Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA EKONOMİSİNİN NEFERLERİNE ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

ANKARA TİCARET ODASI'NIN ANKARA'NIN EN'LERİ ÖDÜL TÖRENİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE ANKARA TİCARET ODASI 60 BİN İSTİHDAM GEÇREKLEŞTİRDİ"

 

ATO BAŞKANI BARAN:" 100 YIL ÖNCE TOPLA, TANKLA CEPHEDE VERİLEN SAVAŞ ARTIK ARGE'YLE ÜRETİMLE VE İHRACATLA EKONOMİK CEPHEDE GERÇEKLEŞİYOR"

 

ANKARA'NIN EN'LERİ ÖDÜLLERİ KURUMLAR VERGİSİ, İHRACAT, İSTİHDAM VE DEĞER KATANLAR KATEGORİLERİNDE SAHİPLERİNE TAKDİM EDİLDİ.

 

10 MAYIS 2019- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nın iş dünyasıyla başlatılan istihdam seferberliğinde 60 bin istihdam gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) vergi, ihracat, istihdam alanlarının yanı sıra gerçekleştirdikleri çalışmalarla Ankara ve ülke ekonomisine değer katan kişi ve kurumları ödüllendirmek için düzenlediği "Ankara'nın En'leri Ödül Töreni" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin açılışında yaptığı konuşmada vatandaşların Ramazın-ı şerfini tebrik etti,  Ankara Ticaret Odası tarafından kurumlar vergisi, istihdam, ihracat ve değer katanlar dalında ödüle layık görülen firma ve kurumların temsilcilerini kutladı. Cumhuriyetle yaşıt Ankara Ticaret Odası'nın 157 bin üyesiyle, Türkiye'nin ekonomideki en önemli temsilcileri arasında yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasıyla başlatılan istihdam seferberliğinde Ankara Ticaret Odası'nın sözü olan 220 bin istihdamdan 60 binini gerçekleştirdiğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin bu konudaki yoğun çalışmasıyla da yılın ilk 3 ayında olumlu yönde istihdam artışı yakalandığını kaydetti.

 

"ÜLKEMİZİN ÜZERİNDE TOPLANMAYA ÇALIŞILAN KARA BULUTLARI BİRER BİRER DAĞITIYORUZ"

 

İş adamlarını hükûmetin teşviklerinden yararlanmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Ülkemizin üzerinde toplanmaya çalışılan kara bulutları birer birer dağıtıyoruz. İşverenlerimiz, esnaf ve sanatkârımız artık tamamen kendi gündemine, işine ve çalışmalarına odaklanmış durumdadır. Sanayide çarkların daha hızlı döndüğü, ticarette sirkülasyonun genişlediği, üretimin ve kazancın bereketinin arttığı bir döneme giriyoruz. Türkiye'yi başka türlü durduramayacaklarını görenler, umudumuza, moralimize, hedeflerimize ulaşma inancımıza saldırıyorlar. Faizi ve enflasyonu tetikleyen kur operasyonlarının gerisindeki en büyük amaç budur. İlgili ilgisiz her gelişmeyi bahane ederek döviz kurunu harekete geçirenler, istikrar ve güven iklimimizi zedeleyerek, milletimizi atalete sürükleme peşindeler. Bu oyunu bozmakta kararlıyız. Türkiye'nin potansiyeli ve imkânları, tüm bunların üstesinden gelmeye yetecek düzeydedir. Kendimize güvendiğimiz takdirde, hiçbir yaptırım tehdidi, hiçbir ek vergi uygulaması, hiçbir açık-gizli ambargo bizi durduramaz."

 

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde 3 bin öğrencinin Sakarya Meydan Savaşı'nın yapıldığı Polatlı'daki Duatepe'yi ziyaret etmesini önemli bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale başta olmak üzere Türk tarihinin sembol mekânlarının yeni nesillere gösterilmesinin önemine işaret etti.

 

-"SAVAŞLAR ARTIK EKONOMİK CEPHEDE VERİLİYOR"

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, törende yaptığı konuşmada milli mücadelenin 100. yılının kutlandığını hatırlatarak, 100 yıl önce topla, tankla cephede verilen savaşın artık AR-GE'yle, üretimle ve ihracatla ekonomik cephede gerçekleştirildiğini söyledi. Baran, "Bu nedenle biz de ödül verdiklerimize ekonominin neferlerinin kısaltması olarak Ankara'nın En'leri dedik" dedi.

