Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN KOORDİNASYON KURULU KARARINI DEĞERLENDİRDİ

ATO BAŞKANI BARAN, ESNAF SANATKARLAR İLE TACİR VE SANAYİCİ BELİRLEME KOORDİNASYON KURULU KARARINI DEĞERLENDİRDİ:

 

"KARAR İLE HANGİ ODAYA KAYDOLUNACAĞIYLA İLGİLİ KAFA KARIŞIKLIĞI ORTADAN KAKTI"

 

13 ŞUBAT 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 3 numaralı Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayici Belirleme Koordinasyon Kurulu Kararı'nı değerlendirerek, kararın tüccar ve sanayicilerin yapabileceği iş kollarının hangi odaya kaydolacağı ile ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırdığını söyledi.

Baran, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu esnafı "ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedenî çalışmasına dayanan" kişiler olarak tanımlamaktadır.  Bugün Resmi Gazetede yayımlanan Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayicileri Belirleme Koordinasyon Kurulu Kararı ile Esnaf ve Sanatkar Meslek Kolları listesinde güncellemeye gidilerek sektör sayısı 17'den 11'e, meslek sayısı da 307'den 184'e düşürüldü.

Esasında bu karar ile Kurulumuz meslek kollarını Türk Ticaret Kanunu'ndaki esnaf tanımına uygun hale getirmiş ve tacir ve sanayicilerin yapabileceği iş kolları olan motorlu taşıt imalatı, beyaz eşya imalatı gibi birçok iş kolunu kapatmıştır. Böylece sadece tüccar ve sanayicilerin yapabileceği iş kollarının hangi odaya kaydolacağı ile ilgili kafa karışıklığı da ortadan kalkmıştır.

Kurul kararında emeği geçen tüm temsilcilere teşekkür ediyorum. Alınan kararın gerek esnaflarımıza gerekse tüccar ve sanayicilerimize hayırlar getirmesini diliyorum."