Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ODTÜ TEKNOKENT'TE FAALİYET GÖSTEREN ATO ÜYESİ ŞİRKETİN DİJİTAL ÜRÜN LANSMANINA KATILDI

BARAN: "ANKARA YAZILIMDA ÖNCÜ, START-UP'LARLA GELECEĞİ PARLAK"

12 NİSAN 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren ATO üyesi bir şirketin dijital ürün tanıtım programına katıldı. Baran, dijital ürünleri inceleyerek Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Ertek'i kutladı. Türkiye'nin yazılım sektörü içinde Ankara'nın payının yüzde 20 düzeyinde olduğunu hatırlatan Baran, "Ankara yazılımda öncü illerden biri, start-up şirketlerle geleceği çok parlak" dedi.

ATO Başkanı Baran, ODTÜ Teknokent'e yeni taşınan ATO üyesi bir dijtal ajansın Teknokent CoZone'da gerçekleştirdiği dijital ürün tanıtım programına katıldı. 100'ün üzerinde firmaya ajans hizmeti veren ve dijital alanda yaptığı çalışmalarla bilinen şirketin dünya pazarlarına açılacağı İnvidza, Banasoor ve Digiso isimli yeni dijital ürünlerinin tanıtımını izleyen Baran, Türkiye'nin 30 milyar doları aşan bilişim sektörü içinde 6 milyar doları aşan bir yazılım sektörü büyüklüğü bulunduğunu hatırlatarak,  ülke olarak bu alanda yeterlilik seviyesinin sürekli yükseltildiğini kaydetti.

Yazılım sektörü olarak yurtdışına açılmanın, dünya markaları çıkarmanın temel yollarından biri de ülkemizde daha çok tercih edilip, daha yüksek paya sahip olmaktan geçtiğini anlatan Baran, "Üyemiz Siu Dijital firması tamamen genç yazılımcılarla, fikri de kendilerine ait yerli ve milli dijital ürün üretiyor. Sektörün ithalat fazlalığının azaltılması için yerliliğin ve milliğin önemini hep gündemde tutulmalı. Bilişimde yıllar önce başlatılan yerlilik ve millilik hamlelerinin gerçekleşmesi için kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerekiyor" dedi.

-"TEKNOLOJİNİN TEMELİ DE HUMANİZM"-

Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Ertek'in genç bir girişimci olarak 30'dan fazla kişiye istihdam imkanı sağlaması ve Türkiye'nin dijital alanda gelişimine katkı sunması nedeniyle kutlayan Baran, "Teknoloji nereye gelirse gelsin temelinde hümanizm var. İnsanlık, insanca davranışlar çok önemli. Sayın Ertek'in bu yönü de övgüye değer" dedi.

Tanıtım programında Baran'a ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Mehmet Fatih Çetinkaya, Nuh Acar, Nihat Uysallı, ATO Meclis Üyesi Fuat Kutsal, Haci Ali Yücel, Raşit Mandıroğlu, Selim Gökşin ve Turan Öztürk eşlik etti.