Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO HEYETİ, MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ATO HEYETİ, YENİMAHALLE ŞEHİT MEHMET ŞENGÜL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

ATO BAŞKAN YARDIMCISI TEMEL AKTAY: "MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ"

"ASIL SORUN İŞSİZLİK DEĞİL MESLEKSİZLİK"

 

22 ŞUBAT 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, üretimin, dolayısıyla ülke ekonomisinin gelişimi için mesleki eğitimin önem taşıdığını belirterek, "Ülkemizde güçlü bir ekonomi ve gelecek inşa etmenin şartlarından biri nitelikli iş gücünü geliştirmektir. Bunun da yolu mesleki eğitimden geçiyor" dedi.

İş gücünü nitelikli hale getirmek için eğitimler düzenleyen Ankara Ticaret Odası, mesleki eğitim konusunu da gündeminden düşürmüyor. ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş Gücü Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Abidin Memili, Komisyon Başkan Yardımcısı Musa Beşparmak ve ATO'nun 6 No'lu Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Erdinç Baysal ve ATO 8 No'lu Bilişim Teknolojileri Meslek Komitesi Üyesi Mehmet Soylu ve Tekin Uğurlu ile birlikte Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Başkent'in örnek okulları arasında yer alan, son teknoloji ile donatılmış atölyelerde eğitim verilen Liseyi gezen Aktay ve beraberindeki heyet, Okul Müdürü Orhan Yılmaz'dan bilgi aldı.

-ASIL SORUN İŞSİZLİK DEĞİL MESLEKSİZLİK-

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrencilere mesleki eğitim veren örnek bir lise olduğunu kaydeden ATO Başkan Yardımcısı Aktay, mesleki eğitimin sadece Türkiye için değil bütün ülkeler için önemli olduğunu söyledi. Türkiye'de iş arayanlarla eleman arayanların birbirine denk gelmediğini, hemen her sektörde nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını kaydeden Aktay, "Asıl sorun işsizlik değil mesleksizlik. Günümüzde ara eleman olarak istihdam etmek üzere yetişmiş çalışan bulmak çok zor. Bu sorunu aşabilmemiz için meslek liselerine memleket meselesi olarak bakmamız gerekiyor. Meslek liselerinin önemini ne kadar çok anlatır, buna ne kadar çok önem verirsek ara eleman sorununu çözeriz" dedi. Aktay, üniversitelerden mezun olanların iş bulmakta zorlanırken meslek liselerinden mezun olanların daha kolay istihdam imkânı bulduğuna dikkat çekti.

ATO olarak eğitime büyük önem verdiklerini ve bu nedenle ATO bünyesinde Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş Gücü Özel İhtisas Komisyonu kurduklarını ifade eden Aktay, komisyonun mesleki eğitim ve iş gücünün niteliğinin yükseltilmesi üzerine çalışmalar yaptığını anlattı.

-YÜKSEK TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ-

Aynı okulun Makine Ressamlığı bölümünden mezun olan 15 Temmuz Şehidi Mehmet Şengül'ün adını taşıyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, 32 derslikte yaklaşık 1300 öğrenci eğitim görüyor. 2 fen laboratuvarı, kütüphane, konferans salonu, spor salonu ve yemekhanenin bulunduğu okulda; Samsung Türkiye şirketinin donanım ve ürünlerini sağladığı, buzdolabından çamaşır makinesine kadar tüm elektronik ürünlerin tamir ve bakım eğitimlerinin verildiği atölye ile asansör sektöründe hizmet verecek ara elemanların yetiştirilmesi amacıyla kurulan ve donanımı Merih Asansör şirketi tarafından sağlanan, asansör sistemlerindeki yeni teknolojileri içeren atölyenin de aralarında bulunduğu toplam 42 ayrı atölyede mesleki eğitim veriliyor.