        

Yangın yerine dönen dünyada, devletin, ordunun ve maliyenin güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Baran, tüm bunların gerçekleşebilmesi için de ekonominin güçlü olması gerektiğine vurgu yaptı. Baran, "Daha çok üretmek, daha çok vergi vermek, daha çok ihracat yapmak ve daha çok istihdam sağlamak için çalışıyoruz. Ankara'mız için çalışıyoruz, ülkemiz için çalışıyoruz. Faaliyetlerimizin hareket noktası, kadim medeniyet mirasımızın gösterdiği istikamettir.  Bu doğrultuda istiklal ve istikbalimizi korumayı görev sayıyoruz" diye konuştu.

 

Başkentin, artık "memur şehri" kimliğinden sıyrılıp ticaret ve sanayi kenti haline geldiğine kaydeden Baran, ATO üyelerinin başarılı çalışmalarına değindi. Baran, "Yönetim Kurulumuz başta olmak üzere üye firmalarımız arasında, dünyaya örnek çalışmalar yürüten şirketler var. ODTÜ mezunu üç mühendis tarafından kurulan ve Yönetim Kurulu Üyemizin de ortağı olduğu firma, dünyada ilk kez Türkiye'de kullanılan İlaç Takip Sistemi'ni hayata geçirdi. Bu sistem, sahte ve kaçak ilacı önlediği gibi milyar dolar düzeyinde tasarruf sağladı. Birleşmiş Milletler tarafından Dünyanın en iyi 5 sağlık projesinden biri olarak seçilen İlaç Sağlık Sistemi'ni yurtdışına ihraç ederek döviz girdisi de sağlayan üyemiz, halen 50 ülkeye yazılım ihraç etmek için çalışmalar yapıyor. Yerli ve milli üretimde başarılarımız bununla sınırlı değil. Bir diğer Yönetim Kurulu Üyemiz de, yerli ve milli İHA ve SİHA'ların, savaş uçakları ve helikopterlerinin testlerinin yapıldığı rüzgâr tünellerini yüzde 95 yerlilik oranıyla üretiyor. Şehrimizi savunma sanayi, bilişim, fuar ve sağlık turizmi merkezi haline getirmeyi hedefledik. Bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

 

-14 BİN ÜYEYE KAYNAK-

 

Baran, ATO olarak 2 yılda 3 ayrı çalışmayla, toplam 3 milyar liralık kredi hacmi oluşturduklarını ve yaklaşık 14 bin üyenin bu kaynaktan yararlanmasını sağladıklarını bildirdi. Devletin istihdam desteklerinden 157 bin üyelerinin haberdar edilmesi için seferber olduklarını anlatan Baran, bu kapsamda Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi kurduklarını ve "Devlet Destekleri 2019" kitapçığı yayınladıklarını hatırlattı.

 

-ÇİN, ABD VE UZAKDOĞU'YA UÇUŞ TALEBİ-

 

ATO olarak Ankara'dan yurtdışına direkt uçuşların artması için çalıştıklarını ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da destek aldıklarını anlatan Baran, Cumhurbaşkanı'na hitap ederek, "Talimatınız üzere uçuşları takip de ediyoruz. Çok şükür yüzde 80 doluluk oranlarını aştık. Bundan cesaret alarak, sizin de huzurlarınızda Uzak Doğu, Çin ve Amerika kıtasına da doğrudan uçuş talebimizi iletiyorum" dedi.

 

 

-2. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ EYLÜL'DE-

 

Tarımsal ürünler başta olmak üzere yöresel ve geleneksel ürünlere "coğrafi işaret tescili" alarak ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Baran, "Eylül ayında yapılacak olan 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi için hazırlık çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ankara Erkeç pastırmasından, Kars kaşarına, Malatya kayısısından Pervari balına kadar bütün ürünlerin dış pazarlara açılmasını hedefliyoruz. Ankara'nın marka bir şehir haline gelmesi ve her alanda marka çıkarabilmesi için 4. Uluslararası Marka Buluşmalarını düzenlemek üzere hazırlık çalışmalarımıza devam ediyoruz. Başkentin yerli dizilerin üretim ve yapım merkezi haline gelmesini arzu ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

-MİLLİ MÜCADELE'NİN KALBİNDEN MİLLİ EKONOMİNİN BAŞKENTİ'NE-

 

Gençlerin milli bilinçle yetişmesi için, geçen 14 yılda 35 bin öğrenciyi Türk tarihinin en önemli zafer destanının yazıldığı Çanakkale'ye gönderdiklerini anlatan Baran, bu yıl da 3 bin öğrenciyi Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olan Polatlı Duatepe'ye gönderdiklerini söyledi. Baran, "Duatepe'de şehitlerimiz için Fatiha okuyan çocuklarımız, Organize Sanayi Bölgemizdeki modern üretim tesislerini de tanıma imkânı buldular. Bu vesileyle, Millî Mücadelenin kalbinden Milli Ekonominin Başkenti olan Ankara'ya nasıl dönüştüğümüzü anlattık. İstiyoruz ki, Türkiye'yi ekonomide, bilimde, tarihte, sanatta, eğitimde daha ilerilere taşıyacak tüm çocuklarımız, bütün öğrenciler Duatepe'yi görsün, tarihin bu dönüm noktasını öğrensin. İstiyoruz ki, gelecek nesillerimiz, bu milli bilinçle Türkiye'yi dünyanın gelişmiş ülkeleri listesinde en üste taşısın" dedi.

