Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO HEYETİ, THY'NİN DİREKT UÇUŞUYLA GİTTİĞİ BAKÜ'DE EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN TEMASLARDA BULUNDU.

AZERBAYCAN EKONOMİ VE SANAYİ BAKAN VEKİLİ NİYAZİ SEFEROV, ANKARA-BAKÜ UÇUŞUNUN BAŞLAMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPAN ATO BAŞKANI BARAN'A: "YOLU SİZ AÇTINIZ, EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZİN DEVAMI GÜÇLENEREK GELSİN"

 

AZERBAYCAN'IN TÜSİAD'I SAHİBKARLAR KONFEDERASYONU BAŞKANI MEMMET MUSAYEV, ATO'YA İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİNDE BULUNDU.

 

BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ ÖZORAN, ATO HEYETİYLE BİRLİKTE AZERBAYCANLI İŞ İNSANLARINI BİRARAYA GETİRDİ.

 

ATO BAŞKANI BARAN VE BERABERİNDEKİ HEYET, HAYDAR ALİYEV'İN ANIT MEZARINI, BAKÜ TÜRK ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET ETTİ.

 

ATO BAŞKANI BARAN, "İKİ DEVLETİN TEK MİLLETİNİ DİREKT UÇUŞLA YAKINLAŞTIRDIK. BU ZEMİN TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRECEK"

 

25 NİSAN 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar, Adem Ali Yılmaz ve beraberindeki heyet, Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara Bakü seferlerini başlatması üzerine Esenboğa'dan direkt uçuş ile geldiği Bakü'de, yeni açılan havayolu hattının devamlılığını sağlamak ve iki Başkent arasındaki ekonomik ilişkileri derinleştirmek için çalışmalar yaptı.

 

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyet Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakan Vekili Niyazi Seferov'u makamında ziyaret etti. Ankara'nın sağlık, fuar ve kongre turizmindeki gelişimi hakkında bilgi veren Baran, Ankara'nın ekonomik ve sosyal gelişimi için Esenboğa'dan direkt yurtdışı uçuşlarının sayısının artması için çalışmalar yaptıklarını ve Esenboğa'dan Bakü'ye başlatılan uçuşların ilk seferine katıldıklarını anlattı.  Azerbaycanlı Bakan Vekili Seferov da, Ankara-Bakü arasına Türk Hava Yolları'nın direkt uçuş koymasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Yolu siz açtınız, biz de iki hafta sonra KOSGEB'le işbirliği gerçekleştirmek üzere Ankara'ya geliyoruz. İki ülke arasındaki direkt uçuşlar ilişkilerimizin de gelişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

 

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yüksek bir seviyede olduğuna dikkat çeken Serefov, "İki ülke Cumhurbaşkanları arasındaki iyi ilişkiler diğer alanlarda da ilişkilerin geliştirilmesi için çok ciddi bir zemin yaratıyor. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini hiçbir kuvvet olumsuz etkileyemeyecektir" diye konuştu.

 


-TÜRKİYE AZERBAYCAN'IN DIŞ TİCARETİNDE İKİNCİ SIRADA-


Türkiye ile Azerbaycan'ın ticari ilişkileri hakkında bilgi veren Seferov, "2018 yılında ikili ticaret hacmi 3,4 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 28 artış anlamına gelmektedir. Türkiye, şu anda Azerbaycan'ın dış ticaret hacminde ikinci sırada yer almaktadır. Geçmişte bir dönem ilk sırada yer alıyordu, ama umarız önümüzdeki dönemde tekrar ilk sıraya gelecektir" dedi. İki ülke arasında Tercihli Ticaret Anlaşması için müzakerelerin sürdüğünü bildiren Bakan Vekili Seferov, Türkiye'nin Nahçıvan'dan ithalatı kolaylaştırma kararı aldığını ve 100 milyon dolarlık ithalatın söz konusu olduğunu söyledi.

İki ülkenin karşılıklı olarak yatırımlara ilgi duyduğunun altını çizen Seferov, şunları söyledi:

 "Azerbaycan ve Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımlara da ilgi duyuyoruz. Azerbaycan, Türkiye'ye 14,7 milyar dolar yatırım yaptı, bunun önemli bir bölümü petrol sektörüne yapılan yatırımlardır, petrol harici yatırımlar 1,6 milyar dolardır. Türkiye'nin Azerbaycan'a yatırımları da 12 milyar dolar civarındadır. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattı, Kasım 2017'de açıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nden Avrupa'ya kadar yüklerin uygun maliyetlerle ve kısa zamanda taşınmasını sağlamaktadır. BTK aracılığıyla bugüne kadar 4 binden çok konteyner taşındı. Güney Gaz Koridoru (GGK), TAP, TANAP, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projeleri ülkelerimizin dâhil oldukları önemli stratejik projelerdir"


