Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO VE ASO MOBİLYA SEKTÖRÜ İÇİN KOLLARI SIVADI: SİTELER İÇİN KOMİTE KURULUYOR

BAŞKENT'İN MOBİLYACILIK SEKTÖRÜNÜN KALBİ SİTELER'İ YENİDEN AKTİF HALE GETİRECEK ÇÖZÜM YOLLARINI ARAYIP ORTAYA KOYMAK ÜZERE KOMİTE KURULUYOR.

 

 

21 Mayıs 2019-Başkent'in mobilyacılık sektörünün kalbi Siteler'i yeniden aktif hale getirmek için çalışma yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Ankara Sanayi Odası'na (ASO) çözüm önerisi Ankara Milletvekili Emrullah İşler'den geldi. İşler'in önerisi üzerine Siteler için çalışma yapmak üzere ATO ve ASO'nun birlikte bir komite kurmasına karar verildi.

 

ATO ve ASO Mobilya Komitelerinin Müşterek Toplantısı Ankara Sanayi Odası'nda yapıldı. Toplantıya Ankara Milletvekili Emrullah İşler, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal,  ATO ve ASO'nun Yönetim Kurulu Üyeleri ile sektörle ilgili meslek komitesi üyeleri katıldı.

 

Toplantının moderatörlüğünü yapan TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisi Başkanı ve ASO Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Ata, Siteler'i yeniden canlandırmak amacıyla iki odanın komitelerini bir araya getirdiklerini belirterek, Siteler konusunda hazırlanan çalışmalar hakkında ön bilgi verdi.

 

Toplantının açılışında, Prof. Dr. Murat Çetinkaya "Mobilya Sektörü Mobilya İmalatı Gelir Tablosu Verileri" üzerinden sektörü değerlendirdi. Çetinkaya, mobilya sektöründe karlılık oranlarının düşük, kayıt dışının fazla, KDV oranlarının ve işçilik maliyetlerinin yüksek olduğunu ve karın büyük kısmının finansman giderlerine harcanmak durumunda kalındığını söyledi. Çetinkaya'nın ardından sunum yapan TOBB Mobilya Sektörü Danışmanı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Çınar da mobilya sektöründe iç ve dış pazara hakkında bilgi verdi. Dünyada mobilya sektörünün büyüdüğünü ve bunun yerli üretici için bir fırsat oluşturduğunu anlatan Çınar, 2017 yılında dünyada sektörün büyüklüğünün 515 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Türkiye'nin dünya ihracatındaki oranın yüzde 1,2 düzeyinde olduğunu kaydeden Çınar, 2023 hedefinin yüzde 2,5 seviyesine yükseltmek olduğunu söyledi.  Çınar sunumunda Siteler ve mobilya sektörü için kısa ve uzun vadeli çözüm önerilerini sıraladı.

 

ATO'nun 27 No'lu Halı Mobilya, İmalat, Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi Başkanı Murat Kopan da yaptığı konuşmada, Ankara'nın mobilya sektörünün de Başkenti olduğunu belirterek, "En güzel ürünleri üretiyoruz ama sunum yapamıyoruz. Ürün kataloğu, reklam gibi eksiklerimiz çok" dedi.

 


-"MAMAK MUHAREBE OKULU" ARAZİSİ ÖNERİSİ-

 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir konuşmasında, Siteler'in çağın gerektirdiği değişim dönüşümü yaşayamadığı için Ankara'nın bu alanda kan kaybettiğini söyledi. ASO olarak 2011 yılında Siteler'de bir çalışma yaptıklarını anlatan Özdebir, "Bizzat ben de giderek birçok firmayla görüştüm. Ada bazında bölüm bölüm dönüştürelim önerisinde bulunduk. Herkes 'güzel ama buradan başlama' deyince birlik sağlanamadı ve bir çalışma yapılamadı" dedi.

