işbirliği yapılabilecek sektörleri belirleyecek bir çalışma yapmayı öneren, İtalya ile Türkiye'nin yıllık 18 milyar doları bulan dış ticaret hacminde Ankara'nın payını artırmayı istediklerini söyledi. ATO olarak Başkent'te yapımı devam eden Uluslararası Fuar Alanı'nın ortağı olduklarını ve fuar merkezinin yılsonuna kadar tamamlanacağını da belirten Baran, burada ortak fuarlara imza atılabileceğini kaydetti.