Görüşlerinizi
Paylaşın
VETANKA KARİYER GÜNLERİ ATO'DA YAPILDI

-ANKARA ÜNİVERSİTESİ VETERİNERLİK FAKÜLTESİ VETANKA ÖĞRENCİ TOPLULUĞU 6. KARİYER GÜNLERİ VE SEKTÖREL BULUŞMA TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI.

-ATO BAŞKAN YARDIMCISI HALİL İBRAHİM YILMAZ: "ANKARA'NIN DÜNYANIN HER YERİNE İHRACAT YAPABİLECEK BİR POTANSİYELİ VAR."

-YILMAZ:"TARIM VE HAYVANCILIK BU ÜLKENİN MİLLİ GÜVENLİK KONULARINDANDIR"

 

21 MART 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu temel sorunlardan birinin de güvenilir gıdaya ulaşma konusunda yaşanan zorluklar olduğunu belirterek,  "Gıda güvenliğinin temel ögelerinden olan unsurların başında veteriner hekimler geliyor" dedi. Konuşmalarına tarım ve hayvancılığın güncel durumunu değerlendirerek devam eden Yılmaz, "Tarım ve hayvancılık bu ülkenin milli güvenlik konularındandır. Sağlığımızı emanet edeceksek eğer, bunun anlamı çocuklarımızı ve geleceğimizi de emanet edeceğiz demektir. Özellikle altını çiziyorum,  bunun bir milli güvenlik meselesi olduğuna dikkat etmemiz gerekir" dedi.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi VetAnka Öğrenci Topluluğu 6. Kariyer Günleri ve Sektörel Buluşma Toplantısı, ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıya 20 farklı ilin veterinerlik fakültelerinde okuyan öğrenciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, hayvansal üretimin insan sağlığını doğrudan ilgilendirdiğini söyledi.  Türkiye'de canlı hayvan ve hayvansal üretimin mevcut kapasitenin altında gerçekleştiğini kaydeden Yılmaz, ithalatın da bu konuda olumsuz etki oluşturduğunu söyledi.

Coğrafi işaretli ürünlerin öneminden bahseden ve ülke genelinde 460 coğrafi işaretli ürünün sadece 3'ünün uluslararası tescil aldığını kaydeden Yılmaz, Ankara'nın dünyanın her yerine ihracat yapabilecek bir potansiyeli olduğunu ve coğrafi işaretli ürünlerin pazarlanmasında Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı olabileceğini kaydetti. Yılmaz, "Geleneksel ürünlerimizi de bu toprakların tarımıyla, hayvancılığıyla dünyayla yarışabileceğimize inanıyoruz. Türkiye'de Fransız bir peynir 200-300 TL'ye satılıyorsa bu coğrafi ürün olmasıyla alakalı bir şeydir. Ürünümüzün marka değerini artırmak veteriner hekimlerin marifetinden onların denetiminden geçiyor ve bunun uluslararası tescil almasından geçiyor. Bu sebeple Nisan ayının ikinci haftasında ATO olarak Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi düzenleyeceğiz" dedi.