Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO "II. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ" İÇİN PORTEKİZ'DE

ATO HEYETİ, 19-20-21 EYLÜL TARİHLERİNDE ATO'NUN İKİNCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİ "ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ" ÇALIŞMA ZİYARETLERİ KAPSAMINDA, PORTEKİZ'İN BAŞKENTİ LİZBON'DA DÜZENLENEN "DÜNYA ÇAPINDA COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER SEMPOZYUMU"NA KATILARAK, STANT AÇTI.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "BURADA COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER İLE İLGİLİ DÜNYANIN ÖNDE GELEN KURUM VE KURULUŞLARIYLA ÇOK VERİMLİ GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU. FARKLI ÜLKELERDEN SEMPOZYUMA GELEN KATILIMCILARI EYLÜL AYINDAKİ ZİRVE İÇİN ANKARA'YA DAVET ETTİK."

 

6 TEMMUZ 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, 19-20-21 Eylül tarihlerinde ATO'nun bu yıl ikincisini gerçekleştireceği "Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere, Portekiz'in başkenti Lizbon'a gitti.

 

 Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve Portekiz Sınai Mülkiyet Hakları Enstitüsü tarafından düzenlenen "Dünya Çapında Coğrafi İşaretli Ürünler Sempozyumu"na katılarak, bir dizi temasta bulunan heyette ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İlik ve Süleyman Ekinci de yer aldı.

 

Ankara Ticaret Odası'nın stant kurarak katıldığı, Lizbon'daki "Dünya Çapında Coğrafi İşaretli Ürünler Sempozyumu"nda, coğrafi işaretli ürünler konusunda önde gelen kurum ve kuruluşların temsilcilerine, Eylül ayında düzenlenecek zirve hakkında bilgi verildi.

 

ATO standının gördüğü ilgiden memnuniyetini dile getiren Baran, zirveye uluslararası düzeyde ilgi ve katılımın Başkent'in ekonomik ve ticari hayatına olumlu yansıyacağını kaydetti. Ankara'yı, Anadolu'nun coğrafi işaretli ürünlerinin dünyaya açılan kapısı haline getirmek için çalıştıklarını belirten Baran, "Zirveye uluslararası düzeyde katılımın sağlanması için yoğun bir çalışma içindeyiz. Burada coğrafi işaretli ürünler ile ilgili dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla çok verimli görüşmelerimiz oldu. Farklı ülkelerden sempozyuma gelen katılımcıları Eylül ayındaki zirve için Ankara'ya davet ettik." dedi.

 

Sempozyumda, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Müdürü Francis Gurry, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Dairesi İspanya Yönetici Müdürü Christian Archambeau, Avrupa Komisyonu Coğrafi İşaretler Birimi Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Brüksel Başkanı Francis Fay, Dünya Ticaret Örgütü Fikri Mülkiyet Kamu Tedarik ve Rekabet Birimi Cenevre Danışmanı Wolf Meier-Ewert ve dünyanın birçok ülkesinden katılımcı ile görüşen heyet; coğrafi işaretli ürünler konusunda Dünyada en etkili uluslararası kuruluşu olan Origin'in Başkanı Massimo Vittori ile de istişarede bulundu.

 

-200 MİLYAR DOLARLIK PAZAR-

 

Baran Başkanlığı'ndaki ATO Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet; Portekiz Ticaret ve Sanayi Odası'nı da ziyaret ederek, Portekiz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Jose Miguel Judice ile bir araya geldi. "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ile ilgili görüşülen ziyarette, Eylül ayındaki zirve için Başkent'e davet gerçekleştirildi.

 

Dünyadaki 200 milyar dolarlık coğrafi işaretli ürün pazarından Türkiye'nin de Ankara'nın da hak ettiği payı alması için çalıştıklarını kaydeden Baran "600'ün üzerinde tescilli coğrafi işaretli ürünü bulunan Fransa 18 milyar dolar; 500'ün üzerinde tescilli coğrafi işaretli ürünü bulunan İtalya ise 12 milyar dolarlık pay alıyor. Türkiye 2 bin 500'ün üzerinde coğrafi işaret tescili alabilecek ürün potansiyeli ile bu pastadan hak ettiği payı almalıdır." diye konuştu.

 

ATO Heyeti, Lizbon Büyükelçisi Lale Ülker'i de ziyaret ederek "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" hakkında bilgi verdi. Ziyarette Müsteşar Zeynep Kaleli ve İkinci Kâtip Şefika Gülfem Karakuş yer aldı.

 

Heyet ayrıca, Portekiz- Türk Ticaret Ağı Yürütme Kurulu Başkanı João Pestana Dias ve İber Yarımadası'nın en büyük Türk yatırımcısı olan Yılport Liman İşletmeciliği'nin Lizbon'daki limanını da ziyaret etti.