Görüşlerinizi
Paylaşın
ÖZEL EĞİTİM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI ATO'DA TARTIŞILDI

EĞİTİM SEKTÖRÜ ATO'NUN DÜZENLEDİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISI İLE BİR ARADA

26 MART 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, eğitimin bir ülkenin sosyal kültürel ve ekonomik gelişiminin en önemli unsuru olduğunu söyledi.

ATO 61 No'lu Özel Eğitim-Öğretim Hizmetleri Meslek Komitesi, Özel Eğitim-Öğretim Hizmetleri Sektörel İstişare Toplantısı gerçekleştirerek özel eğitim sektörünün sorunlarını masaya yatırdı. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Aktay, eğitimin ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimindeki öneminden bahsederek "Ülkemizde ortalama televizyon seyretme süresi 6 saat, ortalama kitap okuma süresi 1 dakika. Bu çok düşündürücü bir tablo. Bu tabloya önem vererek eğitimi güçlendirirsek bundan katma değer üreteceğimize inanıyorum" dedi.

Ülkede eğitimin, kamu ve özel sektör eliyle gerçekleştirildiğini söyleyen Aktay, "Türkiye'de ilk, orta ve lise düzeyinde eğitim veren okulların yaklaşık yüzde 15'i özel sektöre ait. Bizim ilimizde ise özel sektörün payı bu ortalamanın daha üstünde" dedi. Aktay, eğitim yatırımcısı iş insanlarının sektörel sorunları, istişare toplantısında masaya yatıracağını kaydetti. 

Toplantıya 61 No'lu Özel Eğitim-Öğretim Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülkadir Cesur, Komite Başkan Yardımcısı Mahmut Burkankulu, Komite Üyeleri Abidin Memili, Ahmet Akça, Cengiz Duygulu, Sabahattin Yıldız ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.