Görüşlerinizi
Paylaşın
MOTORLU KARA TAŞITI SATICILARI KDV DÜZENLEMELERİNİ MASAYA YATIRDI.

10 MAYIS 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları Meslek Komitesi'nin Katma Değer Vergisi uygulamalarından kaynaklanan sorunlarının Hükümet ile yürüttükleri çalışmalar sonucu çözümlendiğini söyledi.

 

ATO Başkanı Baran, ATO'nun 50 No'lu Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları Meslek Komitesi tarafından düzenlediği "Motorlu Kara Taşıtları İçin KDV Genel Uygulama Tebliği Bilgilendirme Semineri"ne katıldı. Komite'nin sektörü ile ilgili sorunlara vakıf olduğunu ve çözüm üretilmesi için çalışmalar yaptığını kaydeden Baran, KDV sorunun çözümlenerek alım ve satımda KDV oranlarının eşitlendiğini söyledi.

 

Nöbetçi Noter uygulaması konusundaki çalışmayı da 50. No'lu Komite ile birlikte gerçekleştirdiklerini kaydeden Baran, Adalet Bakanlığı'nın çalışmasıyla 6 Nisan'dan bu yana Başkent'te iki, İstanbul'da dört ve diğer illerde birer Noter'in nöbetçi olarak hafta sonları da  çalıştığını söyledi.  Baran, "Çözüm üretmek için yola çıktığımız sorun, sadece Ankara'da değil Türkiye'de sektörün önünü açtı, derdine derman oldu" dedi.

 

-GELİR İDARESİ BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ARABACI-

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı ise konuşmasında, sektörel istişare halinde sorunlara çözüm üretmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları Meslek Komitesi Başkanı Aydın Erkoç da konuşmasında, ATO Başkanı Baran'a yaklaşık 10 yıldır çözüm bekleyen sektörün KDV sorununun çözümü için verdiği destek ve yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.  

 

Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte sektörün önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışma yürüttüklerini anlatan Erkoç, bu konulardan birinin de  KDV mükellefi olmayan kişilerden alınan araçlar olduğunu söyledi. "Kazanmadığımız paranın KDV'sini ödüyorduk" diyen Erkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili bakanlardan da destek aldıklarını ve sektörü kayıt dışılığa iten KDV sorununu çözüme kavuşturduklarını söyledi.

 

Sektörde faaliyet gösterenlere mesleki yeterlilik belgesi verileceğinin ve bu konuda ikincil düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Erkoç,  "Bugün yılda yaklaşık 7 milyon 200 bin ikinci araç el değiştiriyor. Bu araçların 1 milyon 500 binini eski ismiyle galericiler, yeni ismiyle Motorlu Araç Alım Satımcıları, bayilerle beraber yapıyoruz. 1 milyona yakını da gerçek tüketiciler tarafından satılıyor. Geriye kalan 4,5-5 milyona yakın aracı vergi ödemeden alıp satan insanlar var" dedi. Erkoç, yapılan çalışmalarla sektördeki kayıt dışılığın önüne geçileceğini de kaydetti.

 

Toplantıya, Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları Meslek Komitesi üyelerinin yanı sıra İstanbul başta Türkiye'nin dört bir yanından gelen Dernek Başkanları katıldı.