Görüşlerinizi
Paylaşın
TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER ATO'DA BİR ARAYA GELDİ.

-16 ÜLKENİN GİRİŞİMCİLERİ ANKARALI GİRİŞİMCİLERLE TİCARİ İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN TOPLANTILAR YAPTI.

 

-ATO YÖNETİM KURULU ÜYESİ HALİL İLİK: "TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER SINIRLARIMIZIN DIŞINDAKİ GÜCÜMÜZDÜR"

 

3 MAYIS 2019- Ankara'nın dış ticaretini artırmak için çalışmalarına hız veren Ankara Ticaret Odası (ATO), Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyada yaşayan ve Türkçe konuşan girişimcileri bir araya getirdi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bu yıl 21'incisini düzenlediği "Türkçe Konuşan Girişimciler Programı" kapsamındaki Eşleştirme Toplantısı ATO ev sahipliğinde gerçekleştirildi. ATO Congresium'da yapılan "Türkçe Konuşan Girişimciler Eşleştirme Toplantısı"na 16 ülkeden 48 girişimci ile çok sayıda ATO üyesi katıldı.

 

-ORTAK BAĞ TİCARİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEK-

 

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Halil İlik, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2005 yılından beri yoğun katılımla gerçekleşen programın, iş alanında birlikteliğe duyulan ihtiyacı ortaya koyduğunu söyledi. Ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birliğine sahip ülkelerin gönül bağı olduğunu belirten İlik, "Bu bağ ticari ilişkilerle daha da güçlenecek. Ülkelerimiz arasındaki ticari işbirliğinin dolayısıyla iletişimin gelişmesi, kültürel mirasımızın ve tarihi değerlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından da önem arz ediyor " dedi.

 

Ankara Ticaret Odası hakkında bilgi veren İlik, ATO olarak üyelerin yurtdışına açılmaları ve yeni Pazar bulmaları için de çalışma yürüttüklerini anlattı.  Ankara ekonomisine ilişkin de bilgi veren İlik, 2018 yılında şehrimizin dış ticareti 7,6 milyar doları ihracat olmak üzere 21 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bu rakamın daha da yükselmesi için gayret sarf ediyoruz" diye konuştu.

 

-TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER RAKİP DEĞİL-

 

Ankara'nın coğrafi konum ve ekonomik gelişiminin yatırım yapmak isteyenler için cazip olduğunu da kaydeden İlik, Türkçe konuşan girişimcilere "Ankara Ticaret Odası'nın kapıları size her daim açıktır. Türkçe konuşan ülkelerin şirketlerinin birbirlerinin rakibi değil destekçisi olduğunu düşünüyoruz. Türkçe konuşan girişimciler bizim sınırlarımızın dışındaki gücümüzdür, biz sizi kendimizden ayrı görmüyoruz" diye konuştu.

 

Eşleştirme Toplantısı'na katılan girişimciler, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Halil İlik'e geleneksel hediyeler sundu.

 

Toplantıda, gıda, inşaat, yapı malzemeleri, medikal, ambalaj, gayrimenkul, danışmanlık, tarım, metal, petrokimya, tekstil, otomotiv, enerji, turizm, mobilya, yayıncılık, plastik, eğlence, lojistik, elektrik-elektronik ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren ve Türkçe konuşan 48 girişimci, aynı sektörlerde iş yapan ATO üyeleriyle bir araya gelerek ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi.