Görüşlerinizi
Paylaşın
BARAN ATO MECLİS VE KOMİTE ÜYELERİNİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DESTEK VERMEYE ÇAĞIRDI.

ATO MECLİS TOPLANTISI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEHMET ÖZHASEKİ VE HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ OSMAN ARSLAN'IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.


BARAN: "ÜLKEMİZE GÜVEN DUYUP, İŞİMİZİ GELİŞTİRMEYE, İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAYA, EKONOMİK BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRMEYE ODAKLANMAMIZ GEREKİYOR"

 

1 MART 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun meclis ve komite üyelerini istihdam seferberliğine destek vermeye davet etti. Baran, "Ülkemize güven duyup, işimizi geliştirmeye, istihdama katkı sağlaya, ekonomik büyümemizi sürdürmeye odaklanmamız gerekiyor" dedi.

 

ATO'nun 28. Dönem 11. Meclis Toplantısı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan'ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Baran, "İstihdam Seferberliği 2019" programı hakkında bilgi verdi.

 

Baran, "Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısı üzerine Odalar Birliğimiz "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla "İstihdam Seferberliği 2019" programını başlattı.  Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın da aralarında bulunduğu 7 bakanımızın katıldığı toplantı, çok verimli geçti" dedi.

 

Üretim ve istihdamın ülke ekonomisi için çok önemli olduğuna vurgu yapan Baran, "Nüfusumuzun yarısı 35 yaşın altında. Ülke olarak övündüğümüz gençlerimizin verimliliğini artırmak, üreten bir ülke olarak 2023 hedeflerine doğru yürümek için istihdam seferberliğine hepimiz destek verelim" dedi.

 

Devletin istihdama yönelik çeşitli destekler açıkladığını anlatan Baran, Nisan ayı sonuna kadar ilave istihdam sağlamak üzere başvuran işverenlere, aldığı her işçi için ödeyeceği prim ve vergilerin devlet tarafından ödeneceğini kaydetti. Baran, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Devlet ilave istihdamda bir yıl boyunca vergi ve primini ödüyor. Yetmiyor bir de, üç boyunca o işçinin maaşını ödüyor. Siz işveren olarak üç ay elinizi cebinize atmıyorsunuz"

 

Asgari ücret desteğinin devam ettiğini bildiren Baran, " 'Benim işlerim bu dönem sıkıntılı' diyerek işçinin çalışma sürelerini azaltan işverenler için kısa çalışma ödeneği veriliyor" dedi.

 

Baran, "Devletimiz verdiği destek ve teşviklerle üretenin, çalışanın yanında ve desteğini esirgemiyor. Bu süreçte bizim de ülkemize güven duyup, işimizi geliştirmeye, istihdama katkı sağlamaya, ekonomik büyümemizi sürdürmeye odaklanmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

Baran, "Devletimiz, istihdamdan, üretime, yatırıma kadar pek çok alanda destek ve teşvik veriyor. Üyelerimizin devlet desteklerini öğrenmeleri için Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi kurduk, 'Devlet Destekleri 2019' kitabını yayınladık. Sürece rehberlik edecek sunumlar da web sitemizde mevcut. Bütün üyelerimizi bu fırsattan yararlanmaya davet ediyorum" dedi.

 

-NÖBETÇİ NOTER GELİYOR-

 

Baran konuşmasında, ATO komite üyelerinin hafta sonları noterlerin açık olmasına dair taleplerine ilişkin gelişmeyi de paylaştı. Baran, "Bakanlığın Hukuk İşleri Genel Müdürü Sayın Hakan Öztatar arayarak nöbetçi noter uygulaması için çalışma başlattıklarını söyledi. Hükümetimizin iş dünyamızın sesine kulak vermesinden büyük memnuniyet duyduk. Bu uygulamanın piyasaya da canlılık getirmesini ümit ediyoruz" dedi.

 

64 No'lu Temizlik ve Özel Güvenlik Hizmetleri Meslek Komitesi'nin gündeme getirdiği, taşeron hizmeti gerçekleştiren üyelerin kıdem tazminatı rücuları nedeniyle sorunlar yaşadığını hatırlatan Baran, 11 Eylül 2014 tarihi sonrası için sorunun çözümlendiğini, ancak öncesi için devam ettiğini söyledi. Yeni düzenlemeyle mahkemelerde devam eden binlerce davanın çözülmüş olacağını da kaydeden Baran, konuyu gündeme getiren komite üyeleriyle düzenlemeyi yapanlara teşekkür etti.

 

48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri ve Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi'nin, kantin işletmecilerinin kira artışına ilişkin gündeme getirdiği konunun,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılan bir yönetmelikle çözümlendiğini de bildiren Baran,  "Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE'nin baz alınması hükme bağlandı. Kamu taşınmazlarında faaliyet gösteren işletmelerin sözleşme süreleri 20 yıl olarak belirlendi ve bu sayede ülke genelinde 15 bin işletme yatırım ve planlamalarını yapabilecek duruma geldi" dedi.

 

-TAKSİTLİ SATIŞLAR TİCARİ HAYATA CANLILIK GETİRECEK-

 

Resmi Gazete'de yayınlanan, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapıldığını belirtti. Baran, "Bu düzenlemeyle bilgisayar, taşımacılık, seyahat, sağlık harcamaları ile kredi kartlarında taksitlendirme süreleri artırıldı. Taksit sayısı, tablet hariç bilgisayar alımlarında, taşımacılıkla ilgili harcamalarda, seyahat acenteleri ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda ve sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalarda 12 aya yükseltildi. Kredi kartlarındaki genel taksit sınırı da 12 aya çıkartıldı" dedi. Kararın Oda üyeleri açısından çok olumlu olduğunu kaydeden Baran, yönetmeliğin ticari hayata canlılık getireceğini düşündüğünü söyledi.

 


Ankara Milletvekilleri Barış Aydın ve Yaşar Yıldırım'ın da katıldığı toplantıda Baran'ın konuşmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki ATO meclisine hitap etti. Ankara için projelerini anlatan Özhaseki, ATO Başkanı Baran'ın "Ankara üstü örtülü bir hazine" sözlerine katıldığını belirterek, "Ankara üstü örtülü bir hazine. Üstündeki örtünün kaldırılması, tozun silkelenmesi lazım. Bunu yaptığınız zaman 'başkent' olur Ankara" dedi.

 

Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan da, genel ekonomiye ilişkin bilgi verdiği konuşmasında banka olarak reel sektöre yönelik sağladıkları desteklerini anlattı. Arslan, konuşmasının ardından da ATO meclis ve komite üyeleriyle birebir görüşmeler yaparak sorunlarını dinledi.

 

Baran, Özhaseki ve Osman Arslan'a günün anısına, orijinali Hollanda'daki Rijks Müzesi'ne kayıtlı olan 1700'li yıllarda Ankara'da ticaretin resmedildiği, ATO'nun da 2019 yılı takvimi olarak dağıttığı "Ankara tablosu" nu hediye etti.