-AZERBAYCAN'DA EN FAZLA ŞİRKETİ OLAN ÜLKE TÜRKİYE-

Azerbaycan'da 3 binden fazla Türk sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini kaydeden Seferov, "Türkiye, Azerbaycan'da en fazla şirketi olan ülkedir. Bu durum da Türk işadamlarının Azerbaycan'a büyük ilgi gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Türk şirketleri, Azerbaycan'da toplam değeri 16 milyar dolar civarında 300'e yakın devlet projesinde yer aldı" dedi


-SİNCAN ORGANİZE AZERBAYCAN'A ÖRNEK OLDU-

Azerbaycan'da organize sanayi bölgesi geliştirilmesine önem verdiklerini de anlatan Seferov, "Biri Ankara Sincan'daki olmak üzere Türkiye'deki organize sanayi bölgelerini inceledik. Azerbaycan'da beş büyük sanayi parkı kurduk" diye konuştu.

Ankara ile tarım, ilaç sanayi, kimya ve tekstil konularında işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Seferov, "Her projemizde kardeş Türkiye'yi ve Türkiye'nin çıkarlarını da göz önüne alıyoruz.  Ziyaretiniz Ticaret Odaları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için de çok faydalı olacaktır. Biz de bu bağlamda gerekli desteği vereceğiz" dedi.  


-BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ ATO HEYETİNİ İŞ İNSANLARIYLA BİRARAYA GETİRDİ-


Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın konuk ettiği ATO heyeti, Büyükelçilikte Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları ve Sanayicileri Birliği başkanı Hüseyin Büyükfırat ve Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği Başkanı Cemal Yangın'la bir araya geldi. Karşılıklı ticaretin ve yatırımların artırılmasına yönelik çalışmaların ele alındığı görüşmede, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve TÜRKPA Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı Dr. İsmet Uçma ve Ziraat Bankası Azerbaycan Genel Müdürü Avni Demirci de yer aldı.

 


-ATO İLE AZERBAYCAN'IN TÜSİAD'I ASK İŞBİRLİĞİ YAPACAK-


ATO Başkanı Baran başkanlığındaki ATO heyeti, Azerbaycan'ın TÜSİAD'ı Sahibkarlar Konfederasyonu Başkanı Mehmet Musayev ile de bir araya geldi. Musayev,  Baran'a, ATO Heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında ATO ile işbirliği önerisinde bulundu. Baran'ın öneriyi sıcak karşılaması üzerine, işbirliğine ilişkin görüşmeleri yapmak üzere ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve Sahibkarlar Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Fuad Humbatov görevlendirildi.

 


-ALİYEV'İN MEZARI VE BAKÜ TÜRK ŞEHİTLİĞİ'NE ZİYARET-


ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyet, Bakü'ye gerçekleştirdikleri ziyarette, Azerbaycan'ın lideri Haydar Aliyev'in anıtmezarını ziyaret ederek, çelenk koydu.

 

Baran ve beraberindeki heyet, Bakü Türk Şehitliği'ni de ziyaret etti. Heyet, kardeş ülke Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesi için şehit düşen 1130 şehidin ruhuna dualar okudu.

 


-"İKİ DEVLETİN TEK MİLLETİNİ DİREKT UÇUŞLA YAKINLAŞTIRDIK"-


ATO Başkanı Baran, direkt uçuşla gittikleri Bakü'de, Ankara ile ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. "İki devletin tek milletini direkt uçuşla yakınlaştırdık. Bu zemin ticari ilişkilerimizi geliştirecek" dedi.

Bakü'de başta Ekonomi ve Sanayi Bakan Vekili Seferov, olmak üzere, gittikleri her makamda sıcak karşılandıklarını anlatan Baran, "Azerbaycan'da kendimizi evimizde hissettik" dedi. Baran, Ankara ile ticari ilişkileri geliştirmek için öneriler aldıklarını anlatarak, "Azerbaycan doğal kaynakları zengin bir ülke. Ekonomilerini ticaret ve sanayide geliştirerek güçlendirmek istiyorlar ve en yakın ticari ilişkileri de bizimle güçlendirmek istiyorlar" dedi. Baran, ticari ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek için sektörel bazda çalışmalar yapacaklarını da kaydetti.

Gürsel Baran, doğrudan uçuşların Ankara ile Bakü'deki iş insanlarının karşılıklı ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını belirterek, iki ülke iş birliği ile hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattının önemine işaret etti. Baran, "Çin'den Avrupa'ya giden demiryollarının tamamı Rusya üzerinden geçiyor. Bakü Tiflis Kars Demiryolu'nun devreye alınmasıyla, mesafe yaklaşık 7 bin kilometre kısaldı. Bu her iki ülke için de büyük kazanç. İki ülkenin iş birliği yaparak karşılıklı kazanç sağlayacağı birçok alan da mevcut" diye konuştu.

ATO Başkanı Baran başkanlığındaki ATO heyetine Türk Hava Yolları Ankara Satış Müdürü Emrullah Kirişci ile Türk Hava Yolları Bakü Müdürü Seyfullah İlyas da eşlik etti.