Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN KDV VE ÖTV İNDİRİM SÜRELERİNİN UZATILMASINI DEĞERLENDİRDİ

"KDV VE ÖTV İNDİRİMLERİNİN EKONOMİYE KATKISI DEVAM EDECEK"


21 MART 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, KVD ve ÖTV indirimlerinde süresinin uzatılmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirterek, "İndirimlerin işsizliğin azaltılmasına da, ekonominin canlanmasına da katkısı devam edecek" dedi. Baran, uzatma kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

ATO Başkanı Baran, mobilya, otomobil, konut, motosiklet, tapu harcı ve ticari araçlarda KDV ve ÖTV indirimlerinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile uzatılmasını yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.

KDV ve ÖTV indirimlerinin kamuoyunda olumlu karşılık bulduğunu kaydeden Baran, süre uzatılmasının iç talebe, istihdama pozitif yönde katkı sağlayacağını söyledi. Baran, "KDV ve ÖTV indirimlerinin ekonomiye katkısı devam edecek" dedi.

-"İNŞAAT VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İVME KAZANACAK"-

Ekonominin büyümesinde lokomotif görevi yapan inşaat sektöründeki yavaşlamanın tüm sektörlere yansıdığını anlatan Baran, "Tapu Harçlarında ve konutta KDV indirimin yılsonuna kadar devam etmesinin sancılı günler yaşayan inşaat ve gayrimenkul sektörünün ivme kazanmasını sağlayacaktır" dedi.

Mobilyada, beyaz eşya, otomobil, ticari araç ve motosikletlerde KDV ve ÖTV indiriminin devam etmesi kararını da değerlendiren Baran, şunları söyledi:

"Tüm sektörlerde KDV ve ÖTV indiriminin devamı ekonominin canlanmasını sağlayacak yerinde bir karardır. Bu konuda zaten üyelerimizin de talepleri vardı. İndirimlerin, enflasyonda düşüş eğiliminin hızlanmasına, istihdamın artmasına ve ekonomik büyümeye olumlu katkısı olacağına inanıyoruz."