Görüşlerinizi
Paylaşın
TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK DESTEKLER ATO'DA TANITILDI

-IPARD II 5. ÇAĞRI PROGRAMI KAPSAMINDA TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK 250 MİLYON AVRO'LUK DESTEKLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME SEMİNERİ ATO'DA YAPILDI.

 

-TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİR'Lİ YATIRIMCILARA ÇAĞRIDA BULUNDU: "DURMAYIN, BEKLEMEYİN, KIRSALDA YATIRIMA GELİN"

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "BİR ÜLKENİN EKONOMİK VE SİYASİ OLARAK GÜÇLÜ OLMASI İÇİN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM NE KADAR ÖNEMLİYSE GIDA GÜVENLİĞİ DE AYNI DERECEDE ÖNEMLİ."

 

4 NİSAN 2019- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılara IPARD II kapsamındaki desteklerden yararlanma çağrısında bulunarak "250 milyon Avro, yani yaklaşık 1,5 miyar liralık 5. başvuru çağrısı devam ediyor. Durmayın, beklemeyin, kırsalda yatırıma gelin" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'yla (TKDK) birlikte düzenlediği Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD II) 5. Başvuru Çağrısı'na ilişkin bilgilendirme semineri ATO Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, seminerin yerel seçimlerin ardından katıldığı ilk program olduğunu belirterek, "Hedefi, projesi ve azmi olanlar için, önümüzde 4,5 senelik fırsatlar dönemi var. Biz, yeni ekonomik program doğrultusunda, üretim ve ihracata yönelik büyümenin gereğini, özellikle gıda, tarım ve ormancılık endüstrisinde de yerine getirmeye kararlıyız" dedi.

 

Pakdemirli, TKDK tarafından uygulanan IPARD-II Programı 5. başvuru çağrısına 16 Şubat'ta çıktıklarını anımsatarak, "IPARD programı kapsamında bugüne kadar toplam 14 bin 500 projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde, kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu. Ankara'da da bugüne kadar 625 projeye yaklaşık 300 milyon lira hibe verdik. Bu hibelerle Ankara'ya 600 milyon liralık yatırım yapıldı ve bin 500 kişiye istihdam sağlandı" diye konuştu. Kırsaldaki üretici ve girişimcinin her zaman yanında olduklarına dikkati çeken Pakdemirli, 5. başvuru çağrısı kapsamında 250 milyon avro, yani yaklaşık 1,5 milyar liralık hibe paketini yatırımcılara sunduklarını söyledi.

 

- "YÜZDE 40-70 HİBE SAĞLAYACAĞIZ"

 

Pakdemirli, Ankara'da ve IPARD'ın uygulandığı 42 ilde yatırımcı aradıklarını ve yatırımcı peşinde olduklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Bu hibe paketiyle iki ana grupta 9 alt sektördeki yatırımlara yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe sağlayacağız. Birinci gruptaki hayvancılıkta, yatırımın 3 milyon liraya kadar olan kısmına destek sağlayacağız. Yeni işletme kurulumuna yüzde 40 hibe, mevcut işletmelerin modernizasyonunda yüzde 50 hibe vereceğiz. Tüzel kişiliklerin başvurularında vereceğimiz hibe oranı yüzde 60 olacak. 250 milyon avronun, 170 milyon avrosunu, yani 1 milyar lirasını hayvancılık yatırımları için kullanacağız. Bu yatırımlarda son başvuru tarihi 17 Mayıs'tır. İkinci grup olan işleme ve pazarlama yatırımlarında ise yatırımın 1 milyon ile 3 milyon avroya kadar olan kısmını destekliyoruz. Hibe oranı, gerçek ve tüzel kişilerde yüzde 40, kooperatifler ve üretici örgütlerinde yüzde 50 olacak. 250 milyon avronun 80 milyon avrosu, yani yaklaşık 500 milyon lirasını bu yatırımlar için kullanacağız."

 

TKDK'nin IPARD-2 kapsamında başvuru çağrılarının devam edeceğine işaret eden Pakdemirli, mayıs ayında IPARD-II'nin diğer sektörlerinde de çağrıya çıkmayı planladıklarını, çağrı bütçesini daha sonra açıklayacağını bildirdi.

 

- "YATIRIMCILARI DAVET EDİYORUM"

 

Pakdemirli, proje başvurularına ilişkin bürokratik işlemleri azalttıklarını, kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarını da aktararak, "Bütün Ankaralı yatırımcıları IPARD-II Programı 5. başvuru çağrısı kapsamındaki hibelerden faydalanmaya davet ediyorum. Bakanlığımızın kırsal kalkınmaya sağladığı destekler artarak devam edecektir. Kırsalda yaşam standartlarını yükseltmek, tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek, yerinde üretmek ve yerinde işlemek anlayışıyla çalışmalarımız hızlanarak devam ediyor. 250 milyon avro, yani yaklaşık 1,5 milyar liralık 5. başvuru çağrısı devam ediyor. Durmayın, beklemeyin, kırsalda yatırıma gelin diyorum" dedi.

 

- "MİKRO İŞLETMELER GELİŞTİRİLECEK"

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da IPARD-II kapsamında tarımsal işletmelere verilen destekleri anlatarak, programın amacının tarımsal işletmeleri AB standartlarına ulaştırmak olduğunu söyledi.

Baran, tanıtımı yapılan destekleme programıyla et ve süt üreten tarımsal işletmelerin desteklenmesi, ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasının hedeflendiğinin altını çizerek, "Ülkemizdeki yerel ürünlerle mikro işletmelerin gelişmesine destek olunması da amaçlanıyor. Turizm çeşidi olarak kırsal turizmin oluşması ve nihayetinde kırsal kesimin desteklenmesi hedefleniyor" dedi.

 

Yerli ve milli üretimin önemine dikkati çeken Baran, "Tarımsal desteklerle, gerek bitkisel gerekse hayvansal üretim destekleniyor. Tarım sektöründe ihtiyaç olan yapısal dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte ülkemiz her alanda verimli üretimi gerçekleştirecektir" dedi.


-BAKAN PAKDEMİRLİ İKRAM EDİLEN SÜTÜ İÇTİ-

 

Bakan Pakdemirli, ATO Başkanı Baran'la birlikte program öncesinde TKDK Ankara İl Koordinatörlüğü tarafından desteklenen işletmelerin ürünlerinin sergilendiği stantları inceledi. Bakan Pakdemirli ve ATO Başkanı Baran, toplantı salonunda da kendilerine ikram edilen sütten içtiler. Toplantının ardından ATO Başkanı Baran, Bakan Pakdemirli'ye hediye takdim etti.

 

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ve Mustafa Aksu, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr.Muhammed Adak, Vali Yardımcıları Recep Erkılıç, Elif Nur Bozkurt Tandoğan, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz, TKDK Başkanı Hakan Kalender, TKDK Ankara İl Koordinatörü Güzin Oyman, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, TKDK Koordinatörleri Ali Kılıç, Şerife Kontoğlu, Özgen Martal, Mecit Ender Kaya, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Nuh Acar, ATO meclis ve komite üyeleri katıldı.