Sitelerdeki işletmelerin taşınması için başka yerler yapıldığını ancak kimsenin gitmediğine de dikkat çeken Özdebir, "Çünkü Pazar burada. Çözümü bu bölgede aramak lazım. Bildiğim kadarıyla Mamak Muhabere Okulu boşaltılıyor. Okulla Siteler'in arasında boş bir alan da var. Bu bölgenin bir kısmı verilirse ve yeni Siteler'i hemen bitişiğinde kurarsak Ankara'ya iyi bir hizmet yapmış oluruz. Eski alanda da kentsel dönüşüm çalışması yapılarak yüksek katlarla bir rant sağlanır, buradan sağlanacak gelirle de yeni Siteler'in yapımı için belli ölçüde finansman sağlanmış olur. Eski alanda yapılacak yapıların içinde teşhir salonları da olabilir." diye konuştu. Özdebir, ASO'nu ortaklığında yapımı devam eden Elmadağ Mobilya İhtisas OSB tamamlandığında büyümek isteyen bazı şirketlerin orayı da değerlendirebileceğini sözlerine ekledi.


-"BU HALİYLE BIRAKILIRSA SİTELER CAN ÇEKİŞİR"-

 

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Siteler'in mobilya üretiminde ve ticaretinde Türkiye'nin kalbi konumundayken, dünyanın birçok ülkesine mobilya ihraç ederken zamanla İstanbul, Bursa gibi illerin gerisinde kaldığını söyledi. Siteler'de çözüm ararken insan faktörünü göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Baran, dönemin Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiyaki'nin imza attığı Hamamönü projesini örnek gösterdi. Baran, Tiryaki'nin risk alarak ortaya bir eser koyduğunu söyledi. Baran, "2 bin kişiyi biraraya getirip gönül birliği oluşturulursa yol alınabilir. Ya rızaları alıp bu işe girişmek lazım ya da Veysel Başkanın yaptığı gibi risk almak lazım. Bu haliyle bırakılırsa Siteler can çekişir" dedi.

 

Baran, Özdebir'in Mamak Muharebe Okulu alanına ilişkin önerisinin de değerlendirilebileceğini belirttiği konuşmasında, uzlaşma sağlanması durumunda TOKİ ile birlikte de çalışılabileceğini ifade etti.

 


-İŞLER'DEN KOMİTE KURMA ÖNERİSİ-

 

Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler de yaptığı konuşmada, sunumlarda geçen verilere değinerek "Şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım" dedi. Değişim dönüşümün yakalanamaması durumunda Siteler'in tamamen biteceğini kaydeden İşler, "Bu konuda ATO'ya ve ASO'ya büyük görev düşüyor. Siteler'le ilgili çalışma yapmak üzere bir komite kurmamız lazım. Ankara milletvekili olarak bu komiteyi ben de desteklerim. Komite olarak Siteler'i nasıl ihya edeceğimizi bütün alternatifleriyle düşünüp Sayın Cumhurbaşkanımıza da konuyu sunmamız lazım" diye konuştu.

 

"2 bin 722 yapının olduğu yerde kimse elini taşın altına koymuyor"  diyen İşler, Siteler konusunda iyi bir strateji üretilmesi ve lokomotif görevi üstlenecek bir komiteyle harekete geçilmesi gerektiğini anlattı. İşler, "Sadece elimizi değil gövdemizi taşın altına koymamız lazım. Aksine Siteler yok olup gidecek. Siteler ve Ankara için ne gerekiyorsa ben yapmaya hazırım. " diye konuştu.

 

İşler'in Siteler için çalışma yapmak üzere komite kurulması önerisi ATO ve ASO tarafından olumlu karşılandı ve komite kurmak üzere çalışma yapılması kararı alındı. Toplantıda, Siteler için hazırlanmış iki ayrı proje de üyelere sunuldu.

 

Toplantıya ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal,  ASO ve ATO'nun Yönetim Kurulu Üyeleri, ATO'nun 21 No'lu Orman Ürünleri ile 27 No'lu Halı Mobilya İmalat Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi Başkan ve üyeleri ile ASO'nun 7 No'lu Orman Ürünleri Meslek Komitesi, 34 No'lu Büro/Ofis Mobilyaları Sanayi Meslek Komitesi ve28 No'lu Mobilya (Ev/konut)  Meslek Komitesi Başkan ve üyeleri katıldı.