 

-ANKARA YERLİ DİZİLERİN ÜRETİM MERKEZİ OLSUN-

 

Baran, Türk sinema ve dizi sektörünün son yıllarda ihracat rekorları kırdığını belirttiği konuşmasında, "Ankara'nın yerli dizilerin üretim ve yapım merkezi haline gelmesini arzu ediyoruz. Bu, hem şehrimizin tanıtımı hem de ekonomik gelişimi açısından faydalı olacaktır" diye konuştu.

 

-TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU-

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmada, "Devletimizden isteğimiz rakiplerimizle şartlarımız eşit olsun, gerisini biz hallederiz. Ülkemizi yine en güçlü ekonomiler arasına sokarız." dedi. Başkent iş dünyası için "gurur günü" olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iş dünyasına verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Yılbaşından bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanların, Türkiye Ekonomi Şurası, Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası ve Genel Kurul'da TOBB'u yalnız bırakmadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, ülke ve camia adına şükranlarını sundu.

 

Hisarcıklıoğlu, "Sıkıntılarımız elbette var ama hepsini aşacak irade ve imkâna sahibiz. El ele verdiğimizde, hepsini aşabileceğimizi biliyoruz." diye konuştu. Tören kapsamında ödüllendirilenleri kutlayan ve başarı dileyen Hisarcıklıoğlu, Ankara'nın bundan sonra da yeni başarı hikâyeleri yazacağını kaydetti.

 

-ANKARA EKONOMİSİNİN NEFERLERİ-

 

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara ekonomisine katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara Ankara'nın En'leri ödüllerini takdim etti.

        

Ankara Ticaret Odası tarafından verilen Ankara'nın En'leri ödülleri 4 ayrı kategoride verildi. "Kurumlar Vergisi Kategorisi"nde, ödülleri, Akfen Holding A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selim Akın, Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. adına Nurol Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Oğuz Çarmıklı, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan aldı.

 

"İhracat Kategorisi"nde FNSS Savunma Sistemleri Anonim Şirketi adına Genel Müdür ve CEO Kadir Nail Kurt'a, "İstihdam Kategorisi"nde TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş adına Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat'a ödül verildi.

 

"Değer Katanlar" kategorisinde ise, ATO'nun gerçekleştirdiği "Ankara Uçuyor" projesine sağladığı değerli destekleri ve Ankara çıkışlı dış hat uçuşları ile Başkent ekonomisine ve turizmine yaptığı katkılar nedeniyle Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI, yaptığı dizileri ve çizgi filmleri ile 200 ülkeye ihraç ederek ülke tanıtımına ve ekonomisine katkıda bulunması nedeniyle TRT adına TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, teknoloji odaklı mühendislik ve danışmanlık çalışmalarından dolayı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. adına Genel Müdür Murat İkinci, 2018 yılında en çok izlenen animasyon filmini yapan Rafadan Tayfa ekibi adına Yönetmen ve Yapımcı İsmail Fidan, temeli Ankara'da atılan ebedi müessese ve ebedi hizmet ülküsü doğrultusunda hizmet veren, Türk kültürü ve Türk dilini, bilim ve teknolojiyi, eğitimi destekleme faaliyetleri nedeniyle Elginkan Vakfı adına Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen'e ödül takdim edildi.

 

-EMİNE ERDOĞAN'DAN "DUATEPE YENİDEN DİRİLİŞ"  YARIŞMA BİRİNCİLERİNE ÖDÜL-

 

Törende ayrıca,  ATO'nun Duatepe'ye gönderdiği öğrencilere yönelik olarak Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği "Duatepe Yeniden Diriliş" yarışmasında resim kategorisinde birinci seçilen Sincan Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Elif Metin ile şiir kategorisinde birinci seçilen Yenimahalle Nasrettin Hoca Ortaokulu Öğrencisi Çınar Efe Canarslan'a ödülleri Emine Erdoğan tarafından verildi.

 

-ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER-

 

Ankara'nın En'leri Ödül törenine, her yıl olduğu gibi bu yıl da şehit aileleri ile gaziler yer aldı.

Törene ayrıca,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu,  Ankara Valisi Vasip Şahin,   PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal,  Oda ve Borsa Başkanları, siyaset, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar, ATO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyeleri katıldı.