Görüşlerinizi
Paylaşın
2019 İSTİHDAM TEŞVİKLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ ATO'DA YAPILDI

-ATO YÖNETİM KURULU ÜYESİ EKİNCİ: "İSTİHDAM TEŞVİKLERİ REEL SEKTÖRE MORAL OLDU"

"İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ ÜYELERİMİZE TANITMAK İÇİN SEFERBER OLDUK"

12 MART 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında, istihdam sağlamak isteyenler için çok sayıda teşvik ve desteğin yer aldığını belirterek, "Teşvikler reel sektöre moral oldu. Bizler iş dünyası olarak, işletmemize artık daha fazla güveniyor, daha hızlı adım atıyoruz" dedi.

ATO Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu, İstihdam Seferberliği 2019 programı kapsamında sağlanan desteklerin tanıtılması amacıyla "2019 İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Semineri" düzenledi.

ATO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen ve Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt, SGK İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, İŞKUR İl Müdürü Arif Ay'ın katıldığı seminerin, açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ekinci, ATO bünyesinde Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi kurduklarını hatırlatarak, "Üyelerimizin, devlet desteklerini uzman personellerimizden öğrenmesi için tam zamanlı hizmet veriyor ve azami bilgi akışı sağlamaya gayret ediyoruz." dedi.

-"SEFERBERLİK İÇİN SEFERBER OLDUK"

ATO olarak "İstihdam Seferberliği 2019" programının tanıtımı için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ekinci, "İstihdam seferberliğini üyelerimize tanıtmak için seferber olduk" dedi. ATO binasına seferberliğin tanıtımına ilişkin ilanlar astıklarını kaydeden Ekinci, "2017'de başlatılan istihdam seferberliği kapsamında 1 yılda 1.5 milyon kişiye iş sağlanmıştı. İşverenlerimiz, Milli bir duruş sergilemiş; hem kendileri, hem istihdam ettikleri, hem de ülkemiz kazanmış, milyonlara iş, milyonlara aş olmuştu" dedi.

Ekinci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başlattığı ve TOBB'un uhdesinde gerçekleşen istihdam Seferberliği 2019 kapsamında 2,5 milyon yeni istihdamın öngörüldüğünü belirterek, "Amacımız, üyelerimizin teşviklerden azami yararlanması, önce kendilerine sonra da ülkemize katkı sağlamalarıdır. Reel sektör olarak, zincirin en parlak halkasıyız ve Devletimizin de desteğiyle ışıltımız başka halkaları da aydınlatacak" diye konuştu.

-"KURUMLARLA ARANIZDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRECEĞİZ"

ATO Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Hakan Tarhan da konuşmasında, Ticaret Odası olarak işletmelerin, destek, hibe ve teşviklerden nasıl faydalanabileceği konusunda ATO Hizmet Binası'nda "Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi"ni kurduklarını dile getirdi. İşletmelerin ihtiyaçlarına uygun destek ve hibeler konusunda yeterli bilgi sahibi olamadıklarına ve bu nedenle de teşvik ve desteklerden yeteri kadar faydalanamadığına dikkat çeken Tarhan, bu noktada ATO'nun Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi'nin devreye gireceğini ifade etti. Tarhan, "Ankara Ticaret Odası olarak bu teşviklerden faydalanabilmeniz için kurumlarla sizin aranızda köprü vazifesi görmeyi ve problemlerinizi elimizden geldiğince çözmeyi misyonumuz olarak görüyoruz" dedi. Tarhan, merkezden, "Aklınızdaki sorulara doğru cevabı alabilmeniz için kurumlarla sizin adınıza görüşüp, sorularınıza cevap verebileceğimiz, sizi yönlendirebileceğimiz bir rehberlik ve yönlendirme noktası" diye bahsetti.

-TEŞVİKLER UZMANLAR TARAFINDAN KATILIMCILARA AKTARILDI-

Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Birol Toprak ve İŞKUR Ankara İş ve Meslek Danışmanı Ferhat Kocaer'in istihdam teşvikleri hakkında detaylı sunumlar yaptığı seminerde,  Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı Mehmet Yalçın, ve İŞKUR Ankara Eğitim Uzmanı Gonca Nur Çevik katılımcılara teşvikler hakkında bilgi verdi.

Toplantıya ayrıca, İŞKUR İl Müdür Yardımcıları Üzeyir Yıldırım ve Uğur Oto, Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcısı ve ATO Meclis Üyesi Ercenk Akgözlü, Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu üyesi, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı ve ATO Meclis Üyesi Dr. Hüseyin Özer, ATO Meclis Üyesi, 67 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Haci Ali Yücel ve ATO Meclis üyesi Muhammet Sarıtaş da katıldı.

ATO üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği programa yaklaşık 600 kişi katıldı.