100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, 2018 YILI GSYİH VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

"ROTAMIZ DAİMA EKONOMİK BÜYÜME"

11 MART 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ekonomisinin 2018 yılında yüzde 2,6 büyürken, geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 3 oranında daralma gösterdiğini belirterek, "Ekonomik veriler bu daralmanın yaşanacağını gösteriyordu. Sadece iç piyasalardaki gelişmeler değil, küresel ekonomideki gerileme de rakamlara yansıdı. Türkiye küresel alanda meydana gelen gelişmeler karşısında kendi rotasını belirleyen güçlü bir ülkedir. Rota da daima ekonomik büyümedir" dedi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, TÜİK tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2018 yılı verilerini değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin 2018 yılının ilk çeyreğinde 7,4, ikinci çeyreğinde 5,3 ve üçüncü çeyreğinde de 1,8 oranında büyüdüğünü hatırlatan Baran, dördüncü çeyrekteki yüzde 3'lük küçülmeyle, yıllık GSYİH'nın yüzde 2,6 seviyesine geldiğini kaydetti.

Üçüncü çeyrekte başlayan daralmanın dördüncü çeyrekte gelebileceği en üst noktaya vardığına dikkat çeken Baran, dışarıda küresel ekonomideki yavaşlamanın içeride de kur hareketliliğinden kaynaklanan sorunların büyüme verilerine yansıdığını söyledi. Yeni Ekonomik Program kapsamında ekonomik verilerde dengelenmenin görülmeye başlandığını ifade eden Baran,  "Spekülatif saldırılarla ülke ekonomisinde başlayan yavaşlama eğilimi kısa sürede atlatıldı. Bu sürecin kısa sürede dengelenmeye dönmesinde alınan tedbirlerin payı çok büyüktür. Enflasyondaki düşüş trendi, finansmana erişim konusunda atılan adımlar, iç ve dış ticareti canlandırmaya yönelik tedbirler ve istihdam seferberliği kapsamında sağlanan destekler başta olmak üzere atılan tüm adımlar sayesinde ülke ekonomisi yeniden büyüme sürecine devam edecektir" dedi.

Yeni Ekonomik Program çerçevesinde gerçekleştirilecek yapısal tedbirlerle Türkiye ekonomisinin dönüşüm yaşayacağını anlatan Baran, bu süreçte ileri teknoloji üretiminin hayata geçirileceğini ve katma değeri yüksek üretimle cari açığın azaltılacağını söyledi. Baran, "Yenilikçi üretim, nitelikli insan gücü ile güçlü bir toplum olarak istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdüreceğiz. Türkiye için başka rota söz konusu olamaz" diye konuştu.