Görüşlerinizi
Paylaşın
KKTC MALİYE BAKANI AMCAOĞLU ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

AMCAOĞLU: "TÜRKİYE'NİN VARLIĞI DOĞU AKDENİZ'İN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR"

BARAN: "TÜRKİYE, KIBRISIN HER ZAMAN YANINDA OLACAK" 

22 AĞUSTOS 2019 ? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti.  İki ülke arasındaki yakın iş birliğinin geliştirilmesine yönelik konuların görüşüldüğü ziyarette, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına dair faaliyetler ve Kıbrıs meselesine ilişkin gelişmeler ele alındı.

Maliye Bakanı Amcaoğlu, görüşmede yaptığı konuşmada, ticaret ve sanayi odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve hükümetler arası ilişkilerin Kuzey Kıbrıs'a çok büyük katkılarının olduğunu belirterek "Türkiye'nin varlığı tüm dünya ülkelerini etkiliyor ve Doğu Akdeniz'in güvenliğini sağlıyor. Türkiye'nin bizlere eksiksiz desteği olmasa bugün başka bir konumda olabilirdik" dedi.

ATO Başkanı Baran, da KKTC Maliye Bakanı Amcaoğlu'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, Türk milletinin KKTC'nin her zaman destekçisi olduğunu söyledi. Baran, "Biz biriz, kardeşiz. Türkiye, Kıbrıs'ın her zaman yanındaydı bundan sonra da yanında bulunmaya devam edecek. Kıbrıs'la ilgili elimizden gelen yapabileceğimiz her ne varsa yapmaya hazırız." dedi.

Ziyarete, Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Zeynep Yıldız, Orhan Yeğin, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Alaattin Doğan, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya ve Süleyman Ekinci eşlik etti.