Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, I-TECH TEKNOLOJİ KONGRE VE FUAR AÇILIŞINA KATILDI

-BARAN: "TÜRKİYE'NİN 2023 VİZYONU İSTİKAMETİNDE ULUSLARARASI ARENADA BİLGİ ÜRETEBİLEN BİR ÜLKE HALİNE GELEBİLMESİ İÇİN HEP BİRLİKTE HAREKET EDİLMESİ GEREKİYOR."

14 HAZİRAN 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Baran, "Türkiye'nin 2023 vizyonu istikametinde uluslararası arenada bilgi ve teknoloji üretebilen bir ülke haline gelebilmesi için hep birlikte hareket edilmesi gerekiyor" dedi.

Baran, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde gerçekleştirilen I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı açılış programında yaptığı konuşmada; dünyada tüketici değil, üretici ve ihracatçı ülke konumuna gelmek, "Türkiye" etiketli yerli ve milli üretim ürünlerini yayabilmek için gençlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

ATO'nun da destekçileri arasında bulunduğu programa Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Efe, HHB Fuar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç ve çok sayıda öğrenci katıldı.

-TÜRKİYE'NİN İHRACAT KİLOGRAM FİYATINI EN KISA SÜREDE 4 DOLARA ÇIKARMASI GEREK-

Teknolojide küresel rekabet olduğunu kaydeden Baran, "Artık gümrükten geçirilen tonlarca yük yerine, dijital olarak aktarılan ürünlerin ihraç edildiği bir ekonomiye evrilmeyi başarmalı ve övündüğümüz genç nüfusumuzu verimli yetiştirip, ülke için verimli çalışır hale getirmeliyiz" dedi.

Baran, eskiden doğal kaynaklara sahip ülkelerin "zengin ve güçlü" olarak bilindiğini, bugün ise teknolojide öncü olan ülkelerin kuralları koyduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin ihracat kilogram fiyatının en kısa sürede 4 dolara çıkarılması gerektiğine dikkati çeken Baran, bunun yolunun da Ar-Ge ve inovasyona dayalı, ileri teknoloji üretebilmekten geçtiğini dile getirdi.

Baran, Türkiye'nin potansiyel değerleriyle kalkınmasını sağlayacak, katma değeri yüksek, teknolojik milli ürünlerin pazarlanabileceği, fikir ve projelerin yatırımcılarla buluşturulacağı fuarın Ankara'ya da değer katacağına inandığını kaydetti.

-ASO BAŞKANI ÖZDEBİR: "TEKNOLOJİDEKİ GELİŞİM ÇOK HIZLI"-

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de teknolojideki gelişim ve dönüşümün inanılmaz bir hıza ulaştığını belirterek Endüstri 4.0, kripto paralar, blok zincir, nesnelerin interneti, robotik teknolojiler, büyük veri, yapay zeka gibi kavramların 2000 yılından sonra konuşulmaya başlandığını söyledi. 

Gelecekte daha büyük gelişmeler beklendiğine işaret eden Özdebir, "2020'lerde bilgisayar çiplerindeki tekil tasarım elemanlarının boyutunun metrenin milyarda birine inmesi bekleniyor. 10 yıl sonrasında spor, iş dünyası ve siyasetle ilgili online haberlerin yüzde 90'ının algoritmalar tarafından yazılmasını bekleyen fütüristler var" değerlendirmesinde bulundu.     

-REKTÖR İBİŞ: "TEKNOLOLJİ VAZGEÇİLMEZ UNSUR"-

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erkan İbiş ise konuşmasında ülkelerin geleceği için bilgi, bilim, eğitim ve teknolojinin vazgeçilmez unsurlar olduğunu belirterek, "Bunlara önem vermiyorsanız geleceğiniz yok demektir. Bunun da nitelikli olması lazım. Türkiye bu boyuta ilerlemek için önemli bir adım attı." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından plaket törenine geçildi. I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı hafta sonu çeşitli etkinlik ve oturumlarla devam edecek.